×

منوی سایت آرمان کرمان

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بخشنامه‌های خلق‌الساعه بازار خارجی تجار ایرانی را کساد می‌کند/ دولت در استفاده از ظرفیت‌های تولید به شعار بسنده نکند

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: رویکرد وزارت امور خارجه در مسائل دیپلماسی اقتصادی پاسخگو کشور نیست، همچنین دولت متأسفانه در این زمینه ضعیف عمل کرده و موفق نبوده است.

شهباز حسن پور عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در گفتگو با راه آرمان؛ با تأکید بر اینکه متأسفانه وزارت امور خارجه در زمینه دیپلماسی اقتصادی نتوانسته پتانسیل ها و ظرفیت های کشور را به جهانیان معرفی کند، گفت: جمهوری اسلامی ایران دارای شرایط خاص آب و هوایی و اقلیم چهار فصل است و هر گوشه از کشورمان دارای جذابیت های خاصی است.

وی با اشاره به فرصت های گردشگری ایران اسلامی ادامه داد: معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه با توجه به نو پا بودن و ساختاری که بر آن حاکم است در سفارت خانه ها آنگونه که باید موفق عمل نکرده است؛ فلذا به منظور موفقیت بیشتر باید رویکردی جدید نسبت به معرفی ظرفیت های کشور اتخاذ شود و اقدامات گسترده و وسیعی در این راستا باید صورت بپذیرد.

نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی ابراز کرد: از جمله اقداماتی که معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه در سفارت خانه ها می توانند انجام دهد این است که صنایع دستی ایران اسلامی اعم از قالی کرمان، گلیم شیریکی پیچ سیرجان، صنایع دستی اصفهان و سایر نقاط کشورمان را معرفی کنند.

حسن پور با بیان اینکه در زمینه دیپلماسی اقتصادی اقداماتی صورت گرفته اما این اقدامات زیبنده کشورمان نیست، عنوان کرد: سیاست های غلطی در دولت ها وجود دارد که هر از چند گاهی بر اساسا آن تصمیمات غیر کارشناسی گرفته می شود.

وی افزود: به عنوان مثال در موضوع مواد معدنی سال ها بازرگانان و  تجار بازارهایی را به دست می آورند اما به یک باره با صدور بخش نامه خلق الساعه جلوی صادرات گرفته می شود و با این کار عملا زحمات چندین ساله کسانی که کار کارشناسی انجام داده اند تا بازاری به دست آوردند از دست خواهد رفت.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه باید سیاست های مدون، مشخص و کارشناسی شده در مسئله صادرات وجود داشته باشد، اظهار کرد: مجموعه دولت و کارگزاران نظام نه تنها در شعار بلکه در عمل باید از حداکثر ظرفیت های کشور جهت اشتغال استفاده کنند.

حسن پور تصریح کرد: معتقدم که اگر بخواهیم مشکل معیشت و اشتغال مردم حل شود باید رونق تولید را مد نظر قرار دهیم و در این راستا باید زمینه صادرات فراهم شود؛ نمی توان گفت که می خواهیم مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم را حل کنیم اما در زمینه صادرات اقدام موثری انجام ندهیم.

نماینده مردم سیرجان و بردسیر با اشاره به اینکه سفارت خانه های ما با دیپلماسی اقتصادی بیگانه هستند، گفت: وزیر امور خارجه به تنهایی خوب کار می کند اما این وزارت خانه در کار تیمی موفق نیست.

وی در پایان با بیان اینکه رویکرد وزارت امور خارجه در مسائل دیپلماسی اقتصادی پاسخگو کشور نیست، خاطر نشان کرد: دولت متأسفانه در این زمینه ضعیف عمل کرده و موفق نبوده است.

انتهای پیام/م

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false