با ساختن دیوار بتنی سرتاسری بهمنیار – استقلال جریان همۀ زه آب ها در تداوم بلوار و یا جاده تهران قطع و پشت دیواره بتنی جمع آوری شده وخواهند شد .

به گزارش راه آرمان؛ دیواره بتنی سرتاسری زیرگذر بهمنیار- استقلال از وقتی که عملیات اجرایی آن به اتمام رسیده است همچون سدی نفوذ ناپذیر مانع از جریان زه آب های زیر سطحی شهر کرمان میگردد.

قبل ازاحداث زیرگذر جریان زه آب ها از طرف خیابان شریعتی بطرف بلوار و جاده تهران متناسب با شیب هیدرولیکی و جنس و نفوذپذیری لایه ها انجام می گرفت.

بدینوسیله زه آب های زیر سطحی علاوه بر این که جریان داشته با وضعیت طبیعی زمین ساختمان ها به تعادل رسیده بودند.

خاکبرداری، تغییرشرایط جریان سریع زه آب ها بطرف محل خاکبرداری را تسریع که تمامی آن ها پمپاژ و از محل های زیرگذر تخلیه می شدند.

زه آبهائی که در محل خاکبرداری تخلیه می شوند دو نوع بودند، زه آبهائیه بصورت طبیعی از خیابان شریعتی، بطور مداوم جریان داشتند و دوم جریاناتی که از میدان آزادی عبورکرده و بطرف بلوار یا جاده تهران بصورت عادی جریان داشتند.

پس از خاکبرداری در محل زیرگذر این جریانات بسرعت حالت برگشت پذیری پیدا کرده و در محل خاکبرداری تجمع یافتند. آن ها سریعاً پمپاژ شده و از محل کارگاه تخلیه می شدند.

با ساختن دیوار بتنی سرتاسری بهمنیار – استقلال جریان همۀ زه آب ها در تداوم بلوار و یا جاده تهران قطع و پشت دیواره بتنی جمع آوری شده وخواهند شد؛ تغذیه زه آب های زیر سطحی به موازات برقرار بودن زه آب فاضلاب های شهر بصورت مستمر انجام می گردد و پس از رسیدن به مانع بتنی غیر قابل نفوذ پشت آن جمع آوری وارتفاع می گیرند.

درست همان مکانیزمی که در سراسر سطح شهر انجام می گردد و اما با یکپارچه شدن دیواره بتنی سمت چپ زیرگذر یعنی طرف جاده تهران و بلوار ازآنجائی که جریانات یکنواخت زه آب ها قطع و مدتی هم ساکن گردیده به طرف دیواره بتنی پس زده و سبب اعمال فشار منفذی به دیواره ها خواهند شد.

هر نوع درز و شکافی بر روی این دسته از دیواره ها، ترشحات آن درست از منبع آبی فوق العاده تحت فشار خواهد بود، بنابراین هم حوالی دیواره بتنی پایین دست (سمت راست) و هم حوالی دیواره بتنی بالا دست (سمت چپ) نیاز به راههائی است که سبب شکستن فشار آب منفذی بر روی دیواره های بتنی باشند.


شدت پیدا کردن فشار آب های منفذی در صورتی که از نقطه ای از دیوارۀ پائین دست و یا بالادست زیرگذر در صورتی که راه به داخل زیرگذر پیدا کنند باتوجه به این که حجم زه آب ها فوق العاده زیاد می باشد و قابل قطع شدن و محدود شدن نمی باشند در فاصله زمانی بسیار کمی زیر گذر را به استخرهای ذخیره آب تبدیل می نماید که در این صورت پمپاژ آب هم کاری ساده و اجرائی نخواهد بود.

امید است که مسئولین شهرداری شهر کرمان به پروژه زیر گذر آزادی به چشم طرحی تمام شده نیاندیشند و طبیعت آن ها را زنده و فوق العاده اکتیو ارزیابی نموده و آمادگی داشته باشند که در مقابله با مسائل سرعت قدرت تجزیه و تحلیل و احتمالا راهکارهای مناسب را داشته باشند.


مهندس حسن اشرف گنجوئی


کارشناس رسمی و محقق تامین آب

انتهای پیام/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبری