عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: دولت به جای اینکه بودجه شرکت های دولتی را کاهش دهد بودجه فرهنگ را کاهش داد و این یک حرکت کور و بدون مطالعه کارشناسی در این حوزه و بدون توجه تبعات ناشی از این قضیه است که اتفاق افتاد.

محمد اسماعیل سعیدی در گفت و گو با خبرنگار راه آرمان اظهار کرد: درلایحه بودجه ۹۸ یک کاهش قابل توجهی در حوزه فرهنگ شاهد هستیم که تبعات زیادی را برای کشور به همراه خواهد داشت.

 

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در ادامه به بودجه فرهنگی سال ۹۷ اشاره کرد و افزود: بودجه فرهنگی سال ۹۷  زیر یک درصد یعنی ۰٫۷ درصد بود ودولت ما در سال ۹۸ این بودجه را به زیر نیم درصد رساندند و این به معنای این است یک کاهش قابل توجهی اتفاق افتاده است.

 

سعیدی تصریح کرد: یکی از شاخص های ارزیابی توسعه کشورهمین مباحث فرهنگی است که با حرکتی گاز انبری آن را هم داخل محاصره انداختند و تبعات این کاهش چشمگیر بودجه در ارتباط با موضوعات مختلف حوزه فرهنگ، هنر ، نشر و ادبیات،فرهنگ سازی در جامعه،تولیدات محصولات فرهنگی و نقش تولیدات فرهنگی در اقتصاد خواهد بود.

 

وی در ادامه عنوان کرد: یکی از این تبعات این است که مسئله ای که در سال ۹۷ به نام اقتصاد هنر و فرهنگ پیگیری می شد یک ضربه اساسی خواهد خورد و تقریبا به حاشیه خواهد رفت.

 

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس بیان کرد: از طرف دیگر اینکه می گوئیم فضای عمومی جامعه در شرایط تحریم و فشارهای مضاعف اقتصادی بر مردم بایستی توام با نشاط و شادی باشد با این اتفاق باید وضعیت را بدتر از قبل پیش بینی کنیم.

 

سعیدی یکی از شاخص های توسعه کشور را بخش مطالعه و کتابخوانی مطرح کرد و گفت: در بخش کتاب و کتاب خوانی هم یک کاهش قابل توجه ای ملاحظه خواهد شد که خودش منشا بسیاری از مشکلات خواهد بود و طی صحبتی که با رئیس نهاد کتابخانه های کشور داشتیم گفتند با این وضعیت بودجه باید ۴۰ درصد کتابخانه های کشور را تعطیل کنیم.

 

وی در پایان خاطر نشان کرد: دولت به جای اینکه بودجه شرکت های دولتی را کاهش دهد بودجه فرهنگ را کاهش دادند و این یک حرکت کور و بدون مطالعه کارشناسی در این حوزه و بدون توجه تبعات ناشی از این قضیه است که اتفاق افتاد.

 

مصاحبه و تنظیم: مهدی زاده

انتهای پیام/

 

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبری