×

منوی سایت آرمان کرمان

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

کم کاری متولیان فرهنگ و حیایی که در فیلمهای ایرانی آب می رود

به گزارش راه آرمان؛ مدتی است که فیلم “نوای خوشه ها” ساخت لبنان به صورت سریالی به مناسبت ماه مبارک رمضان از شبکه دو سیما پخش میشد.

ماجرای این فیلم برگرفته از جنگ حزب الله در لبنان برعلیه اسرائیل غاصب است، اصل ماجرا این است که در این مقوله سعی در مقایسه این فیلم با فیلم های ساخته شده توسط برخی فیلم سازان و کارگردانان ایرانی است.

در ابتدا وقتی به اصل خانواده نگاه می کنیم حجاب و پوشش ساده ای است که هنرپیشه های این فیلم دارند، همه آنها دارای پوشش روسری هستند که زیر آن هد دارندو حتی شاخه ای از مویشان دیده نمی شود و لباس گشاد، بلند و ساده ای است که بر تن زنان هنرپیشه است، مردان در این فیلم نیز دارای پوشش بسیار ساده هستند آنان ظاهری آراسته و تمیز دارند، هنرپیشه هایی هم که در نقش پسران خانواده هستند نیز همگی دارای لباس گشاد و ساده هستند.

از پوشش که بگذریم رفتار و گفتارشان با یکدیگر بسیار محترمانه است، همسر با همسر، والدین با فرزند و بالعکس، دوست با دوست و اگر شخصی با دیگری درگیری دارد هیچگاه از الفاظ بی ادبانه استفاده نمی کند.

در این فیلم نگاه ویژه به اصل و پایه خانواده و اقوام دارد و از همه مهمتر ریشه شیعه و مسلمان بودن خانواده است.

همان طور که می دانید در بهبوحه جنگ مادر خانواده حاج جواد در بیمارستان پسری به دنیا می آورد که با پسر خانواده دشمن جابجا می شود.

یک روز حاج جواد یکی از فرماندهان گروه حزب الله دچار بیماری می شود که با سرفه های شدید همراه است و همزمان هم علی پسر ارشد خانواده نیز دچار آن می شود، پدر برای اینکه بفهمد علت بیماری مشترک آنان چیست هر دو آزمایش خون می دهند که در این حالت متوجه می شوند که علی پسر آنان نیست، پس از پرسه جویی های زیاد متوجه می شوند وی پسر یک مزدور و جاسوس موساد است ولی رفتار خانواده علی الخصوص والدینش با او هرگز تغییر نمی کند ولی با این همه به دنبال هویت فرزند واقعی خود نیز که در دامان سامی هلال مزدور بزرگ شده هستند و مادر همیشه دعا می کند که فرزندش به سامی نرفته باشد و باقی ماجرا …

حال فیلم های اجتماعی و خانوادگی ایرانی را که نظاره می کنیم خالی از اشکال نیستند از جمله اینکه ما مدعی هستیم که بیشتر جمعیت کشورمان شیعه هستند ولی متاسفانه رعایت حجاب و پوشش هنرپیشه ها در فیلم گونه دیگری است، حال بگذریم که این فیلم ها همگی آموزشی بوده و روی افراد جامعه تاثیر زودهنگام دارد.

باید بگویم متاسفانه نظارت چندانی بر فیلم های سینما و سینما های خانگی و گاهی اوقات سیما نمی شود.

نه تنها پوشش و حجاب رعایت نمی شود بلکه طریقه پوشش غیر اسلامی نیز آموزش داده می شود خانواده های مجللی را نشان می دهد با پوشش ها و لباس های مدرن و گران قیمت که دل هر بیننده ای را می برد. خانه های مجللی بالوازم خانگی آن چنانی که هر بیننده ای آرزوی آن را دارد.

حال اینکه در فیلم نوای خوشه ها حتی خانواده های ثروتمند و مجلل بسیار ساده هستند، قصد رساندن محتوای انقلابی به بیننده است نه چیز دیگر.

در فیلم نوای خوشه ها در دعواهایی که صورت می گیرد هرگز از الفاظ رکیک و زشت استفاده نمی شود و حال اینکه در فیلم های ایرانی تا دلت بخواهد از این الفاظ بد و زشت برای آموزش وجود دارد.

متاسفانه امروزه پوشش زنان ایرانی غیر اصولی و غیر اسلامی است که بیشتر آن برگرفته از فضاهای آموزشی از جمله سینما، سیما و سینمای خانگی است.

امید که وزارت ارشاد و ارگان های مربوطه نظارت بیشتری دراین راستا داشته باشند و یک فیلم ایرانی هم همانند فیلم های لبنانی حرفی برای گفتن داشته باشند.

انتهای پیام/ن

  1. ملک زاده

    سلام واقعا نقدر درست و به جایی بود
    اتفاقا بنده هم که فیلم نوای خوشه هارو می دیدم واقعا به این دقت کارگردان در فرهنگ سازی و نشان دادن خانواده هایی سالم به همراه احترام به والدین و تاثیرش در تربیت فرزندان آفرین گفتم و واقعا این فیلم روی خودمم تاثیر گذاشته بود .

  2. مهتاب

    و مخصوصا داریم به سمتی میریم که حجاب چادر یا افراد با حجاب در فیلم ها یا مسن و پیرزن هستن یا از قشر کم سواد و فقیر جامعه و کاملا دین رو به سطح مالی نسبت میدن با این که اصلا این طور نیست .

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false