استان کرمان بعد از شهرستان کاشان بیشترین سطح زیر کشت گل محمدی در کشور را به خود اختصاص داده است و از سوی دیگر به دلیل کیفیت بالای گل لاله زار استان کرمان شرکت های عطر سازی و ادکلن سازی مشهور جهان از آلمان، ژاپن ، انگلیس و فرانسه مشتری پر و پا قرص گل محمدی کرمان هستند.

 

به گزارش راه آرمان  ؛ هر چند خشکسالی بی سابقه سال جاری کرمان، اثر خود را بر مزارع لاله زار نیز گذاشته است اما این مزارع همچنان طراوات خود را حفظ کرده است، این روزها مزارع این منطقه شاهد فعالیت اقشار مختلف مردم است، اگر نگاهی به گلزارهای این منطقه کنید تلاش و پویایی را می بینید، کودکان تا افراد کهنسال قبل از طلوع آفتاب وارد مزارع می شوند و قبل از اینکه خورشید کاملا بالا بیاید گل ها ی سرخ را می چینند و به کارگاه های فراوری منتقل می کنند.
در این کارگاه ها گلاب، غنچه خشک شده و اسانس تولید می شود، شاید باور کردنی نباشد اما فقط از مزارع لاله زار سالانه بیش از یک میلیون یورو ارز وارد کشور می شود.
دشت های گسترده لاله زار این روزها رنگ صورتی به خود گرفته و تکاپوی چیدن و عرق گیری گل های محمدی روستاها و گلستان های کرمان را متحول کرده است این درحالی است که مهمترین مقصد اسانس گلهای محمدی کرمان کارخانه های مشهور ادکلن سازی فرانسه و بلژیک است.

مزارع امروز گل سرخ  در شهرستان بردسیر ، این روزها مملو از گلهای خوش بو است و رنگ صورتی گل های محمدی بر دیگر رنگ ها مستولی  شده است .

بردسیر دومین قطب تولید گل سرخ بعد از کاشان است 

طبق آمار وزرات جهاد کشاورزی شهرستان بردسیر در استان کرمان بعد از شهرستان کاشان بیشترین سطح زیر کشت گل محمدی در کشور را به خود اختصاص داده است و از سوی دیگر به دلیل کیفیت بالای گل لاله زار استان کرمان شرکت های عطر سازی و ادکلن سازی مشهور جهان مشتری پر و پا قرص گل محمدی کرمان هستند این مسئله باعث شده است میلیونها دلار ارز آوری عاید استان کرمان از طریق صادرات اسانس گل محمدی شود.

طبق آمار منتشر شده از سوی گمرکات کشوری در ۱۰ ماهه سال جاری میلیاردها ریال از استان کرمان به وسیله گلاب صادر شده است که به نظر می رسد که با توجه به ظرفیت های موجود در این زمینه با برنامه ریزی و حمایت مسئولین ذیربط بتوان به سهم بیشتری از صادرات در این زمینه دست یافت.

رضا یکی از تولید کنندگان گل محمدی است که دراین زمینه گفته است  : من ۵ هکتار مزرعه گل محمدی دارم و حدودا ۱۰ نفر کارگر هر روز صبح در مزرعه و ۵ نفر در کارگاه گلابگیری کار می کنند.
وی تاکید کرده بود : در گذشته هیچ چیز نداشتیم چون در این ارتفاع کمتر گیاهی رشد می کند، اما خوشبختانه در حال حاضر گلاب ها پیش فروش می شود و اسانس ها را هم به کشورهای اروپایی صادر می کنیم.
یکی دیگر از فعالان تولید فرآورده های گل محمدی اذعان کرده بود : هر سال غنچه خشک، اسانس و گلاب ارگانیک و خالص را به آلمان، ژاپن و انگلیس و فرانسه صادر می کنیم، ۲۵ سال است که کارشناسان این کارخانه ها هر سال از روند تولید بازدید و محصول را به صورت کلی خریداری و به کارخانه های عطر سازی معروف جهان منتقل می کنند.
علی رضا می گوید: یکی از مشکلات ما کمبود کارگر است، طی سالهای اخیر از شهرستانهای مختلف و گاهی از استانهای مجاور کارگران برای گل چینی به لاله زار می آیند.

اقتصادی پویا با تکیه بر وسعت جغرافیایی کشور و کشاورزی کم آب و پر بهره 

فرماندار بردسیر در این خصوص به خبرنگار ما گفت: پیش بینی می شود تا پایان خرداد،بیش از پنج هزار تن گل محمدی از گلستان های شهرستان بردسیر برداشت شود.

وی افزود: دو هزار و پانصد تن گل محمدی شهرستان بردسیر برای فرآوری به پنج کارخانه گلابگیری و کارگاه های سنتی شهرستان منتقل می شود، شهرستان بردسیر از لحاظ سطح زیر کشت گل محمدی بعد از شهرستان کاشان رتبه دوم کشور را داراست و درآمد حاصل از این محصول در شهرستان بالغ بر ده میلیارد تومان در سال است .

مجید نجف پور  تاکید کرد : مرغوبیت و کیفیت گل محمدی شهرستان بردسیر سبب شده که هر ساله اسانس تولید شده گل محمدی از این شهرستان برای مصارف صنعتی عطر و ادکلن سازی به کشورهای اروپایی صادر شود.

فرماندار بردسیر ادامه داد : تولید فرآورده های گل محمدی در واقع محور اقتصاد بومی و محلی بردسیر است که این روزها در حال توسعه به سایر دهستان ها و شهرهای شهرستان بردسیر و حتی شهرستان های دیگر استان است.
وی ابراز داشت : گل محمدی در کنار قابلیت های اقتصادی برای استان، زمینه گردشگری را هم فراهم کرده است و دوازدهمین جشنواره گل محمدی در همین راستا به مدت پنج روز از ۲۶ خرداد ماه در سایت گردشگری لاله زار برگزار می شود.
نجف پور با اشاره به اینکه بدون شک مزارع گل محمدی در حال حاضر مهمترین قابلیت اقتصاد بومی در بردسیر محسوب می شود افزود: به دلیل ارتفاعی که این مزارع از سطح دریا دارند، همچنین وجود منابع آبی مناسب و پرورش ارگانیک گل کیفیت محصول بسیار بالاست و  بردسیر دومین سطح زیر کشت گل محمدی در کشور را دارد.
فرماندار بردسیر در پایان خاطر نشان کرد :  به ازاء هر ده تن گل، یک لیتر اسانس و ده هزار لیتر گلاب تولید می شود،  میزان تولید اسانس در شهرستان بردسیر دویست لیتر است و دو هزار و پانصد تن گل محمدی بردسیر برای اسانس و گلاب گیری به شیراز و کاشان می رود اما در سال گذشته کشاورزان به دلیل نداشتن بازار مناسب و ازدیاد تولید گل برای فروش با مشکل مواجه شدند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بردسیر نیز به خبرنگار مهر گفت: هر ساله با نزدیک شدن به نیمه فصل بهار برداشت گل محمدی از باغات این شهرستان آغاز می شود .

رمضان سبک خیز  از برداشت گل محمدی در این شهرستان خبر داد و گفت : پیش بینی می شود تا اواخر خرداد ماه حدود پنج هزار تن محصول از مزارع گل محمدی برداشت شود.

گل محمدی چطور در کرمان اوج گرفت 

همایون صنعتی برای اولین بار گل محمدی را در مزارع پدری اش کاشت و ان را گسترش داد ، گلاب زهرا نام کارخانه تولید گلاب و روغن گل است که در کرمان توسط همایون صنعتی زاده و همسرش “شهین دخت صنعتی” در سال ۱۳۵۸ خورشیدی تاسیس شد ، این کارخانه اولین واحد تولیدی است که موفق به دریافت گواهینامه ارگانیک در تولید گلاب و روغن گًل شده است.

وجود بزرگترین کارخانه گلاب گیری کشور به نام « الزهرا » در کرمان و صدور اسانس گل محمدی به بزرگترین کارخانه های تولید عطر و ادکلن در فرانسه، آمریکا، آلمان، انگلیس و حاشیه خلیج فارس نشانه مرغوبیت و جایگاه ویژه این محصول در بازارهای جهانی دارد اما علیرغم تمام این پتانسیل ها کم توجهی به این صنعت موجب شده است نام گلاب مرغوب لاله زار کرمان در پشت تبلیغات سایر شهرها قرار گیرد و با وجود اینکه یک چهارم گلاب کشور در کرمان تولید می شود اما متاسفانه کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

گلاب زهرا بزرگترین صادر کننده گلاب و روغن گل در ایران می‌باشد و محصولات آن در اروپا و سایر دنیا به فروش می‌رسد.

کشاورزان لاله زاری  هم اعلام کرده اند : هر لیتر اسانس ۱۵ هزار دلار در بازار بین المللی فروش می رود و حالا قلب اقتصاد در این روستاها که زمانی از محروم ترین مناطق استان کرمان بودند چنان می تپد که مواهب اقتصادی اش به مناطق دیگر استان کرمان نیز می رسد.
یک کارشناس کشاورزی در خصوص گل محمدی گفته است  : هم اکنون گل محمدی به صورت گسترده در بردسیر، بافت، راین و برخی از مناطق مرتفع جنوب کرمان کشت می شود و با توجه به اینکه به آب کمی نیاز دارد و خشکسالی پیاپی در کرمان وجود دارد ، گل محمدی می تواند در کنار ارزآوری که به همراه دارد در حفظ منابع آبی استان نیز موثر باشد.
محمد تقی زاده بیان کرد: ارتفاع بالای این مناطق و دمای هوایی که در آنها وجود دارد موجب شده است محصول از کیفیت بالایی برخوردار باشد و به خوبی بتواند با نمونه های دیگر در دنیا رقابت کند و پیشی بگیرد.
وی گفت: در حال حاضر ما اسانس، غنچه خشک و گلاب را به کشورهای دیگر صادر می کنیم و در واقع به گونه ای خام فروشی است و در صورت سرمایه گذاری و احداث کارخانه های عطر سازی می توانیم کلیه سود این صنعت را در کرمان نگه داریم ، هم اکنون بیش از پنج کارخانه گلاب گیری در بردسیر فعال هستند که با توجه به توسعه مزارع این کارخانه ها نیز باید گسترش یابند.
تولید گلاب در کرمان یکی از محورهای مهم اقتصاد مقاومتی است که سال ها قبل توسط مردم عادی شکل گرفته است و حالا مسئولان باید از این پتانسیل اقتصادی حمایت کنند.
پی نوشت :مهر ، اقتصاد کرمان ، جهاد کشاورزی ، گمرک
تهیه و تنظیم: طهماسبی
انتهای پیام/م

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبری