×

منوی سایت آرمان کرمان

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

کشت طلای سرخ در پهناورترین استان کشور/ ایجاد اشتغال و درآمدزایی با توسعه مزارع زعفران

زعفران گیاهی ارزشمند در بخش کشاورزی است که توسعه کشت آن می تواند زمینه ساز ایجاد اشتغال و افزایش درآمدزایی شود .

به گزارش راه آرمان ؛ استان کرمان در پی خشکسالی ها و مشکلات کم آبی در سال های اخیر تمایل به کشت محصولاتی با نیاز آبی کم دارد .

تغییر الگوی کشت و کاشت محصولاتی که به آب کم نیاز دارند از جمله زعفران سبب شده است تا کشاورزان با کشت این محصول و جایگزین کردن آن به جای محصولاتی همچون پسته که به آب زیادی نیاز دارد به اقتصاد منطقه خود رونق دهند.

زعفران یکی از گیاهان ارزشمند در بخش کشاورزی است که توسعه کشت آن می تواند زمینه ساز ایجاد اشتغال و افزایش درآمدزایی شود و بیشتر در مناطقی که زمستان های ملایم، تابستان های نسبتا گرم و خشک، ارتفاع ازسطح دریا ۱۳۰۰ تا۲۳۰۰ متر و میزان املاح آب وخاک زیر۳ دسی زیمنس دارد، کشت می شود.

افزایش کشت زعفران در کرمان/دشت خاک زرند از مهمترین مناطق زعفران خیز استان کرمان است

عباس سعیدی رئیس جهاد کشاورزی کرمان با اشاره به افزایش کشت زعفران در کرمان اظهار داشت : یکی از مشکلات استان کرمان کشت گونه های آب بر است بنابراین اصلاح الگوی کشت و کشت محصولاتی اقتصادی که آب کمتری نیاز دارند در حال انجام است.

وی افزود : خوشبختانه در کرمان کشاورزان از کشت این محصول استقبال کرده اند و با توجه به کاهش شدید منابع آبی باید به سمت اصلاح الگوی کشت حرکت کند و در این زمینه تسهیلات مناسبی در اختیار کشاورزان قرار می گیرد.

سعیدی خاطر نشان کرد : دشت خاک زرند از مهمترین مناطق زعفران خیز استان کرمان است.

یک هزار و ۳۵۰ هکتار سطح زیر کشت زعفران در کرمان/ شهرستان زرند رتبه اول سطح زیرکاشت زعفران را دارد

لطفعلی زاده مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی نیز در گفتگو با خبرنگار ما گفت: قریب به یک هزار و ۳۵۰ هکتار سطح زیر کاشت زعفران در کرمان می باشد که حدود ۴ هزار و ۴۱۰ کیلوگرم درسال۱۳۹۷ زعفران در استان از این سطح تولید شده است.

وی افزود: در استان کرمان شهرستان زرند رتبه اول سطح زیرکاشت زعفران را دارد و شهرستان های شهربابک و سیرجان نیز  رتبه های بعدی را دارا می باشند و شهرستان سیرجان از نظر سطوح یکپارچه رتبه اول را در استان دارا می باشد.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خاطر نشان کرد : هزینه هر هکتار کاشت زعفران حداقل حدود ۵۰۰ میلیون ریال می باشد.

انتهای پیام/ش

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false