مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان کرمان گفت: طبق آمار رهگیری شده از اشتغال آموزش دیدگان در ۹ ماهه ابتدای سال نشان می دهد بیش از ۶۰ درصد افرادی که در آموزشگاه های دولتی ما حضور داشتند توانستند به حرفه مناسب با آموزش که دیدند برای خود اشتغال ایجاد کنند.

محمدرضا جهانگیری در گفت و گو با خبرنگار راه آرمان  اظهار کرد: آموزش های فنی وحرفه ای استان در ۲۸ مرکز آموزشی دولتی که بالغ بر ۱۵۸ کارگاه آموزشی می باشد از طریق سامانه های مختلف در دانشگاه ها، روستاها، سکونت های غیر رسمی و سامانه آموزشی جوار کارخانجات و در عشایر آموزش های مهارتی را ارائه می دهد.

 

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان کرمان تصریح کرد: در ۹ ماهه ابتدای سال ۹۷، ۱۶ هزار نفر یعنی بالغ بر ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر ساعت آموزش در بیش از ۷۰ حرفه آموزشی در مرکز فنی و حرفه ای استان کرمان صورت گرفته است.

 

جهانگیری به اجرای طرح اتم  ازابتدای سال ۹۷ در این مرکز خبر داد و عنوان کرد:  با طرح اتم آموزش های توسعه  گرا و مشارکت محور با استفاده از کاربست یافته های طرح تکاپو، آمایش سرزمین و پروژه اقتصاد مقاومتی و نیاز سنجی که در اقصی نقاط استان اعم از روستاها و شهرها و مصاحبه هایی که با صاحبان مشاغل و واحدهای اقتصادی و مسئولین انجام گرفت، اجرا شد.

 

وی ادامه داد: بر همین اساس قرار شد به سمت آموزش هایی برویم که درصد اشتغال خوبی در استان داشته باشند و همین اتفاق نیز رخ داد که طبق آمار رهگیری شده از اشتغال آموزش دیدگان در ۹ ماهه ابتدای سال نشان می دهد بیش از ۶۰ درصد افرادی که در آموزشگاه های دولتی ما حضور داشتند توانستند به حرفه مناسب با آموزش که دیدند برای خود اشتغال ایجاد کنند.

 

 

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان کرمان در ادامه به آموزشگاه های آزاد این سازمان اشاره کرد و گفت: آموزش های آزاد که با مدیریت بخش خصوصی و تحت نظارت ما انجام می شود در نیمه ابتدای سال بیش ۴ میلیون نفر ساعت بوده است.

 

جهانگیری عنوان کرد: در بخش خصوصی هزینه ها توسط کارآموز پرداخت می شود و معمولا حرفه هایی هستند که با هزینه کمتر انجام می شود و بیشتر در رشته هایی است که حوزه خدمات مشاغلی را ایجاد می کنند.

 

وی خاطر نشان کرد: بیش از ۲۵ درصد افرادی که به عنوان کارآموز از بخش خصوصی فنی حرفه ای استفاده کردند برای خود و دیگران شغل ایجاد کردند و در مجموع بیش از ۵۰ درصد از مهارت آموزانی که در حرفه های مختلف وارد آموزش های مهارتی شدند موفق به  کارآفرینی شدند.

 

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان کرمان بنای آموزش های این مرکز را بر اساس طرح اتم و با رویکرد نیازسنجی در استان مطرح و بیان کرد: در حال حاضر با کمک استانداری کار را جلو می بریم و بخشی از هزینه ها را استانداری متقبل شده که بتوانیم از هدر رفت منابع جلوگیری کنیم و آموزش ها را به سمت آموزش های اشتغال محور پیش ببریم.

 

 

وی در پاسخ به این سوال که حمایت از نخبگان مهارتی در فنی حرفه ای به چه صورت انجام می شود گفت: در این زمینه مسابقات ملی مهارت در رشته های مختلف برگزار می شود که نخبگان پس از انتخاب در مرحله استانی به مرحله کشوری و سپس به مسابقات جهانی اعزام می شوند.

 

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان کرمان خاطر نشان کرد: در سال ۲۰۱۷ مسابقات جهانی مهارت که در ابوظبی برگزار شد دو شرکت کننده از استان کرمان حضور داشتند و در مسابقات سال ۲۰۱۹ روسیه نیز سه نفر از نخبگان مهارتی استان کرمان در رشته های مختلف شرکت می کنند.

 

مصاحبه و تنظیم: مهدی زاده

انتهای پیام/

 

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبری