به گزارش ” راه آرمان ” سید مهران عالم زاده صبح امروز در مراسم افتتاح شهرداری منطقه پنج گفت: ۵۰۰ هکتار از بافت شهر کرمان تاریخی است از این رو با پیگیری‌های انجام شده شهرداری ویژه بافت تاریخی در شهر کرمان تاسیس شد.

وی با تاکید بر توجه شهرداری به بافت تاریخی شهر و اقدامات انجام شده تا کنون، عنوان داشت: شهرداری برای احیا و ساماندهی بافت تاریخی شهر برنامه های خوبی را در نظر گرفته است.

عالم زاده گفت:هر چند که این بناهای ارزشمند به خودی خود واجد ارزش هستند اما نیازمند مجموعه ای هستند که به صورت ویژه به آنها بپردازد تا هویت این بناهای ارزشمند حفظ شده و به نسل بعد منتقل شود.

  وی خاطرنشان کرد: شهرداری منطقه پنج ارتباط ویژه و مستمری با سازمان میراث فرهنگی خواهد داشت، بنابراین از این سازمان می‌خواهیم به لحاظ پیگیری اقدامات اجرایی در بافت تاریخی و سرعت بخشیدن به مکاتبات اداری، نماینده ای را در شهرداری ویژه منطقه بافت تاریخی مستقر کند.

 شهردار کرمان ساختمان فعلی شهرداری منطقه پنج را متعلق به سازمان ترافیک شهرداری دانست و به استقرار این شهرداری در یک بنای واجد ارزش تاریخی در آینده‌ای نزدیک اشاره کرد.

وی گفت: نیروی انسانی شهرداری منطقه پنج، از مجموعه نیروهای شهرداری تامین شده است و هم اکنون به لحاظ نرم افزاری به سیستم شهرسازی متصل شده و بدون هیچ مانعی پروانه ساختمانی توسط کارشناسان آن صادر می‌شود.

 عالم زاده تاکید کرد: امیدواریم با حمایت سازمان میراث فرهنگی و استانداری کرمان، زمینه‌ی شکوفایی این بافت فراهم شود و بافت تاریخی شهر کرمان به عنوان مقصد گردشگری  همه  گردشگران قرار گیرد.

 وی بر لزوم همدلی و هماهنگی دستگاه‌های دیگر به خصوص سازمان میراث فرهنگی با شهرداری منطقه پنج تاکید کرد و گفت: در محدوده بافت تاریخی، اقداماتی زیادی باید انجام داد بنابراین برای احیاء بافت تاریخی درصورتی که بخش دولتی، مردم و سرمایه گذاران وارد شوند، باعث می‌شود تا بافت تاریخی درحوزه‌ی اقتصادی به منشا درآمدهای پایدار برای شهر کرمان تبدیل شود.

شهردار کرمان ادامه داد : طرح جامع بافت تاریخی به صورت ویژه در دستور کار شهرداری است و در این راستا  جهت عقد قرارداد به دنبال مشاور ذی‌صلاح هستیم. 

 عالم‌زاده گفت: بخشی از بافت تاریخی از بین رفته و یا نوسازی شده است بنابراین با تعامل با میراث فرهنگی به دنبال محدود کردن بافت تاریخی هستیم و قصد داریم از بافت تاریخی باقی مانده حفاظت کنیم.

انجام پروژه های شهری باید بر مبنای دقت و سرعت باشد

در این مراسم محمد فرشاد رئیس شورای شهر کرمان گفت:  با نگاه به طرح های بالا دستی و کلیه طرح های حاکم بر اداره شهر باید برنامه هایی بر مبنای دقت و سرعت ریخته شود چرا که اگر دقت و مناسبت های شهر و گذشته شهر را مد نظر نگیریم به نتیجه نخواهیم رسید.

وی تاکید کرد: نه تنها باید دقت را مد نظر بگیریم بلکه باید به سرعت انجام پروژه ها نیز توجه ویژه ای داشت.

رئیس شورای شهر کرمان ادامه داد: استفاده از ظرفیت های موجود برای اداره ی شهرداری منطقه پنج نگاه خوبی است اما به دلیل حساست بافت تاریخی شهر باید افراد علاقه مند و صاحب نظر را دعوت کنیم تا از این طریق به نتیجه مطلوب برسیم.

در صورت کم شدن ارتفاع پروژه ساروج خسارت سرمایه گذار از طرف دولت پرداخت می شود

در ادامه سید مهران عالم زاده در پاسخ به سوال خبرنگار مبنی بر دلیل انتخاب علی اکبر قطب الدینی به عنوان شهردار بافت تاریخی کرمان گفت: یک شهردار یا مسئول در نگاه اول باید توابع قوانین و منظم باشد با توجه به مراقبت ایشان به نظم، توجه به قوانین و سبک و سلیقه کاریشان به عنوان شهردار این منطقه انتخاب شد.

وی در خصوص پروژه ساروج پارس گفت: ساروج پارس مبنایی دارد که باید در چهارچوب خود پیگیری شود و کم‌شدن ارتفاع آن بر اساس چارچوب باشد، اگر تصمیم گرفته شود تا ارتفاع این پروژه کم شود خسارت سرمایه گذار از طرف دولت پرداخت می شود.

شهردار کرمان تاکید کرد: آنچه که مهم  است سنجیدن طبعات یک کار است و مطمئنا بهترین تصمیمات رو مقامات عالی استان و کشور می گیرند و از این رو  بهتر است در فضای آرام این مسئله حل شود.

عالم زاده در خصوص سرنوشت املاک فرسوده و مقیم بودن اکثر افغان ها در این بخش گفت: اگر متناسب با ظرفیت تاریخی املاک، تسهیلات به صاحبان داده شود و ارزش افزوده املاک بالا رود قطعا خود به خود بافت توسط مردم مرمت و احیا خواهد شد و بالطبع دیگر اتباع خارجه ساکن این مناطق نخواهند بود.

وی تاکید کرد: در رابطه با ساخت و ساز در بافت قدیمی شهر شهرداری کرمان  اقدامات جدی انجام داده است از جمله آن که عوارض بناهایی که در بافت قدیمی شهر که نیاز به ساخت‌ وساز داشت را کم کردیم ضمن این که ضوابط تشویقی مضاعفی را در نظر گرفته ایم.

انتهای پیام/

برچسب ها :

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبری