×

منوی سایت آرمان کرمان

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

نابودی گردوی بافت از باز کردن دکان های دلالی تا بی توجهی مسئولان
توکلی

خرید گردوی سبز منطقه قبل از فصل برداشت یعنی فاجعه برای گردوی منطقه و نابودی آن که تنها پر شدن جیب دلالال و افزایش دزدی گردو را در بر داشته و بی توجهی مسئولان باعث نارضایتی باغداران گردو شده است.

به گزارش “راه آرمان“؛ متاسفانه گردو این ثروت خدادادی شهرستان بافت به خاطر بی توجهی در این بخش و نداشتن دلسوزی مسئولان سالهاست به تاراج می رود و با این رویه در آینده نابود می شود.

گردوی شهرستان بافت از لحاظ سطح زیر کشت دومین و از لحاظ کیفیت اولین گردوی کشور است و باید توجه خاصی در این بخش انجام شود، این ثروت خدادادی تا امروز تنها در شهرستان فقط جشنواره گردو را دیده است نه لطفی و نه فکری! تنها مسئولان خوشحالند که جشنواره برای این ثروت ملی برگزار می کنند، حال اگر این ثروت ملی در استان یا شهر دیگر بود امروز قطعا همانند منطقه ما مورد بی مهری قرار نمی گرفت.

مهمتر اینکه برداشت گردو در اواخر فصل شهریور شروع می شود اما سالهاست گردوی بافت دو ماه جلوتر یعنی اوایل مرداد مورد خرید و فروش غیررسمی توسط دلالان بهمراه دزدی گردو و نارضایتی باغداران شده و بیشترین لطمه را خود گردو می خورد، یعنی اینکه گردو هنوز آماده برداشت از درخت نیست و کندن آن بزور از درخت موجب صدمه و نابودی سرشاخه های گردو شده و نابودی سرشاخه ها، نابودی گردو و نابودی اقتصاد شهرستان را در بر دارد.

حال با این سوال مطرح میشود چرا مسئولان نابودی گردو این ثروت بومی و ملی و نارضایتی مردم از دزدی گردو و باز شدن دکان های خرید گردوی سبز در شهرستان را نمی بینند؟ چه کسی جوابگوی باغداران و گردوی ضربه دیده است؟خرید گردوی سبز منطقه قبل از فصل برداشت یعنی فاجعه برای گردوی منطقه و نابودی آن و تنها پر شدن جیب دلالال و افزایش دزدی گردو را در برداشته و بی توجهی مسوولان باعث نارضایتی گردو داران شده است.

مطلب مهم دیگری که قابل ذکر است شهرستان بافت با این همه گردو و کیفیت آن چرا خود یک اقتصاد پویا و کارخانه فرآوری برای این مهم ندارد؟ چندین سال است گردوی ما را دلالان با قیمت ارزان می خرند و سپس هم پوست سبز گردو را جدا گانه می فروشند و هم هر دانه گردو را به قیمت گزاف در بازارهای شمالی بفروش می رسانند.

باید مسئولان این مهم را بپذیرند که تنها با ادامه این بازارهای خرید گردوی سبز آن هم جلوتر از برداشت تنها جیب دلالان پرشده و باعث افزایش دزدی گردو شده چون هیچ باغداری گردوی خودش را نابود نمی کند و امروز باغداران و گردوداران از افرایش دزدی گردوها و نابودی سرشاخه ها و تاراج رفتن این میوه بسیار ناراحتند.

امسال که گذشت ولی امید است که مسئولان فکری به حال این مهم کنند تا از شهرستان بافت اسم گردو نباشد بلکه خود گردو باشد و باتدابیر لازم جلوی این نامبالاتی را بگیرند و تنها در اواخر شهریور اجازه خرید گردوی سبز و بازگشایی دکانهای دلالان داده شود و همچنین می توانند با برپایی کارخانجات فراوری گردو جلوی خروج این ثروت از شهرستان را بگیرند تا هم بیکاری منطقه به صورت فصلی کاهش یابد و هم اقتصاد پویایی هر ساله در شهرستان داشته باشیم.

یادداشت/توکلی

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false