وجود مشکلات متعدد خانوادگي و اجتماعي از يکسو و فشارهاي رواني دوران بلوغ در نوجوان نوعي اضطراب و نگراني و بي ثباتي روحي ايجاد مي کند و موجب بروز اختلالات شخصيتي مي شود.

 

 

 

 

 

 

به گزارش راه آرمان؛ هدايت الله ستوده کارشناس آسيب شناسي اجتماعي طی گفتگویی با خبرنگار ما در رابطه با مسائل خاص مقطع نوجوانی اظهار داشت: تحقيقات متعدد در مورد نوجواني نشان دهنده اين موضوع است که نوجوان همواره سعي دارد محيط را با خود سازگار کند و اين موجب بروز اختلاف بين او و بزرگسالان شده و زمينه را براي کشمکش و سرکشي نوجوان فراهم مي آورد.

وی گفت: سرکشي نوجوان ابتدا به صورت مخالفت شروع مي شود و سپس به سرکشي مي انجامد و اين عصيان نوجوان قبل از هر چيز بر عليه خانواده است و به صورت سرپيچي از والدين، بي تفاوتي نسبت به وظايف محوله، نحوه ارتباط والدين با او و … آشکار مي شود.

کارشناس آسیب شناسی اجتماعی افزود:  برخي از اختلالات سطحي و گذرا  برخي ديگر نيز عميق و جدي هستند و مي توانند ماهيت وجودي نوجوان را تهديد کنند كه در اين قسمت به عمده ترين مشکلات شخصيتي دوران نوجواني مي پردازيم.

عصيان و سرکشي

ستوده عنوان کرد: تضادهاي دروني و عدم درک بزرگسالان موجب بروز عصيان و سرکشي نوجوان مي شود. کشمکش هاي داخلي متعددي که اغلب براي نوجوان تازگي دارد و درک آن براي نوجوان دشوار است، سبب مي شود که حالت هاي عصيان و سركشي در او بروز کند.

اضطراب

وی ادامه داد: حالت عاطفي که در آن عامل مبهمي از ترس وجود دارد. علت اضطراب در بيشتر مواقع نامشخص است. به طور کلي اضطراب از عوامل اجتماعي و دروني فرد سرچشمه مي گيرد. اضطراب از کارآيي توانايي نوجوان مي کاهد و او را در فشار، تنيدگي و تعارض قرار مي دهد.

ستوده بیان کرد: اضطراب در موارد افراطي ممکن است چند ساعت يا چند روز طول بکشد. نوجوان در اين حالت در يک وحشت شديدي به سر مي برد. فرد مضطرب معمولا علائمي از قبيل نداشتن آرامش، حرکات اضافي، تپش قلب شديد، سرگيجه، بي خوابي، رنگ پريدگي، افزايش دماي بدن، لرزش دست و بدن و … از خود بروز مي دهد.

ناکامي

وی گفت: حالت برانگيختگي عاطفي که نوميدي و خشم در آن حضور داشته باشد، ناکامي ناميده مي شود. چنانکه پاره اي از عوامل اجتماعي يا دروني فرد او را از رسيدن به هدفش دور کند، ناکامي در او بروز مي کند. بيشتر واکنش هاي فرد نسبت به ناکامي پرخاشگرانه است و غالبا با خشم، ترس، احساس گناه و خصومت همراه است.

ترس

کارشناس آسیب شناسی  اجتماعی افزود: بسياري از ترس هاي ما از دوران کودکي سرچشمه مي گيرند. رابطه اي بين ترس نوجوان و سن او وجود دارد. هرچه بر سن نوجوان افزوده مي شود، ترس او کمتر شده و شکل آن تغيير مي يابد. ترس نوجوان در آخر دوران نوجواني بيشتر ماهيتي اجتماعي پيدا مي کند که از طريق تجارب دوستان و همسالان و همين طور تجربه شخصي او است.

ستوده افزود: ترس نوجوان به علت گسترده شدن تماس ها و روابط اجتماعي و بالا رفتن آگاهي او نسبت به عوامل ترس زا در سال هاي آخر دوران نوجواني کم شده و يا به شکل هاي ديگري رنگ مي بازد. اين دوران ترس او بيشتر بر سر مسائلي چون بي کفايتي، بي استعدادي و تخيل او دور مي زند.

وی ادامه داد: افرادي که از موقعيت هاي عاطفي ترس آور مي گريزند، سال ها ترس در آن ها باقي مي ماند چراکه به تعويق انداختن، ترس را از بين نمي برد. مواجه شدن با محرک هاي ترس آور به اجبار نيز نمي تواند ترس را از بين ببرد. آشنايي با موقعيت هاي ترس آور و درک واقعي محرک ترس آور مي تواند در کاهش ترس سودمند و موثر باشد.

ستوده تصریح کرد: آشفتگي هاي خانوادگي و مراقبت هاي افراطي، اغلب سبب بروز ضعف در تصميم گيري و نشان دادن رفتارهاي وسواسي در نوجوانان مي شود. افکار بي محتوا، مرتبا فکر نوجوان را مشغول کرده و او را به سوي اعمالي مي کشاند که همراه با اضطراب و تکرار است.

وی خاطرنشان کرد: در دوران نوجواني ترس مي تواند به صورت هاي مختلفي چون دروغگويي، بزرگ نمايي، دزدي، جلب توجه و خودنمايي و … جلوه کند و اين گونه رفتارها پوششي براي پنهان کردن ترس است.

وسواس

ستوده گفت:  آشفتگي هاي خانوادگي و مراقبت هاي افراطي اغلب سبب بروز ضعف در تصميم گيري و نشان دادن رفتارهاي وسواسي در نوجوانان مي شود. افکار بي محتوا، مرتبا فکر نوجوان را مشغول کرده و او را به سوي اعمالي مي کشاند که همراه با اضطراب و تکرار است.

وی اذعان داشت: در رفتار نوجوان وسواسي، نظم افراطي و باريک بيني خاصي وجود دارد که تمامي فعاليت هاي او را فلج کرده و کارآيي او را کاهش مي دهد. اغلب جوانان وسواسي، با نظم و ترتيب هستند و دائما عواطف و احساسات خود را کنترل مي کنند اما اين کنترل شديد از ارتباط سالم آن ها با ديگران جلوگيري مي کند.

ستوده بیان کرد: پس دقت داشته باشيم والدين سخت گير، خرافي، بي تحمل، غيردموکراتيک و … موجب به وجود آمدن وسواس در فرزند خود مي شوند.

 

 

تهیه و تنظیم : مهین نامجو

 

 

 

انتهای پیام/

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبری