رئيس پليس فتا استان گفت: بيش از ۵۸ درصد از جرائم فضاي مجازي سال جاري مربوط به مسائل مالي و بيشتر از نوع برداشت غيرمجاز از حساب هاي بانکي بوده اند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

به گزارش راه آرمان؛ سرهنگ امين يادگارنژاد در خصوص كلاهبرداري هاي اينترنتي گفت: از جمله مهمترين شيوه هاي کلاهبرداري در اين فضا راه اندازي سايت هاي شرط بندي و قمار، ايجاد درگاه هاي جعلي بانکي و اغفال كاربران به وسيله تماس با مردم از طريق ارسال پيامک، تماس تلفني و ارسال ايميل يا ارتباط در شبکه هاي اجتماعي است.

وي افزود: از ابتداي سال ۹۷ بيش از ۹۴ درصد از مجرمين اينترنتي شناسائي و دستگير شده اند اما نكته جالب توجه اين است كه ۵۸ درصد از جرائم اين فضا مربوط به مسائل مالي و به شيوه هاي خاصي بوده اند.

رئیس پلیس فتا استان کرمان بيان داشت: در يكي از اين شيوه ها کلاهبرداران سعي مي کنند يه يکي از اين طرق با قرباني تماس بگيرند و به وي اعلام کنند كه در يک مسابقه معتبر برنده شده اند و يا بدليل خوش حسابي جوايزي همچون سفر به عتبات عاليات نصيبشان شده و در راستاي جلب اطمينان او حتي اقدام به انجام مصاحبه جعلي راديويي نيز مي كنند.

یادگار نژاد تصريح كرد: كلاهبرداران به اين شيوه با جلب اطمينان قرباني اطلاعات حساب بانکي از جمله رمز دوم، cvv2 و ساير موارد را اخذ و در يک فرصت مناسب نسبت به برداشت از حساب وي اقدام مي کنند.

وی بیان داشت: نمونه ديگري از اين کلاهبرداري ها در قالب خريدهايي است که مردم از سايت ها و تارنماهاي اينترنتي نامعتبر انجام مي دهند از اينرو بايد از سايت هايي خريد اينترنتي انجام دهيم که داراي نماد الکترونيک باشند.

یادگار نژاد يادآور شد: نماد الکترونيک يک الگو يا علامتي است که در کنار سايت هاي معتبر درج شده و با کليک بر روي آن مي توانيد با توجه به اطلاعاتي که از سايت در اختيار شما قرار مي دهد از معتبر بودن آن سايت اطمينان حاصل کنيد.

وی افزود: نکته مهمي که بايستي در اين فضا نسبت به آن شناخت حاصل شود اين است که هر اخباري که در شبکه هاي اجتماعي منتشر مي شود مي تواند نامعتبر باشد از اينرو تا از صحت خبر يا مطلبي اطمينان نداريم نبايد آن را بازنشر دهيم.

رئيس پليس فتا استان در پايان خاطرنشان كرد: با انتشار بعضي از خبرهاي نادرست ممكن است ناخواسته باعث تشويش اذهان عمومي و انحراف عده کثيري از افراد جامعه بشويم و اينجاست که به عنوان متهم بسته به تاثير نوع و محتواي اخبار انتشار داده شده در مراجع قضايي و قانوني مورد بازخواست قرار مي گيريم، پس لازم است در اين زمينه بسيار هوشيار باشيم.

 

 

 

 

 

تهیه و تنظیم : مهین نامجو

 

 

 

 

 

انتهای پیام/

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبری