×

منوی سایت آرمان کرمان

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

نام‌گذاری یا نان‌گذاری

توجه به حفظ یاد و نام شهدا و ترفیع مقام و جایگاه آنان و تبیین نقش شهدا برای نسل حاضر یک ضرورت انکار ناپذیر است.

به گزارش راه آرمان؛ خوشبختانه درجامعه متدین و اسلامی ما برگزاری یادواره های شهدا نقش پررنگ در شناخت و معرفی ارزش ها و آرمان های دفاع مقدس خواهد داشت . اگر چه هزینه های گزاف به این قبیل مراسم ها تحمیل می شود که شایسته این کشور نیست.

از دیگر کارهای موثر و مناسب برای زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا نام گذاری اماکن عمومی و خیابان ها به نام شهدا می باشد . که این کار در اکثر کوچه ها و خیابان ها صورت گرفته است.

سازمان ها و ارگان ها نیز خود را مکلف به تکریم شهدا دانسته و ساختمان های اداری را به نام شهدا نام گذاری می نمایند. اما دراین بین متاسفانه این نام گذاری خالصانه نبوده و هدف تکریم مقام و جایگاه شهدا نیست بلکه نیت نان گذاری است. در حقیقتبا این نام گذاری خود را در خط شهید می دانیم اما عملکرد ما چیز دیگری را نشان می دهد.

اینجا خوب است وصیت نامه شهید نورعلی شوشتری را بخوانیم که گفت: دیروز از هر چه بود گذشتیم، امروز از هر چه بودیم گذشتیم ، آنجا پشت خاکریز بودیم و اینجا در پناه میز دیروز دنبال گمنامی بودیم و امروز مواظبیم ناممان گم نشود جبهه بوی ایمان میداد و اینجا ایمانمان بو میدهد. آنجا بر درب اتاقمان مینوشتیم یاحسین فرماندهی از آن توست؛ هم اکنون مینویسیم بدون هماهنگی وارد نشوید الهی نصیرمان باش تا بصیر گردیم، بصیرمان کن تا از مسیر برنگردیم. آزادمان کن تا اسیر نگردیم.

حالا باید از حضرات مسئولین پرسید کدام یک از شما اینگونه هستید ؟ آیا درب اتاق مسئولین همیشه برای ارباب رجوع باز است؟ آیا برای حفظ پست و مقام دنیوی پا روی حق دیگران نمیگذارند؟

از طرف دیگر باید مکان یا ساختمان که مزین به نام شهید می شود فضا را برای تبلیغ جایگاه و آرمان های شهید نه تخریب چهره او ایجاد کرد. متاسفانه دستگاه ها و ارگان ها خواسته یا ناخواسته با نام گذاری اماکن و مکان هایی که شایسته و زیبنده شهید نمی باشد دست به تخریب شخصیت وجایگاه شهید زدند . و متاسفانه دستگاه هایی همانند سازمان بنیاد شهید و امورایثارگران هم هیچ گونه دخل و تصرف در این موضوع ندارند.

بعداز واقعه شهادت خادم مجاهد «حاج قاسم سلیمانی»، مسئولین با تصمیم عجولانه خواستند که وفای به عهد خود را نسبت به شهید اثبات کنند و با نام گذاری اماکن عمومی یا تغییر نام خیابان ها به نام این شهید به نوعی سعی کردند تا از مقام و خدمات این شهید در جبهه مقاومت تجلیل کنند. اما دراین بین بعضی از  اماکن و ساختمان ها که بدون هماهنگی و نظارت بنیاد نام گذاری شده است در خور و شان جایگاه شهید نمی باشد و این شاید تخریب باشد . لذا شایسته است مسئولین بنیاد یک قدری هوشیار تر بایک نظارت و تعامل بیشتر با سایر سازمان ها و ارگان ها نسبت به جلوگیری از این گونه نام گذاری های عجولانه جلوگیری نمایند.

نویسنده :حامدشجاعی باغینی

انتهای پیام/نامجو

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false