مدیر کل سازمان امور مالیاتی استان کرمان گفت: برای واحدهای مسکونی یک قیمت منطقه ای وجود دارد که بر مبنای آن ۲ درصد قیمت میانگین روز، مالیات دریافت می شود.

محمد سلمانی در گفت و گو با خبرنگار “راه آرمان” در خصوص مالیات واحدهای تجاری و مسکونی اظهار کرد: برای واحدهای مسکونی یک قیمت منطقه ای وجود دارد که بر مبنای آن ۲ درصد قیمت میانگین روز مالیات دریافت می شود.

مدیر کل سازمان امور مالیاتی استان کرمان تصریح کرد: در واحدهای تجاری نیز ۲ درصد رقمی که بین انتقال دهنده و انتقال گیرنده رد و بدل می شود مشمول مالیات است و قیمت منطقه ای و ارزش اجاره ای که برای شهر نوشته می شود  توسط ۵ عضو انجام می شود که یکی از آن ها سازمان مالیات است.

سلمانی افزود: سایراعضاء این کمیته قیمت گذاری شامل سازمان راه و شهرسازی، یک نماینده از شهرداری، بنیاد مسکن و ثبت اسناد است که هر ۵ عضو با مشورت قیمت منطقه ای هر ملک را می نویسند.

وی خاطر نشان کرد: عوارضی که شهرداری یا اداره ثبت اسناد برای صدور پروانه و سند ثبتی دریافت می کند ارتباطی با سازمان مالیاتی ندارد ومطابق تبصره ۳ ماده ۶۴ قانون مالیاتی مستقیم، وزارت کشور به پیشنهاد سازمان مربوطه و وزارت اقتصاد میزان آن را تعیین می کنند که معمولا باید ۳۳ تا ۳۵ درصد قیمت منطقه ای  را شاخص خود قرار دهند و از آن ۲ درصد بگیرند.

مدیر کل سازمان امور مالیاتی استان کرمان در ادامه به میزان مالیات واحده های مسکونی و تجاری که اجاره داده می شود اشاره و بیان کرد: مالیات ملکی که به اجاره می رود بر اساس ارزش قیمت منطقه ای که توسط همین ۵ عضو نوشته می شود نیز همان میزان ۲ درصد است ولی خانه هایی که زیر ۲۰۰ متر باشند از پرداخت مالیات و مستقلات معاف هستند.

سلمانی عنوان کرد: خانه های بالای ۲۰۰ متر نیز نسبت به متراژی که دارند مشمول مالیات اجاره می شوند اما اخیرا قانونگذار به این فکر افتاده است که در شهرهای پر جمعیت، مالیات خانه های خالی مسکونی را دریافت کند که باز هم این قانون متعلق به شهرهای بالاتر از ۱۰۰ هزار نفر جمعیت است.

مصاحبه و تنظیم: مهدی زاده

انتهای پیام/

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبری