×

منوی سایت آرمان کرمان

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

معادن کوچک مقیاس نجات بخش اقتصاد بیمار ایران

یکی از راه‌های مورد نظر در مسیر توسعه معادن کوچک ‌مقیاس، بهره برداری از تجربیات مورد استفاده در مناطق معدنی همچون راور، کوهبنان و زرند در استان کرمان است که به زودی درنتیجه مشارکت بخش‌خصوصی در معادن کوچک، این استان به عنوان یکی از قطب‌های مهم صنعت سرب و روی در کشور شناخته خواهد شد.

به گزارش راه آرمان، از زمانی که نگاه ها به سمت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در مسیر مشارکت بخش خصوصی در معادن از پیمانکاری به راهبری تغییر پیدا کرد، دریچه‌های نوینی در جاده توسعه معادن کوچک ‌مقیاس کشور، به ویژه در بخش سرب و روی پدیدار شد.

نقطه امیدواری در چنین فرآیندی آنجا است که فرآوری عیارهای پایین سرب و روی به سودآوری نزدیک شده‌اند و همین نکته می‌تواند توسعه معادن با ظرفیت بالا را در این بخش تضمین کند.

در حال حاضر بیش از ۸۰ واحد فرآوری روی با ظرفیت تولید سالانه ۴۷۰ هزار تن در کشور وجود دارد که در مجموع به دلیل کمبود مواد اولیه، ۲۰۰ هزار تن شمش روی در سال تولید می‌کنند.

به این ترتیب، با توجه به کمبود مواد اولیه واحدهای معدنی، فعال‌سازی معادن کوچک‌مقیاس به ویژه در صنعت سرب و روی یکی از ضرورت‌های مهم و اساسی در کشور به حساب می‌آید.

در صنعت سرب و روی به جز چند معدن بزرگ شامل انگوران، مهدی‌آباد، نخلک و… عملا شاهد تجمع معادن کوچک ‌مقیاس در این بخش استراتژیک هستیم.

این بخش به دلیل در اختیار داشتن بازار بسیار خوب و پررونق، ریسک سرمایه ‌گذاری برای فعال ‌سازی این معادن را برای سرمایه ‌گذاران به حداقل ممکن رسانده است.

وجود بازار و عدم نگرانی از فروش محصول به همراه قدرت نقد شوندگی بالا در صنعت سرب و روی به مثابه پول نقد، کشش و جذابیت زیادی را برای فعال‌سازی معادن این بخش و به خصوص معادن کوچک ‌مقیاس توسط سرمایه ‌گذاران بخش خصوصی فراهم آورده است.

یکی از راه‌های مورد نظر در مسیر توسعه معادن کوچک ‌مقیاس، بهره برداری از تجربیات مورد استفاده در مناطق معدنی همچون راور، کوهبنان و زرند در استان کرمان است که به زودی درنتیجه مشارکت بخش‌خصوصی در معادن کوچک، این استان به عنوان یکی از قطب‌های مهم صنعت سرب و روی در کشور شناخته خواهد شد.

ازجمله برنامه‌های مهم در مسیر احیا و توسعه معادن کوچک ‌مقیاس در این مناطق، تسهیل شرایط مشارکت میان معدن ‌داران و واحدهای فرآوری از جنبه تامین سرمایه در راستای اجرا و استخراج مواد معدنی است.

این تشریک مساعی موجب فعال شدن معادن و اشتغال گسترده و پایدار خواهد شد که البته می‌تواند به عنوان الگویی برای سایر معادن کوچک نیز به کار گرفته شود.

همچنین تجربه فعال ‌سازی و توسعه معادن کوچک ‌مقیاس سرب و روی در استان مرکزی نشان داد که چگونه می‌توان با استفاده از روش‌های نوین به واسطه مشارکت شرکت‌های دانش‌ بنیان، مواد اولیه غیراقتصادی را به مواد اولیه‌ای اقتصادی تبدیل کرد.

در روش‌های مدنظر، پرعیارسازی مواد معدنی عمدتا در محل معادن کوچک‌ مقیاس صورت می‌گیرد که این موضوع موجب کاهش هزینه جابه‌جایی مواد معدنی به واحدهای فرآوری شده است.

چالش حمل ‌و نقل یکی از موانع مهم پیش روی معادن کوچک ‌مقیاس است، اگر مساله حمل مواد معدنی معادن کوچک ‌مقیاس وجه اقتصادی پیدا کند، بی‌‌تردید مسیر توسعه این معادن سریع‌تر از گذشته پیموده خواهد شد.

بنابراین استفاده از حمل ‌و نقل ترکیبی به عنوان یکی از راهکارهای مورد استفاده در تسهیل شرایط حمل بار، مورد توجه است.

این روش در چندین نوع می‌تواند ظهور و بروز پیدا کند که ازجمله می‌توان به حمل بار از طریق قطار یا کشتی به مقصد نهایی که واحد فرآوری است، اشاره کرد.

با این حال، در بحث کاهش هزینه حمل ‌و نقل مواد معدنی استخراج ‌شده از معادن کوچک ‌مقیاس، استفاده از هوشمند سازی و بهره ‌گیری از پلت ‌فرم‌های جدید راه گشا است.

پلت ‌فرم‌های جدید این امکان را فراهم می‌کنند که هزینه تمام شده حمل‌ و نقل مواد معدنی به واسطه تضمین مسیر رفت و برگشت کامیون حمل مواد معدنی کاهش یابد.

با توجه به افزایش هزینه سوخت کامیون‌های حمل مواد معدنی در مسیرهای داخلی نسبت به سایر کشورها، احداث واحدهای فرآوری کوچک‌ یا سیار در کنار معادن کوچک ‌مقیاس، موجب کاهش هزینه‌ های حمل‌ و نقل می ‌شود.

در زمینه روش‌های تامین مالی، فعال‌ سازی و توسعه معادن کوچک ‌مقیاس نیز راهکارهایی به واسطه عرضه در بازار سرمایه (بورس) وجود دارد که می ‌توانند سرمایه ‌های زیادی را به سمت این معادن و به خصوص معادن کوچک ‌مقیاس سرب و روی سرازیر کنند.

با سوق پیدا کردن سرمایه‌های بخش خصوصی به سمت احیای معادن کوچک‌ مقیاس از طریق روش‌های مطالعه شده پیشنهادی، جهش این معادن، به ویژه معادن کوچک سرب و روی کشور گریزناپذیر خواهد بود و به زودی اقتصاد این بخش را دگرگون می‌کند.

یادداشت از: سیدرضا عظیمی

انتهای پیام/ س

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false