رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: صریح بودن نظر کارشناسی به معنای شفاف و بدون ابهام نظر دادن است وکارشناسان باید از عافیت طلبی یا مصلحت اندیشی و کلی گویی پرهیز کنند.


به گزارش راه آرمان؛ یدالله موحد عصر یکشنبه ۲۶خرداد در مجمع عمومی عادی سالیانه کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان کرمان که در محل تالار برق کرمان برگزار گردید، اظهار داشت: صریح بودن نظر کارشناسی به معنای شفاف و بدون ابهام نظر دادن است وکارشناسان باید از عافیت طلبی یا مصلحت اندیشی و کلی گویی پرهیز کنند.


وی گفت: بعضا دیده شده است کارشناس برای گریز از عواقب گرفتاری‌های نظر کارشناسی ممکن است مبهم و کلی اظهارنظر نماید لذا تاکید می کنیم نباید از کلمات تفسیر پذیر و دارای ابهام در نظر کارشناسی استفاده شود.


رئیس کل دادگستری استان کرمان افزود: قضات در بسیاری از موارد براساس نظریه کارشناسی حکم صادر می کنند لذا همانگونه که انتظار می رود قضات احکام قاطع و برنده صادر کنند این انتظار وجود دارد که مبانی حکم هم قاطع و برنده باشند.


موحد ادامه داد: به جرات می توان گفت هیچ ویژگی به اندازه مستدل بودن نظر کارشناسی به آن غنا و قوت و اقتدار و صلابت نمی بخشد.


وی با بیان اینکه پایبندی به اصول و موازین کارشناسی که به صراحت و به عنوان الزامات غیر قابل اجتناب در ضوابط مصوب و لازم الاجرا آمده است،عنوان کرد: التزام به مفاهیم ارزشی و اخلاقی، راستگویی و درستکاری، رازداری امانت داری ، دخالت ندادن اغراض شخصی و خلاصه این که خدای بزرگ را ناظر و حاضر در انجام کارشناسی بداند.


این مقام ارشد قضائی در استان کرمان تصریح کرد: کارشناسان رسمی باید از ابزار و تجهیزات دقیق در کشف حقیقت استفاده نمایند و از اظهار نظر خارج از حیطه تخصصی و صلاحیت ذاتی و حرفه ای خودداری نمایند.


نماینده عالی دستگاه قضائی در استان کرمان با بیان اینکه باید با سرعت و دقت اعلام نظر کرد، بیان داشت : یکی دیگر از ویژه گی های کارشناس تعامل مثبت و سازنده وی با قضات و اصحاب دعوا است .


موحد بر ساعی بودن کارشناسان در کشف حقیقت تاکید کرد و افزود: مستدل و روشن و بدون ابهام نظر دادن از دیگر خصوصیاتی است که کارشناسان باید به آن پایبند باشند.


وی تصریح کرد: هیئت نظارت و ارزشیابی کارشناسان بایستی پرونده ارزشیابی برای یکایک کارشناسان تشکیل و از کارشناسان برجسته را مورد تقدیر قرار دهد و به کارشناس هایی که نیاز است تذکر بدهد و به کارشناس هایی که محتاج آموزش هستند آموزش های لازم داده شود.


رئیس کل دادگستری استان کرمان خاطرنشان کرد: همانند نگارش یک مقاله و یا یک کتاب باید ترتیبات تخصصی و فنی در گزارش نظریه کارشناسی باید رعایت گردد. و از تکرار اجتناب گردد.


به گزارش راه آرمان؛ طبق ماده ۴۸ آیین نامه اجرایی کارشناسان رسمی دادگستری مصوب سال ۸۲ ، هیأت مدیره هر کانون موظف است به منظور اطمینان از ارتقای کیفیت خدمات حرفه‌ای‌کارشناسان کانون مربوط‌، هماهنگی در روشهای انجام کارشناسی‌، کیفیت گزارشهای کارشناسی‌، پیشگیری ازرفتار ناسازگار با شؤون حرفه‌ای و ضرورت گذراندن دوره‌های بازآموزی کارشناسان عضو، همچنین دقت دررعایت مقررات قانونی‌، آیین‌نامه‌ها و دستورالعملهای اجرایی و ضوابط و نظامنامه‌های تدوینی و تصویبی‌شورای عالی‌، بر کار حرفه‌ای کارشناسان رسمی‌آن کانون نظارت مستمر نماید.
نظارت کانون بر فعالیتهای حرفه‌ای اعضاء با جلب نظر گروه‌های تخصصی ذیربط انجام می‌گیرد.

انتهای پیام/ن

برچسب ها : ,

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبری