استان کرمان میزبان کوچترین قلعه و کوچکترین مسجد ایران است.

به گزارش راه آرمان، استان کرمان بزرگترین استان کشور و دارای پیشینه تاریخی هزاران ساله  است. این پیشینه تاریخی به همراه معماران و هنرمندانی که آثار زیبایی را در طول تاریخ آفریده اند موجب شده است که گردشگران با لیست بلند بالایی موجه شوند که می توانند ۱۳ روز عید را در آنجا ها سپری کنند. برای کوتاه شدن این لیست در زیر فقط به کوچکترین آثار تاریخی استان کرمان اشاره شده است:

قلعه دیو، کوچکترین قلعه ایران

 

کوچکترین و منحصر به فرد ترین قلعه خشت و گلی در استان کرمان. قلعه دیوو در روستای سلطان آباد شَعْبجره زرند واقع شده است. قلعه ای ساخته شده در اواخر دوره قاجار که به صورت طبقاتی سالها استوار و سربلند در برابر ناملایمات طبیعی ایستادگی کرده است.

با مراجعه به فرهنگ عمید می توان دریافت شعب یعنی قبیله بزرگ و شعبجره شاید به معنی قبیله بزرگ کوچ کننده باشد. لغت نامه دهخدا نیز شعبجره را محل دلیران، معنی نموده است. دکتر باستانی پاریزی هم شعبجره را به شعب جرّه و در جایی دیگر شفجره نگاشته است.

 

مسجد گنجعلیخان، کوچکترین مسجد تاریخی ایران

 

در مرکز قدیمی شهر کرمان و در کنار بازار بزرگ، مجموعه معروف گنجعلیخان قرار دارد که با داشتن معماری خاص و زیبای بناهای آن، از مهم ترین جاذبه های گردشگری کرمان محسوب می شود و سالانه گردشگران بسیاری را به سمت خود می کشد.

در ضلع شرقی این مجموعه ی بی نظیر، مسجد یا نمازخانه گنجعلیخان قرار دارد که تزیینات منحصر به فرد آن، موزه ای از هنرهای بدیع و جذاب معماری را به نمایش می گذارد. شاید در نگاه اول، ابعاد کوچک این مسجد باشد که تعجب را در نگاه هر بیننده ای ایجاد می کند و تزیینات، گچبری، کاشی کاری و خطاطی های بی نظیر این مسجد تماشاگر را به خود جلب می کند.

محمد معمار یزدی معمار این مسجد بود. فضای این مسجد۵ متر و ۴۵ سانتی متر در ۵ متر است یعنی مساحت آن ۲۷ متر و ۲۵ سانتی متر است.

 

 

برچسب ها : , ,

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبری