- راه آرمان کرمان - http://www.armanekerman.ir -

«عبدل آباد چارچاهی»اوج فقر، انتهای فراموشی/یتیمان جازموریانی که در شب مصیبت عظما شاد می شوند

ارسال شده توسط آرمان رودبار در مهر ۲۷, ۱۳۹۶ @ ۱:۰۳ ب.ظ در آخرین اخبار,اجتماعی,استان کرمان,برگزیده,رودبار جنوب,کرمان,گزارش | بدون دیدگاه

«عبدل آباد چارچاهی»؛روستایی در ۵کیلومتری مرکز بخش جازموریان؛ جنوبی ترين بخش استان كرمان، وارد محدوده جغرافيايی عبدل آباد كه بشوی، وارد محدوده فقر شده‌ای. هر چه پيش بروی، به اوج و انتها نزديك‌تر مي‌شوي. اوج فقر، انتهای فراموشی.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی آرمان کرمان [1]؛به نقل از رودبار ما [2]، «عبدل آباد چارچاهی» یکی از مناطق محروم بخش جازموریان شهرستان رودبارجنوب است که مردم آن در اوج محرومیت بسر برده و بیشتر خانه‌های آن کپری و سقف‌ چوبی دارند که سال های زیادی از عمر آنها می گذرد و پوسیده شده اند و با کوچکترین حادثه ای تخریب می شوند.

«عبدل آباد چارچاهی»؛روستایی در ۵کیلومتری مرکز بخش جازموریان؛ جنوبی ترين بخش استان كرمان، وارد محدوده جغرافيايی عبدل آباد كه بشوی، وارد محدوده فقر شده‌ای. هر چه پيش بروی، به اوج و انتها نزديك‌تر مي‌شوي. اوج فقر، انتهای فراموشی. در عبدل آباد چارچاهی ۴یتیم ساكن هستند كه درآمد ماهانه  آنها يارانه ٤٥ هزار و ٥٠٠ تومانی دولت است که برخی شب واریز آن را مصیبت عظمی می خوانند.

یتیمانی که تنها سهم شان از اين دنيای بدون آغاز و پايان، كپری كهنه‌ که سقفش آسمان است و در ٢ متر ارتفاع و ١٢ متر مساحت خلاصه می شود.

محرومانی كه حضورشان، اشك و دَم شان، هيچ گوشه‌ای از اين دنيا را تكان نمی دهد هيچ كسی را تكان نمی دهد.اینجا محرومیت واژه غریبی نیست جایی‌که دیوارها و سقفش از شاخ و برگ درختان ساخته و کف‌پوش آن حصیری است و مردمانش غربتشان با آب و برق و جاده مأنوس شده و تنها دارایی‌شان شناسنامه و یارانه است.

خبرنگار رودبار ما، بعد از دیدن این محرومان به اين فكر می کند که «این کودکان بی سرپرست در گرمای سوزان و پر گرد و غبار جازموریان چکار می كنند؟ آیا آنها به زندگی مرفهین توجه می کنند؟

آنها عمق فقر را چشیده اند،پدر شان که یک فرد کارگر بود هنگام بالارفتن از نخل به زمین خرده و جان خود را از دست داده است حالا آنها مانده اند با مادری که راهی به غیر از یارانه برای پر کردن شکم فرزندان خود ندارد.

ضرورت تكريم ایتام در قرآن كريم
در تفكر اسلامي بر ضرورت تكريم ايتام تأكيد فراوان شده و در قرآن كريم بي‌اعتنايي به يتيمان و راندن آنان،علامت كفر و نفاق نشانه تكذيب دين و روز قيامت دانسته شده است.

خداوند متعال در يكي از آيات قرآن كريم مي‌فرمايد: «آيا ديدي آن را كه دين و روز قيامت را دروغ مي پندارد؟ پس او كسي است كه يتيم را از خود مي راند.» سوره ماعون آیه ی۱ و ۲٫

و در جاي ديگر بر سبيل ملامت مي‌فرمايد: «چنان نيست كه شما خيال مي‌كنيد، بلكه شما يتيمان را گرامي نمي‌داريد ويكديگر را بر اطعام مستمندان تشويق نمي‌كنيد.»سوره ی فجر آیه ی ۱۷ و ۱۸٫

کرمان بزرگ‌ترین استان کشور. استانی که بهشت معادنش می‌خوانند و البته جنوب این استان را با لقب هندوستان ایران می‌شناسند و زمین حاصلخیز و منابع آبی سرشارش شهره عام و خاص است اما در واقعیت داستان تلخی در جنوب کرمان جریان دارد.

کرمان عملاً به دو بخش شمالی و جنوب تقسیم‌شده که از نظر توسعه‌یافتگی شمال استان منطقه پیشرفته و غنی و جنوب استان منطقه‌ای بکر با پتانسیل‌های بالقوه اما محروم و کمتر توسعه‌یافته است و از شهرستان‌های جیرفت، کهنوج، عنبرآباد، رودبار، قلعه گنج، منوجان و فاریاب شکل یافته است.

هرچند طی دهه گذشته شاهد رونق نسبی در زمینه ایجاد زیرساخت ها در این منطقه هستیم اما همچنان زیر پوست جنوب استان کرمان همچنان واقعیت غیرقابل انکاری از تهی‌دستی و مشکلات فراوان در روستاهای دورافتاده وجود دارد که تصور و تجسمش نیز برای بسیاری از ساکنان شهرهای بزرگ کشور به مثال افسانه‌ای ماند که ساخته‌ و پرداخته افسانه‌های هزار و یک‌شب است.

علی ای حال،نگاهی به واقعیت این روستاها و مردمانش می‌تواند تلنگری باشد برای بسیاری از افراد که تصمیمشان در زندگی مردمان محروم جنوب کرمان تأثیرگذار است.

انتهای پیام/۵۰۶۰


آدرس سایت راه آرمان کرمان: http://www.armanekerman.ir

لینک کوتاه : http://www.armanekerman.ir/?p=177295

URLs in this post:

[1] شبکه اطلاع رسانی آرمان کرمان: http://www.armanekerman.ir

[2] رودبار ما: http://www.roodbarema.ir

کپی رایت © 2016 تمامی حقوق این سایت برای مجله خبری بصیرت محفوظ است.