هاشمی رفسنجانی در دوران حیات خود به دنبال ایجاد روابط بین ایران و اروپا بود اما همواره با بدعهدی ها و اقدامات توهین آمیز کشورهای اروپایی روبرو می شد.

 

به گزارش  راه آرمان؛  امام خامنه ای در سخنان خود در روز دوم خرداد درباره اعتماد به اروپا فرمودند: “اگر چنانچه فرض کنیم کسی هست که احساس میکند «خب، یک دشمنِ این‌جوری را ما از سر باز کنیم، نگذاریم دشمنی کند»، راه جلوگیری از دشمنیِ او، انعطاف و کوتاه آمدن نیست؛ اگر میخواهید کاری کنید که او دشمنی نکند، خیلی خب، راهش را پیدا کنید، امّا این راهش نیست که ما در مقابل او کوتاه بیاییم و عقب‌نشینی کنیم. [این] البتّه مخصوص آمریکا هم نیست؛ غربی‌ها عمدتاً همین‌جور هستند. ما فراموش نمیکنیم -یعنی این جزو چیزهایی است که در تاریخ ما قابل فراموش شدن نیست- که در یک دوره‌ای رئیس‌جمهور ما که طرف‌دار نرمش در مقابل غرب و مانند اینها بود، از طرف یک دولت غربی -از طرف آلمان؛ در ماجرای میکونوس- به دادگاه احضار شد سرِ یک حرف بی‌ربط و بی‌منطقی؛ یعنی این‌قدر اینها چشم‌سفید و پُررو و وقیحند؛ از این قبیل اتّفاقات باز هم افتاده. این هم یک تجربه است. یادمان باشد راه جلوگیری از دشمنیِ این دشمنها، عقب‌نشینی و انعطاف و مانند اینها نیست.”

گفتگوی انتقادی

علی اکبر هاشمی رفسنجانی پس از دفاع مقدس به عنوان رییس جمهور ایران انتخاب شد. وی با وجود حمایت های کشورهای اروپایی از صدام در جنگ تحمیلی با ایجاد تئوری “تنش زدایی” تلاش کرد روابط میان ایران و اروپا را بهبود ببخشد.  این تنش زدایی شامل شروع دورانی بود که از آن به «گفتگوی انتقادی» بین اتحادیه اروپا و ایران یاد می شود. بزرگترین این اقدامات، قرارداد نفتی بزرگی به ارزش ۱میلیارد دلار برای توسعه میادین دریایی نفت وگاز ایران، که با تحریم جدید کلینتون دموکرات مجازات شد.

البته با وجود بی وفایی اروپایی ها، هاشمی رفسنجانی تلاش کرد باز هم روابط میان ایران و اروپا را بهبود ببخشد و در این راه گام هایی برداشت اما به یکباره کشورهای اروپایی با هماهنگی آمریکا و رژیم صهیونیستی با به راه انداختن ماجرایی موسوم  به میکونوس تلاش نمودند ایران را تحت فشار قرار دهند.

خیمه شب بازی میکونوس

در۱۷ سپتامبر ۱۹۹۲ دو فرد مسلح نقاب دار در رستوران میکونوس برلین  ۴ مرد از جمله صادق شرفکندی دبیر کل تبعیدی حزب دموکرات کردستان ایران ـ حزبی سیاسی که در ایران رسماً منحل شده ـ را به قتل رساندند.
دادگاه میکونوس بدون ارئه دلایل مستند، ایران را به عنوان آمران ترور مخالفان در رستوران میکونوس برلین معرفی کرده است. در اوگوست سال ۱۹۹۶ (۱۳۷۵) شبکه جهانی بی بی سی گزارشی پخش کرد مبنی بر اینکه رییس جمهور سابق ایران ابوالحسن بنی صدر در دادگاه برلین حضور و علیه مقامات ایرانی (که مدعی بود دستور قتل سه تن از رهبران حزب کرد در رستوران میکونوس را صادر کرده بودند) شهادت خواهد داد.

سرانجام پس از حدود ۵ سال و ۲۴۷ جلسه طول کشید، دادگاه آلمان در حکمی رهبر انقلاب،اسلامی و اکبر هاشمی رفسنجانی و علی اکبر ولایتی رئیس جمهور و وزیر خارجه وقت ایران را به همراه علی فلاحیان، وزیر اطلاعات وقت به عنوان دستوردهندگان ترور میکونوس معرفی می کند.

چند روز بعد از اعلام حکم دادگاه یعنی ۲۲ فروردین سال ۱۳۷۶ ، کشورهای اروپایی سفرای خود را از ایران فرا خواندند.

در داخل ایران، رهبری و دیگر مسوولان نظام با حفظ موضع قدرتمندانه، و عزت و غرور ملی، این رفتار را تحقیر کردند و از دادگاه برلین به “خیمه شب بازی” تعبیر کردند. ایشان در واکنش به این اقدام اروپایی ها گفتند:”ما به اروپایی ها هیچ احتیاجی نداریم”

این رفتار رهبری، در شرایطی بود که سفیران ۱۲ کشور اروپایی فراخوانده شده بودند. رهبری نه تنها در موضع ضعف ، که با رویکردی عزت مندانه در رابطه با سفیر آلمان از مسئولین دیپلماسی خواست وی را تا مدتی به کشور راه ندهند و در مورد سفرای بقیه کشورها، نیز به ترتیبی که اگر بازگشتشان معنای عذرخواهی دارد، به کشور بازگردند. رهبر انقلاب با تشریح شرایط تاکید کردند که اولا سفیر آلمان حق ندارد که با بقیه سفرا برگردد و ثانیا در رفتن سفراى ایران به کشورهاى آنها، نباید هیچ عجله‏اى شود.

آبان ماه همان سال و دست از پا درازتر سفیران اروپایی مجبور شدند با وضعی ذلت بار به ایران برگردند وسفیر آلمان هم (علی رغم عجله برای برگشتن) مجبور شد به عنوان آخرین سفیر اروپایی به تهران بازگردد.

البته برای همیشه این رفتار با اقتدار جمهوری اسلامی در ذهن سیاسیون جهان ماندگار شد.

بعدها رهبر انقلاب در سال ۹۰ در بازخوانی این ماجرا  فرمودند: «یک روزی یکی از دولت‌های اروپایی نسبت به جمهوری اسلامی اظهار علاقه و ارتباط و اینها می‌کرد؛ همان دولت سر قضیه‌ قهوه‌خانه‌ میکونوس دادگاه تشکیل داد، مسئولین درجه‌ یک کشور را در آن دادگاه متهم کرد! دولت‌های اروپایی با آنها هم‌دست شدند، همه‌شان سفرای خود را از تهران فراخوانی کردند؛ اینها که یادمان نرفته. خواستند سیلی بزنند، البته سیلی سخت‌تری خوردند. از همین حسینیه آنچنان سیلی‌ای خوردند که بعد تا مدت‌ها دنبال علاجش بودند! هر وقت توانستند، آن‎ها درصدد سیلی زدن برآمدند.»

هاشمی و اروپا

البته هاشمی رفسنجانی با وجود دیدن تجربه پیروی کورکورانه اروپا از آمریکا در برخورد با ایران همچنان بر روابط با اروپا اصرار داشت. و جالب آنکه سال ها بعد در دیدار هیئت پارلمانی اروپا با آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی ، «تارجا کرونبرگ» رئیس این هیات اروپایی بر خلاف آداب دیپلماتیک هیچ احترامی برای آیت‌الله هاشمی قائل نشد!

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبری