×

منوی سایت آرمان کرمان

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

وزارت جهاد کشاورزی بر جوی آب سراسیاب فرسنگی چه میگذرد؟مظهر قنات والی آباد فاصله پانزده کیلومتری سرآسیاب نقطه آغازم هست، قناتی که صدها سال قبل با دو الی سه فقره چاه میله ای دائرگردید و با دبی تخلیه  بیش از شصت لیتر در ثانیه در گذار زمان به اراضی سرآسیاب حیات بخشید .

به گزارش راه آرمان؛ مظهر قنات والی آباد فاصله پانزده کیلومتری سرآسیاب نقطه آغازم هست، قناتی که صدها سال قبل با دو الی سه فقره چاه میله ای دائرگردید و با دبی تخلیه  بیش از شصت لیتر در ثانیه در گذار زمان به اراضی سرآسیاب حیات بخشید، ادامه ام در ساحل سمت راست دره یا رودخانه فصلی سرآسیاب قنات انجوجکی به من می پیوندد. قناتی که مادر چاه و چاه های میله ای آن دربستر رودخانه و هر ساله سیلابهای فصلی خساراتی به آن وارد می نمایند. کم کم که مسیر را طی می نماییم, قنات عباس آباد هم درم مظهر می شود ، قناتی که ما در چاه آن در دامنه رشته کوه های کافر کوه و کوره آن پس از عبور از بستر رودخانه در بخش پائین دست بندر والی آباد درم مظهر می گردد.

قسمتهایی از مسیرم را تا ا ین محل بصورت بتنی و تبدیل به کانال بتنی نموده اند، کارشناسان و صاحب نظران که از این منطقه، بازدید نموده اندیا  قدرت ا رزیابی نداشته و یا اگر داشت اند به اهمیت و کمیت آبدهی قنوات چندان توجهی ننموده اند، بصورتی که با حفاظت، مرمت  و بازسازی و به روز نمودن قنوات ذکر شده آبدهی آنها را چندین و چند برابر نمایند. تفکر آنها فقط در همین  حد باقیمانده که از آب معمول قنوات ولو اینکه در مقابل سیلابها و یا ریزش های جانبی مشکل پیدا کرده و یا می کنند از آب بهره برداری نمایند.

بالاخره در ادامه مسیری که طی می کنم آب قنات کهن بلند هم به ام ا ضافه می گردد. پس از عبور از دره گورشکن کم کم به روستای گینه کان میرسم. از اینجا صاحبان قدرت وپشتوانه حتی در سیستم قضائی حریم هم برایم نگذاشته اند.  خریداری نمودن منازل گلنگی گینه کان وساختمان ویلاهای مدرن ولی با نمایی که هر بازدید کننده تصور می کند متعلق به چند قرن قبل هستند مرا در برگرفته تا آزادانه به هر نوعی در این باغها و یا ویلاها اراده می کنند از آبم سوء استفاده نمایند.

خیره سری وداشتن پشتوانه تا حدی که به چاه های میله ای قنات فتح آباد هم رحم ننموده , و بر روی بعضی از آنها سنگ های توالت کار گذاشته و به ا ین صورت به فرهنگ اعتقاداتی که نسبت به آب این قنوات وجود دارد توهین نمودند. از اینجا کم کم آب  دزدی و یا سوء استفاده از آبی که فاقد حق آبه هستند آغاز می شود.

از پادگان منحرف نمایند.  پادگانی که برای مصارف آب سه حلقه یا بیشتر چاه عمیق دارد. خلاصه پس از خارج شدن از پادگان در محل تقسیم آبی در حد چوبی لیتر در ثانیه سهم حق آبه بحران سرآسیاب می گردد. سرآسیابی که روزگاری زراعت و بافکاری آن به سردسیر شهر کرمان پهلو می زد، امروزه نه تنها خبری از کشت و کار نیست، ……… هم خشک و از مدار خارج شده اند.

شاید تا به حال از وضعیتم باخبر نبودید حالا که بیان نمودم برای شما دین است که ازم بازدید و برای مشکلاتم راهکار پیدا کنید.

مهندس حسن اشرف گنجوئی کارشناس رسمی و محقق تامین آب

انتهای پیام/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false