×

منوی سایت آرمان کرمان

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

ساخت اولین تب سنج هوشمند تشخیص کرونا با قابلیت کنترل از راه دور

احد ترکستانی گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور، بر آن شدیم تا دستگاهی را با قابلیت کنترل تب از راه دور به جهت جلوگیری از ورود افراد ناقل به اجتماع طراحی کنیم، اکنون این دستگاه برای اولین بار در کشور ساخته شده است.

احد ترکستانی سازنده دستگاه تب‌سنج هوشمند در گفتگو با خبرنگار راه آرمان اظهار کرد: با توجه به شیوع ویروس کرونا و تحمیل هزینه بر کشور در جهت تامین مواد ضد عفونی کننده و کاهش خطر ابتلای شخص تست گیرنده به بیماری، بر آن شدیم تا با بهره‌گیری از علم رباتیک استفاده از نیروی انسانی را به حداقل برسانیم.

وی افزود: در نظر داشتیم تا دستگاهی طراحی کنیم که به صورت هوشمند قابلیت تشخیص بیماری را داشته باشد و ارسال اطلاعات به اپراتورهای دستگاه از راه دور به صورت خودکار انجام شود تا از ورود اشخاص مبتلا به اجتماعات خودداری شود.

سازنده این تب‌سنج هوشمند ابراز کرد: تاکنون دستگاهی با این قابلیت و دقت مشابه وارد ایران نشده و دستگاه‌های موجود نیز به صورت پرتابل هستند که نیاز به حضور اپراتور مستقیم دارند، علاوه بر آن گیت‌های ضد عفونی کننده تولید شده‌ بسیار هزینه بر هستند.

تب سنج هوشمند با قیمتی ارزان تر و کارایی بالاتر از گیت های ضدعفونی کننده

ترکستانی تصریح کرد: دستگاه تب‌سنج به سنسورهای تشخیص دما و فاصله‌ سنج متصل است که در شرایط تحریم و مشکلات ارزی علاوه بر کمیاب شدن سنسورها، به شدت افزایش قیمت نیز داشته‌اند اما اگر حمایت شویم، می‌توانیم با قیمت ارزان‌تر از گیت‌های ضد عفونی کننده، آن ها در اختیار ادارات دولتی، بانک‌ها، رستوران‌ها و حتی مدارس قرار دهیم و این دستگاه در مکان‌های دیگری همچون معادن و کارخانجات بزرگ تولیدی نیز بسیار قابل استفاده و ضروری است.

وی ادامه داد: با توجه به موضوع مهم شیوع ویروس کرونا و اینکه یکی از راه‌های تشخیص افراد مبتلا، کنترل دمای بدن آنها است، ایده تب‌سنجی از راه دور شکل گرفت، به دنبال اجرایی کردن این ایده، بعد از تحقیقات و مطالعات بسیار، موفق به تولید یک نمونه اولیه شدیم که توانایی اندازه‌گیری دمای بدن افراد را تا فاصله ۶۰ سانتی‌متری را دارا است.

تب سنج هوشمند بدون نیاز به حضور اپراتور عمل می کند

این نخبه کرمانی تاکید کرد: این دستگاه برای نصب بر روی یک سطح طراحی شده بنابراین نیاز به حضور اپراتور را برطرف کرده است، همچنین این دستگاه توانایی کنترل انواع گیت ورودی، خروجی، دوربین‌های عکسبرداری و فیلم‌برداری مدار بسته را دارا است و برای نصب در کنار دستگاه کارت ساعت نیز بسیار مناسب است.

 ترکستانی عنوان کرد: دستگاه ساخته شده به کمک تکنولوژی مادون قرمز دمای بدن را از راه دور ( تا حداکثر ۶۰ سانتی‌متر) اندازه‌گیری می‌کند، در این دستگاه جهت بهینه‌سازی مصرف انرژی قابلیت تشخیص فردی پیش‌بینی شده است که در صورت عدم حضور شخص در مقابل آن به حالت خواب موقت می‌رود.

وی یادآور شد: در این دستگاه قابلیت اتصال به سایر تجهیزات مانند کنترل کننده‌های ورودی، خروجی و دوربین با انواع پروتکل‌های اتصال تعبیه شده است.

سازنده این تب‌سنج هوشمند گفت: برای معرفی جنبه‌های نوآوری محصول می‌توان به مواردی از جمله قابلیت اندازه‌گیری دمای بدن تا ۶۰ سانتی‌متر، هشدار صوتی و نوری برای مشخص کردن فرد تب‌دار، قابلیت اتصال به دوربین، انواع گیت‌های ورودی و دستگاه کارت ساعت اشاره کرد.

ترکسانی در پایان خاطر نشان کرد: قیمت هر دستگاه  تب سنج هوشمند تشخیص کرونا مبلغی حدود ۳۰ میلیون ریال برآورد شده است که در صورت حمایت و تولید انبوه بی‌شک این مبلغ به زیر ۳۰میلیون ریال کاهش خواهد یافت.

انتهای پیام/ س

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false