عرب گفت: انقلاب و نهضت مقاومت اسلامی با گسترش و تعمیق در سطح جهان اسلام علی رغم تمام دشمنی و موانع موجود  به تهدیدی پایدار برای رژیم صهیونیستی تبدیل شد و تمامی معادلات راهبردی آن را یکسره برهم زد.

 

 

 

 

 

 

علیرضا عرب کارشناس مسائل بین الملل در گفتگو با راه آرمان؛ با بیان اینکه جامعه صهیونیستی جامعه ای مصنوعی است که دارای شکاف های متعدد فرهنگی،اقتصادی، قومی، دینی، مذهبی، اجتماعی و… می باشد، اظهار کرد: این جامعه غیر طبیعی، به ظاهر یکپارچه و هماهنگ اما سرشار از اختلافات، تعارضات، شکاف ها و ناهمگونی های عمیق و پایدار است.

 

 

وی با اشاره به اینکه در جامعه و حکومت صهیونیستی با طیف وسیع و متنوعی از احزاب و گروه های سیاسی با گفتمان ها و رویکردها و راهبردهای متفاوت مواجه هستیم، تصریح کرد:این تعارضات و تضادهای گسترده و متفاوت بیانگر وجود شکاف ها و ناهمگونی های بنیادین در بطن جامعه مصنوعی صهیونیستی است.

 

 

این کارشناس مسائل بین الملل ادامه داد:جامعه ای که به صورت مصنوعی شکل گرفته و صهیونیست ها ،افراد را تنها به واسطه اشتراک در دین یهود و زبان عبری و تورات از سراسر جهان به فلسطین اشغالی کشانده اند.

 

 

عرب با بیان اینکه این افراد صرفا یهودی زاده و اکثرا نا آشنا به دیانت یهود، تورات و زبان عبری هستند و  با آرزوی رسیدن به بهشت موعود روی زمین، به ارض موعود مهاجرت کرده اند، عنوان کرد: هریک حامل فرهنگ ها، خرده فرهنگ ها، قومیت ها و ملیت ها، زبان ها، نگرش ها، رویکردها و اولویت های گوناگون خاص خود هستند که از سرزمین مادری خود به همراه آورده اند.

 

 

وی گفت:کمک های سیاسی، اقتصادی، نظامی و حقوقی غرب و صهیونیسم بین الملل به همراه فرآیند آمرانه دولت – ملت سازی مدرن به مدد بنیانگذاران اولیه رژیم صهیونیستی آمد و سبب شد درطی این ۶۸ سال، این اجراء متفرق و ناهمگون، بصورت جامعه ای مصنوعی ظهور و بروز پیدا کند.

 

 

عرب با اشاره به اینکه احزاب و گروه های سیاسی متعدد و متنافر جامعه صهیونیستی نمایانگر وجود شکاف های عمیق و گسترده در بنیادی‌ترین لایه های اجتماعی این جامعه غیر طبیعی است، اذعان کرد:این طیف وسیع و گسترده از گروه ها و احزاب سیاسی متفاوت و بعضا متضاد در عرصه سیاسی رژیم صهیونیستی سبب وجود راهبردها، رویکردها و نگرش های متفاوت و متناقض در خصوص مدیریت راهبردی جامعه صهیونیستی شده است.

 

 

این کارشناس مسائل بین الملل افزود:بر همین اساس جامعه صهیونیستی و رهبران آن در مباحثی چون مسائل اجتماعی، اقتصادی، مساله امنیت، سیاست خارجی، نسبت و رابطه دیانت یهود و صهیونیسم و حکومت و … اختلافات و تناقضات شدید و بنیادین با یکدیگر دارند.

 

 

وی با بیان اینکه  یکی از مباحث حیاتی و بسیار راهبردی در خصوص رژیم صهیونیستی که همواره محل مناقشه و اختلافات بین نخبگان رژیم صهیونیستی بوده، مساله تضمین بقای این رژیم در آینده می باشد، ابراز کرد:لذا درخصوص نحوه تأمین امنیت و تضمین بقای رژیم و جامعه صهیونیستی احزاب و گروه های سیاسی و نخبگان صهیونیسم دارای راهبردها و راهکارها و نگرش ها و رویکردهای متفاوت و متناقضی هستند.

 

 

شکل گیری «نهضت مقاومت اسلامی» و بر هم زدن معادلات صهیونیسم بین الملل

 

 

عرب با تأکید بر اینکه «نهضت مقاومت اسلامی» در تاریخ معاصر ایران توسط شهید سید مجتبی نواب صفوی و حرکت فدائیان اسلام در دهه بیست هجری شمسی آغاز شد، گفت:سرانجام در نهضت امام خمینی(ره) و  در دهه چهل هجری شمسی این نهضت به تکامل رسید.

 

 

وی افزود: در نهایت با رهبری قاطع و منحصر بفرد حضرت امام خمینی (ره) منجر به سرنگونی رژیم پهلوی و پیروزی انقلاب کبیر اسلامی شد و فصلی نوین و سراسر شکوه را در تاریخ جهان اسلام رقم زد.

 

 

این کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به اینکه «نهضت مقاومت اسلامی» پس از  پیروزی انقلاب اسلامی از مرزهای ایران فراتر رفت، بیان کرد: اندیشه اتحاد اسلامی، اخوت اسلامی، بیداری اسلامی، بازگشت به خویشتن، مبارزه با هرگونه ظلم و ستم و نفی شرک و اعتلاء جهان اسلام و بویژه محو رژیم صهیونیستی و آزادی قدس شریف در هسته مرکزی آرمان ها و ارزشهای نهضت مقاومت اسلامی هست.

 

 

عرب عنوان کرد: لذا انقلاب و نهضت مقاومت اسلامی با گسترش و تعمیق در سطح جهان اسلام علی رغم تمام دشمنی و موانع موجود  به تهدیدی پایدار برای رژیم صهیونیستی تبدیل شد و تمامی معادلات راهبردی آن را یکسره برهم زد.

 

 

وی با بیان اینکه هم اکنون نهضت مقاومت اسلامی تمامی جوامع و کشورهای اسلامی را البته با درجه شدت و عمق متفاوت، متاثر کرده است، گفت: کشورهایی همچون لبنان، سوریه، عراق، افغانستان، یمن و فلسطین در هسته اولیه نهضت مقاومت اسلامی جای دارند و فرهنگ مقاومت اسلامی در تمامی سطوح و لایه های جامعه آنها درونی شده و ریشه دوانده است و بقیه کشورهای اسلامی هم هریک به نوعی از فرهنگ و نهضت مقاومت اسلامی متاثر شده اند.

 

 

این کارشناس مسائل بین الملل تصریح کرد:کشور و ملت فلسطین که در خط مقدم مبارزه با رژیم صهیونیستی قرار دارند با تکیه بر فرهنگ و گفتمان مقاومت اسلامی حماسه رقم زدند و گذشته تلخ توام با شکست های متوالی و رنج جانفرسای تحت اشغال بودن را به لطف درونی کردن فرهنگ مقاومت اسلامی به فراموشی سپردند.

 

 

عرب با اشاره به اینکه «نهضت مقاومت اسلامی»  امنیت و بقای رژیم صهیونیستی را به شدت تهدید می کند، ابراز کرد: اشغال سرزمین اسلامی فلسطین و قلب قدسی آن یعنی قدس شریف و مسجدالاقصی که قبله اول مسلمین جهان است، فاجعه ای بزرگ و سراسر خفت برای مسلمین و جهان اسلام تلقی می گردد؛ بنابراین  موجودیت رژیم صهیونیستی از نظر اسلام و مسلمین به هیچ وجه به رسمیت شناخته نخواهد شد.

 

 

وی اظهار کرد:این عدم مشروعیت دائمی و پایدار رژیم صهیونیستی، امنیت و بقای این رژیم را در معرض تهدید دائمی قرارداده است؛ بنابراین گروه های سیاسی رژیم صهیونیستی در خصوص مواجهه با جهان اسلام و فلسطینیان و تضمین بقای این رژیم دارای دو نگرش و راهبرد متفاوتی هستند که به برکت گسترش و تعمیق نهضت مقاومت اسلامی در بین فلسطینیان، هردو این نگرش ها و راهبردها محکوم به شکست خواهد بود.

 

 

شکاف راستگرا – چپگرا در رژیم صهیونیستی و راهبردهای هریک

 

 

این کارشناس مسائل بین الملل بیان کرد: احزاب و گروه های میانه رو و چپگرا برای مواجهه با مشکل مقاومت فلسطینیان در جهت رفع اشغال فلسطین، بر تعمیق و گسترش فرآیند صلح خاورمیانه که با معاهده های کمپ دیوید و وادی عربهشروع شد و با معاهده های مادرید و اسلو ادامه پیدا کرد،تاکید می کنند.

 

 

وی ادامه داد: فرآیند صلح خاورمیانه مبتنی بر اصل راهبردی و گفتمان «صلح در برابر زمین» است و در چهارچوب آن باید سرزمین های اشغالی ۱۹۶۷ میلادی که شامل قدس شرقی، کرانه باختری رود اردن و نوار غزه است در برابر ضمانت صلح و آرامش از سوی فلسطینیان و تشکیلات خودگردان و نیز پذیرش موجودیت و مشروعیت اسرائیل توسط آنان ،به فلسطینیان جهت ایجاد یک کشور فلسطینی عودت داده شود.

 

 

عرب افزود:فرآیند صلح خاورمیانه متکی بر پذیرش گفتمان«صلح در برابر زمین» و راهبرد «دو دولت- دو ملت» یعنی تشکیل و به رسمیت شناختن متقابل کشور و ملت فلسطین در کنار کشور و ملت اسرائیل است.

 

 

این کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به اینکه «نهضت مقاومت اسلامی» در فلسطین اعم از ملت مقاوم فلسطین در سراسر اراضی اشغالی و گروه های مقاومت اسلامی همگی بر آزادسازی کل سرزمین های اشغالی فلسطین از بحر مدیترانه تا نهر اردن تاکید داشته اند، گفت: انتفاضه اخیر قدس و رشادت ها و مقاومت ها و شهادت های آنان شاهد و تائیدی بر این واقعیت است.

 

 

عرب ادامه داد: در صورت اجرایی شدن راهبرد «دو دولت-دو ملت» و تشکیل دولت فلسطینی در اراضی اشغالی ۱۹۶۷ میلادی مقاومت در راه خود برای آزادسازی کل فلسطین کوچکترین درنگی نخواهد کرد و تأسیس کشور فلسطینی را گامی دیگر به سمت آزادی کل فلسطین محسوب خواهد کرد.

 

 

وی با بیان اینکه مقاومت اسلامی تشکیل دولت فلسطینی در اراضی اشغالی را عقب نشینی راهبردی دیگر از سوی رژیم سراسر بحران صهیونیستی تلقی خواهد کرد، اظهار کرد: لذا ادامه انتفاضه، تسلیح کرانه باختری و تعمیق و گسترش فرهنگ مقاومت اسلامی تا آزادی کل سرزمین های اشغالی خواهد بود.

 

 

این کارشناس مسائل بین الملل گفت: بنابراین امتداد منطقی راهبرد چپگرایان و میانه روهای رژیم صهیونیستی نه تنها به تضمین بقای این رژیم منجر نخواهد شد بلکه فروپاشی آن را تسریع و تسهیل خواهد کرد و این یعنی بن بستی حقیقی.

 

 

عرب عنوان کرد:اما در جناح مقابل احزاب و گروه های راستگرا، مذهبی و افراطی در رژیم صهیونیستی معتقد به گفتمان «مشت آهنین» و راهبرد «یک دولت -یک ملت» بوده و فقط سرزمین های اشغالی فلسطین را متعلق به ملت و کشور جعلی و نامشروع اسرائیل میدانند؛ آنها در این راستا طرفدار گفتمان «مشت آهنین»  در مواجهه و مقابله با مسلمانان و فلسطینیان هستند.

 

 

این کارشناس مسائل بین الملل ادامه داد: احزاب و گروه های راستگرا و افراطی، از حق جاودانه و ابدی ملت یهود! در حاکمیت برکل سرزمین های اشغالی فلسطین اعم از قدس شرقی، کرانه باختری و نوار غزه دفاع کرده و بر عدم تشکیل کشور مستقل فلسطین و به رسمیت نشناختن تشکیلات خودگردان فلسطینی بعنوان دولت فلسطین تاکید می کنند.

 

 

وی افزود: همچنین بیت المقدس را به عنوان پایتخت ابدی ، ازلی و مقدس اسرائیل ، قابل تقسیم ندانسته و هیچگونه حقی در خصوص آن برای مسلمانان و فلسطینیان قائل نیستند.

 

 

عرب گفت: با قدرت گرفتن و روی کار آمدن دولت های راستگرا در چندین سال اخیر، در رژیم صهیونیستی و کارشکنی آنها در خصوص فرآیند صلح خاورمیانه و ایجاد بن بست در مسیر آن ،راهبرد میانه روها و چپگراها تضعیف شده است.

 

 

وی ابراز کرد: بنابراین در صورت اجرایی شدن راهبرد«یک دولت-یک ملت» راستگرا ها و افراطی های رژیم صهیونیستی  و تاکید بر تشکیل دولت یهود -کشور یهود(اسرائیل) بعنوان تنها کشور در اراضی اشغالی فلسطین ،«نهضت مقاومت اسلامی» در فلسطین با شدت و حدت بیشتری به راه حق خود ادامه خواهد داد و انتفاضه دائمی و سراسری ، کل سرزمین های اشغالی را در بر خواهد گرفت و شاهد تسلیح هرچه بیشتر سرزمین های اشغالی فلسطین خواهیم بود.

 

 

این کارشناس مسائل بین الملل بیان کرد: در صورت اجرایی شدن راهبرد «یک دولت-یک ملت» ترکیب جمعیتی به سرعت به نفع فلسطینیان و مسلمانان و به ضرر صهیونیست ها و یهودی ها در کل سرزمین های اشغالی از بحر مدیترانه تا نهر اردن تغییر خواهد کرد.

 

 

وی افزود: پس از گذشت چند سال و باتوجه به نرخ رشد بالای جمعیت مسلمانان و فلسطینیان نسبت به یهودیان، شاهد اکثریت مسلمان و فلسطینی در مقابل اقلیتی یهودی در کل سرزمین های اشغالی فلسطین خواهیم بود و امتداد منطقی این فرایند منجر به حکومت اقلیت بر اکثریت شده و مصداق استبداد و آپارتاید خواهد شد و ادامه آن در شرایط فعلی بین المللی، قطعا ممکن نخواهد بود؛ به این ترتیب به زودی شاهد اضمحلال و فروپاشی رژیم آپارتاید و مستبد صهیونیستی خواهیم بود.

 

 

عرب اظهار کرد: در خارج از فلسطین جامعه جهانی اعم از ملت ها، سازمان ملل و نهادهای بین المللی ،حکومت مستبدانه ، خشن و تبعیض آمیز اقلیت یهودی و صهیونیست بر اکثریت مسلمان آن هم در سرزمین های اشغالی را ، نخواهد پذیرفت و فشارهای بین المللی علیه استبداد و آپارتاید رژیم صهیونیستی بطور روزافزونی بیشتر خواهد شد و نهایتا به فروپاشی اسرائیل خواهد انجامید.

 

 

این کارشناس مسائل بین الملل در پایان با بیان اینکه اجرایی شدن راهبرد راستگرا ها و افراطی ها یعنی«یک دولت-یک ملت» منجر به فروپاشی رژیم صهیونیستی از داخل و خارج توامان خواهد شد، خاطر نشان کرد: در نتیجه بسط و تعمیق «نهضت مقاومت اسلامی»در منطقه و فلسطین، بعنوان خط مقدم مبارزه با اشغالگری و صهیونیسم،منطقا و عملا به فروپاشی رژیم صهیونیستی در آینده ای نزدیک خواهد انجامید.

 

تهیه و تنظیم:سیروئی نژاد

 

انتهای پیام/م

 

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبری