مدیرکل نوسازی مدارس استان کرمان گفت : اکنون ۳۰ درصد مدارس استان نیازمند تخریب و بازسازی هستند که از این مقدار ۱۸ درصد مدارس نیازمند مقاوم سازی و بقیه مدارس باید تخریب شوند .

 

 

به گزارش راه آرمان ؛ غلامرضا رجائی مدیرکل نوسازی مدارس استان کرمان صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: در طی سال های اخیر چند واقعه ناگوار در کشور به وقوع پیوست که تعدادی از دانش آموزان به دلیل نبود سیستم گرمایشی استاندارد آسیب دیدند .
وی گفت : از سال ۹۲ و طبق مصوبه مجلس باید کلیه مدارس به سیستم گرمایشی مجهز می شدند و بودجه لازم برای این طرح فراهم شد.
مدیرکل نوسازی مدارس استان کرمان خاطر نشان کرد : استاندارد سازی سیستم گرمایشی بدان معناست که باید منبع تولید گرما و انرژی از فضای آموزشی دور باشد و گرما به داخل کلاس ها هدایت شود و در همین راستا با شروع طرح و به کمک آموزش و پرورش شروع به شناسایی مدارس غیر استاندارد کردیم .
رجائی با بیان این که در مرحله اول حدود ۱۰هزار کلاس درس فاقد سیستم استاندارد و مناسب مشخص شدند ؛ افزود: در این بین برخی سیستم ها واقعا خطر آفرین هستند و ما در ۴سال گذشته سعی کردیم کلیه این کلاس هایی که با سیستم های خطرآفرین مشغول به کار بودند شناسایی و مجهز به سیستم استاندارد کنیم .
وی توضیح داد: در طول این چهار سال حدود ۶هزار و ۴۰۰ کلاس درس را استاندارد سازی کرده ایم و در حال حاضر علارغم همه تلاش ها شاهد هستیم که در سطح استان تعدادی از کلاس ها دارای بخاری های نفتی و گازی هستند و تعدادی هم فاقد سیستم گرمایشی در جنوب و شرق استان قرار دارند و بیشتر نیاز به سیستم سرمایشی دارند .
رجائی ادامه داد : در مناطق شرقی و جنوبی بیشتر سعی می شود از سیستم هایی که هم سرمایشی و هم گرمایشی هستند استفاده کنیم و از ابتدای طرح ۹۷۰ کلاس درس مجهز به بخاری تابشی در مناطق معتدل و جنوب شرقی بوده است.
مدیرکل نوسازی مدارس استان کرمان ابزار داشت: هم اکنون حدود ۵۴۸ کلاس را در دست اجرا داریم که به شرط اعتبار اضافه خواهد شد و از آن جایی که ما با کمبود اعتبار مواجه هستیم باید تامین اعتبار شود.
وی با اشاره به این که ۲هزار و ۹۴۳ کلاس درس از بخاری گازی استفاده می کنند ؛ تصریح کرد : در کنار این یک هزار و ۹۵۸ کلاس درس هم از بخاری نفتی استفاده می کنند که این بخاری ها ممکن است استاندار باشد اما از نظر سیستم به دلیل تولید شعله داخل کلاس غیراستاندار هستند.
وی اضافه کرد : با تامین اعتبار به موقع و کمک خیرین و دولت باید این ها را استانداردسازی کنیم و هم اکنون حدود ۲هزار کلاس درس دارای سیستم استاندارد فرسوده هستند و پیش بینی می شود در سال های آینده این مدارس مجهز و استاندارد لازم تهیه شود .
رجائی با اشاره به این که ۳۰ درصد دانش آموزان در مدارس غیردولتی مشغول به تحصیل هستند؛ گفت : مدارس غیردولتی زیر نظر ما نیستند و باید خود آموزش و پرورش بر آن ها مدیریت کند و این مدارس عمدتا علاوه بر سیستم گرمایشی حتی سیستم آموزشی مناسب را هم ندارند .
مدیدکل نوسازی مدارس استان کرمان افزود : هم اکنون کمپین همه بر پا با شعار کلاس گرم،مدرسه امن در کشور در حال اجراست و مردم و خیرین در همه موارد به ما کمک کنند زیرا اگر کمک خیرین نبود ما دچار مشکل می شدیم .
وی تشریح کرد : اکنون مدارس کپری در استان وجود دارد و در برخی جاها به دلیل کمبود فضای آموزشی و مناطق جنوب به دلیل اب و هوا جابه جایی جمعیت رخ می دهد و با تراکم دانش آموزان مواجه می شویم لذا به مناطق جنوب استان اعتبار زیاد اختصاص داده شده است زیرا هدف محرومیت زدایی و کمک به سیستم آموزشی است.
رجائی بیان کرد: در شهرستان بم بعد از زلزله ۸۲ مدارس زیادی ساخته شد ولی با توجه به تراکم جمعیت در برخی جاها با کمبود کلاس مواجه شده ایم و برخی مدارس در کانکس هستند و به دنبال تامین اعتبار برای برچیده شدن کانکس ها هستیم.
مدیر کل نوسازی مدارس استان کرمان ادامه داد: با توجه به کمبود اعتبار اولویت ها را باید مد نظر قرار دهیم که امیدواریم با کمک دولت این فضاها استاندارد شوند .
وی با اشاره به کمک های بنیاد برکت در ساخت مدارس در استان ابراز داشت: بنیاد برکت چند سال است که در استان مشغول به ساخت فضاهای آموزشی است که در جنوب استان ۳۵پروژه را شروع کرده اند و تعدادی را تحویل داده اند و ۵پروژه نیز در راور بعد از زلزله در حال ساخت است.
رجائی خاطر نشان کرد :سپاه پاسداران هم در مناطق جنوبی از جمله رد ریگان و نرماشیر در ساخت و تکمیل فضاهای آموزشی کمک بزرگی به ما کرده است و تفاهم نامه ای با بسیج سازندگی و سپاه در این خصوص بسته ایم که رد حد توان خود کمک های لازم را انجام دهند .

 

وی در پایان گفت : اکنون ۳۰ درصد مدارس استان نیازمند تخریب و بازسازی هستند که از این مقدار ۱۸ درصد مدارس نیازمند مقاوم سازی و بقیه مدارس باید تخریب شوند .

 

انتهای پیام/ش

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبری