به گزارش راه آرمان؛ حجت الاسلام والمسلمین اسماعیل تدینی مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کرمان شامگاه در نشست تخصصی هم اندیشی متولیان موقوفات اظهار داشت: فلسفه وجودی اداره اوقاف و متولیان موقوفات بحث امین و امانت داری است و اگر امانتدار به وظایف شرعی خود عمل نکند غاصب است.
وی با تاکید بر اینکه امانتدار باید اداره تامین موقوفه را داشته باشد، گفت: حفظ و حراست موقوفه بر عهده متولیان است .

مدیر کل اوقاف و امور خیریه کرمان با اشاره به وضعیت اراضی موقوفات شهر کرمان افزود: ۶۰ درصد از اراضی شهر کرمان یا شش دانگ و یا سهم مشاع وقف می باشند.
تدینی عنوان کرد: توانایی در حفظ و حراست در موقوفه تحت تولیت، یکی از وظایف امانتداری است.
وی همچنین به موقوفات آستان قدس رضوی اشاره کرد و بیان داشت: یکی از موفقیت های آستان قدس رضوی سرمایه گذاری است که در توسعه و شکوفایی موقوفه باید تلاش کرد.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه کرمان تصریح کرد: موقوفه ای که نتواند خودش را جمع کند وقف نیست.

تدینی با اشاره به تحریم‌های اقتصادی حاکم بر جامعه نقش وقف و موقوفات را در مسیر تقویت بنیان‌های اقتصادی کشور مهم خواند و تصریح کرد: امروز سازمان اوقاف و امور خیریه در کنار سایر نهادهای دولتی و خصوصی در راستای توسعه اقتصادی کشور وظیفه و رسالت سنگینی به عهده دارد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه کرمان با بیان اینکه ریشه وقف اقتصادی است، اذعان داشت: اگر متولی وقف، شمه اقتصادی نداشته باشد موقوفه اش از بین خواهد رفت.

وی سپس به اجرای امینانه نیت واقفین اشاره کرد و خاطرنشان کرد: اگر لازم است سفره ای انداخته شود در جمع دانشگاهیان، اساتید و مستمندان باشد و ولی امر مسلمین نباید یک ریال تخطی کند و در اسلام چنین آمده لعنت خدا بر کسی که در وقف تخطی کند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کرمان گفت: ما چقدر توانستیم در آسیب های اجتماعی موثر باشیم آیا در مسائل معیشتی مردم توانستیم گره ای باز کنیم سیل آمد چه کردیم زلزله آمد چه کردیم.

تدینی با تاکید بر اینکه فلسفه اوقاف بخور بخور نیست بلکه نشر معارف اسلامی است ، عنوان کرد: در اجرای امینانه نیات واقفین باید توجه خاص داشته باشیم.

وی رویکرد جدیدسازمان اوقاف را استفاده از ظرفیت های مردمی در اداره موقوفات دانست و ادامه داد: اولین و بهترین ظرفیت متولیان جایگاه شرعی است که باید روز به روز ارتقا یابد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کرمان بیان داشت: در جلسات گذشته گفتیم که باید بین متولیان ارتباط تنگاتنگ وجود داشته باشد و اگر تمامی متولیان با هم باشند ما مشکلی در امر موقوفه نخواهیم داشت ولی اگر به صورت تک تک باشند به زمین خواهیم خورد.

وی همچنین به افتتاح دفتر رسیدگی به امورات متولیان اشاره کرد و اذعان داشت: سامان دهی اطلاعات، تسهیل در پاسخگویی به ارباب رجوع، وجود رابط، ابلاغ آخرین بخشنامه ها و مقررات، سرمایه گذاری با گردش کار، ثبت و ضبط اموال متولی از اموراتی است که در این دفتر صورت می گیرد.

به گزارش راه آرمان؛ دفتر رسیدگی به امورات متولیان با حضور حجت الاسلام والمسلمین اسماعیل تدینی مدیرکل اوقاف و حجت الاسلام والمسلمین حسن سلیمانی علیدادی نماینده ولی فقیه و امام جمعه کرمان در محل اداره اوقاف شهرستان کرمان افتتاح شد.

انتهای پیام/ن

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبری