کارشناس مسائل خاور میانه گفت: تجربه ثابت کرده است که هر گاه روحیه مقاومت کمرنگ تر شده آسیب پذیری ملی و جمهوری اسلامی ایران شدت یافته است لذا دولت و ملت ما باید نسبت به مسائل بین المللی و منطقه ای هوشمندانه رفتار کنند و تجربه گذشته را ملاک قرار دهند.

حسن هانی زاده در گفت و گو با خبرنگار ” راه آرمان ” اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران از همان ابتدا بر کلید واژه های مقاومت، انسجام ملی و تکیه برامکانات بومی تمرکز داشت.

کارشناس مسائل خاور میانه تصریح کرد: در طول چهار دهه گذشته چه در دوران رهبری امام  راحل و چه در زمان رهبری امام خامنه ای، مسئله مقاومت در برابر دشمن یکی از مهم ترین سر فصل ها و راز بقای جمهوری اسلامی بوده است.

هانی زاده با اشاره به افزایش فشار آمریکایی ها و اروپایی ها به ایران در طول چهار دهه گذشته، مطرح کرد: کشورهای خارجی خصوصا آمریکا و هم پیمانان آن ها در منطقه تلاش می کنند از رهگذر تضعیف و اعمال تحریم های سخت علیه ایران قدرت مقاومت ملی را دچار شکنندگی کنند لذا در طول سالیان اخیر رهبر معظم انقلاب بر ضرورت حفظ روحیه مقاومت تاکید داشتند.

کمرنگ شدن روحیه مقاومت عامل سرنگونی نظام لیبی بود

وی تاکید کرد: تجربه ثابت کرده است که هر گاه روحیه مقاومت کمرنگ تر شده آسیب پذیری ملی و جمهوری اسلامی ایران شدت یافته است و مهم ترین نمونه عینی هم که در جهان می توان به آن اشاره نمود مسئله عراق و لیبی بوده است.

این کارشناس مسائل بین الملل خاطر نشان کرد: لیبی در طول چهار دهه مقاومت، توانست در مقابل توطئه های آمریکا ایستادگی کند اما بعد از سازش کاری های دیکتاتور سابق لیبی؛ محمد قذافی و کمرنگ شدن روحیه مقاومت در میان ملت لیبی، آمریکایی ها توانستند از این ضعف استفاده کرده و نظام این کشور را سرنگون کنند.

تجربه ما در برجام ثابت کرد آمریکایی ها قابل اعتماد نیستند

هانی زاده در ادامه به ماجرای برجام و بدعهدی های آمریکایی ها اشاره کرد و گفت: از زمانی که مذاکرات بین ایران و کشورهای ۱+۵ در چارچوب برجام آغاز شد مقام معظم رهبری از همان ابتدا نسبت به دورنمای این توافق نامه جامع که قرار بود منافع ملی را حفظ کند اظهار بدبینی کردند.

وی افزود: متاسفانه دولت فعلی و دستگاه دیپلماسی بر این باور بود که از طریق مذاکره می توان فضای تعامل بیشتری با جامعه جهانی ایجاد کرد ولی گذشت زمان به آن ها نشان داد که کشورهای غربی خصوصا آمریکا به تعهدات خود عمل نمی کنند.

کارشناس مسائل خاورمیانه بیان کرد: آمریکا و غرب معتقدند که برای کاهش قدرت بازدارندگی و دفاعی ایران باید روحیه مقاومت را در میان ملت ایران تضعیف کنند لذا دولت و ملت ما با هر جناح و جریان سیاسی باید نسبت به مسائل بین المللی و منطقه ای هوشمندانه رفتار کنند و تجربه گذشته را ملاک قرار دهند.

هانی زاده رد پایان تاکید کرد: مسئولان ما  با استفاده از عنوان و سرفصل هایی که مقام معظم رهبری در سخنرانی های خود خصوصا در روز عید فطر اعلام کردند می توانند نقشه راهی را برای تقویت روحیه مقاومت در نظر بگیرند و از آن برای ترسیم سیاست های داخلی و خارجی استفاده کنند.

مصاحبه و تنظیم: مهدی زاده

انتهای پیام/

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبری