کلیدزنی در کرمان، سنتی است که از گذشتگان برای مردمان این دیار به یادگار مانده است و هدایا و غذاهای جمع آوری شده را صرف امر خیر می کند.

به گزارش راه آرمان؛ استان کرمان در کنار فرهنگ غنی تاریخی خود و دارا بودن ۷ هزار بنای تاریخی آداب و رسوم خاصی نیز در ایام مختلف سال دارد که برخی مربوط به ماه مبارک رمضان هستند .

کلیدزنی در کرمان، سنتی است که از گذشتگان برای مردمان این دیار به یادگار مانده است و خوشبختانه با وجود ماشینی شدن جامعه هنوز این آیین در کرمان در حال انجام و به بوته فراموشی سپرده نشده است.

برای بیشتر آشنا شدن با این سنت با دو تن از کارشناسان کرمانی به گفتگو نشسته ایم که در ادامه می خوانید :

 کلیدزنی سنتی به جامانده از گذشتگان در کرمان

محمدعلی گلاب زاده رییس مرکز کرمان شناسی در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به این که مردم کرمان در طول تاریخ همواره پایبندی خود را به اصول اسلامی ثابت کرده اند؛اظهار داشت: کرمانی ها در ماه رمضان آداب و رسوم خاص خود را دارند .


وی گفت : سنت کلیدزنی توسط زنان و دختران انجام می شود و فرد با پوشاندن خود با چادر به طوری که دیده نشود یک سینی یا کمو به دست می گیرد و درب خانه همسایه ها را می زند .

این پژوهشگر کرمانی خاطر نشان کرد : در کلید زنی اجرا کننده باید از قبل نیت کرده باشد که هدایا و غذاهای جمع آوری شده را صرف امری خیر کند. 

گلاب زاده تشریح کرد : وقتی فرد درب خانه همسایه ها و اهالی محله را می زند صاحب خانه با گفتن جمله هایی همچون” چراغ بیاور “و یا “قند و شیرینی بیاور “نشان می دهد که می خواهد کمک کند .

کلیدزنی آیینی کهن برای کمک به مستمندان

فاطمه رضاپور کارشناس مردم شناسي با بیان این که کليد زني يکي از آداب و رسوم مردم کرمان است،اظهار داشت: این سنت در شب‌هاي ماه مبارک رمضان برگزار مي‌شود.

وی گفت : در اين مراسم کليد زن داخل يک سيني، آينه، سرمه‌دان و يک جلد کلام‌الله مجيد قرار داده و به منازل اهل محله مي‌رود و در حالي که صورت خود را با چادر پوشانده با کليد به سيني مي‌زند.


کارشناس مردم شناس با  اشاره به این که کلید زن به خاطر این که شناخته نشود تا آخر برنامه حرف نمی‌زند، خاطر نشان کرد :اگر از سوي صاحبخانه، پاسخ‌هايي چون “چراغ بياور” و يا “قند و شيريني بياور ” داده شود در اين صورت زن کليد زن، می فهمد که کمک‌هايي را دريافت مي‌کند و در غير اين صورت محل را ترک مي‌کند.

رضاپور ابراز داشت : زن صاحبخانه با شنيدن اين صدا، در را باز مي‌کرد و به نيت روشنايي و باز شدن گره از کار کليدزن‌ها آينه را بر مي‌دارد خود را در آن مي‌ بیند و مقدار کمي از نبات داخل کمو را در دهان مي‌ گذارد و سپس سرمه‌دان را باز مي‌کند و به چشم خود سرمه مي‌کشد.


وي در پایان گفت: صاحب خانه نیز به کليدزن مي‌گويد “ان‌شاءالله حاجت روا شويد” و در آخر خوراکي‌ها يا پول جمع‌آوري شده را به مستمندان و نیازمندان مي‌دهند.

حال امیدواریم برای تداوم و زنده نگه داشتن آداب و رسوم؛ گذشتگان سنن مربوط به اتفاقات مهم در طول سال را اعم از ماه رمضان و عید سعید فطر و ماه محرم را به جوانان و آیندگان منتقل کنند تا همواره سخنی از گذشته برای گفتن به کسانی که ساکن دیار کریمان نیستند داشته باشیم .

انتهای پیام/ش

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبری