کارشناس مسائل بین الملل گفت:در این شرایط فرصت ها و تهدیدهایی پیش روی محور مقاومت قراردارد که می توان با صحنه گردانی میدانی و  دیپلماسی فعال ، هدفمند، خردمندانه و انقلابی تهدیدها را به فرصت تبدیل کرد و از دل فرصت ها موفقیت های راهبردی را استخراج کرد.

 

 

 

 

علیرضا عرب این کارشناس مسائل بین الملل در گفتگو با راه آرمان ؛ با بیان اینکه شرایط جدید منطقه اعم از افزایش فشارها به محور مقاومت، خروج آمریکا از برجام و حملات اسرائیل به سوریه همگی بیانگر همسویی بی سابقه آمریکا با اسرائیل و حمایت همه جانبه و یکسویه آن از رژیم صهیونیستی است، اظهار کرد: این همسویی در کنار همراهی بی چون و چرای متحدین عرب  فشار بر محور مقاومت و به ویژه خط مقدم و نوک پیکان آن یعنی فلسطین را بشدت افزایش داده است.

 

 

وی با تأکید بر اینکه این فشار و همسویی های یکجانبه دائمی نخواهد بود، عنوان کرد: در این شرایط فرصت ها و تهدیدهایی پیش روی محور مقاومت قراردارد که می توان با صحنه گردانی میدانی و  دیپلماسی فعال ، هدفمند، خردمندانه و انقلابی تهدیدها را به فرصت تبدیل کرد و از دل فرصت ها موفقیت های راهبردی را استخراج کرد.

 

 

این کارشناس مسائل بین الملل در رابطه با فرصت های عنوان شده ابراز کرد: با توجه به تحولات داخلی صحنه سیاسی آمریکا و انتخابات پیش رو کنگره همسویی بی سابقه و یکسوی این دولت و اسرائیل شانس زیادی برای بقا نخواهد داشت علاوه بر اینکه احتمال فشار بر ترامپ در عرصه داخلی آمریکا و حتی عزل او وجود دارد.

 

 

عرب با بیان اینکه شکاف میان آمریکا و اتحادیه اروپا بویژه در پی خروج آمریکا از برجام واضح تر شده و فضاهایی جدید و مناسب جهت دیپلماسی فعال فراهم آورده است، تصریح کرد: شاهد هستیم که اختلافات میان سعودی و امارات بویژه در مورد یمن عمیق تر شده است و همچنین شکاف ها در شورای همکاری خلیج فارس از یک سو میان قطر و سعودی و بحرین وامارات و از سوی دیگر میان جناح میانه رو(کویت و عمان) و جناح تندرو (سعودی امارات و بحرین) گسترش و تعمیق پیدا کرده است.

 

 

وی ادامه داد: از دیگر فرصت هایی که می توان به آن اشاره داشت توجه به انتخابات لبنان و پیروزی منحصر بفرد و راهبردی حزب الله و موتلفینش در آن سبب اقتدار و مشروعیت چند وجهی و بنیادین محور مقاومت در لبنان و عرصه منطقه شده است.

 

 

عرب با اشاره به اینکه با پیروزی محور مقاومت و نیروهای اصیل مردمی در انتخابات لبنان و عراق نبض منطقه تنظیم خواهد شد، تصریح کرد: با پیروزی مقاومت و جریانات متکی به مردم در عراق و لبنان هویت مقاومتی و مردمی منطقه غرب آسیا تثبیت خواهد شد.

 

 

این کارشناس مسائل بین الملل ادامه داد: داعش و تکفیریها در انفعال بسر و نوعی کما بسر می برند آنان در عین تهدید می توانند فرصت تلقی شوند.

 

 

وی با بیان اینکه در یمن دست مقاومت بسیار بازتر از گذشته است، عنوان کرد:پیش بینی می شود که حمایت محور مقاومت از دولت انقلابی یمن و انصارالله با توجه به شرایط جدید متطقه گسترش و تعمیق پیدا کند.

 

 

عرب با اشاره به اینکه اتحاد و همکاری های همه جانبه و راهبردی ایران با روسیه و چین باید در دستور کار قرار گرفته از تهدیدها کاسته و بر خلق فرصت های راهبردی بیافزاید، ابراز کرد: کشورهای عضو بریکس (برزیل،روسیه، هند، چین، آفریقای جنوبی) می توانند شرکای راهبردی محور مقاومت در حوزه های مختلف قرار گیرند و روابط با آنان بیش از پیش گسترش و تعمیق پیدا کند.

 

 

این کارشناس مسائل بین الملل افزود: نفوذ چند جانبه و طبیعی ایران در منطقه، احیاء شده و قدرت نرم و سخت آن را بشدت افزایش داده است و ابعاد گسترده و عمیق منحصر بفردی را شامل شده است که این نفوذ چند وجهی و طبیعی ، در صورت درک و هدایت ، خالق فرصت های بیشمار و دافع تهدیدهای پیش رو خواهد بود.

 

 

وی ادامه داد:اکنون اسرائیل از شمال، شرق، جنوب،کرانه باختری و همچنین در داخل (مناطق اشغالی ۱۹۴۸م ) در محاصره همه جانبه محور مقاومت قرار دارد و قابلیت گشودن جبهه های جدید هم برای محور مقاومت وجود دارد.

 

 

عرب در پایان خاطر نشان کرد:اسرائیل وجودی نامشروع ، بی هویت و غیر تاریخی در خاورمیانه محسوب شده و دارای عمق استراتژیک بسیار کم و آسیب پذیری بسیار بالایی است و این در حالی می باشد که محور مقاومت و فرهنگ آن موجودیتی اصیل، اسلامی، با هویت، طبیعی و تاریخی در منطقه غرب آسیا محسوب می شود؛ لذا با توجه به موارد پیش گفته فشارها بر محور مقاومت دائمی نخواهد بود.

 

 

انتهای پیام/م

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبری