×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

ترس و اضطراب باعث تضعیف سیستم دفاعی بدن می شود/خرید نان از نانوایی های سنتی ممنوع/استفاده زیاد از ویتامین C تاثیرگذار نیست

مهدی شفیعی مدیرگروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های واگیر دانشگاه علوم پزشکی کرمان در گفتگو با راه آرمان؛ در رابطه با اینکه به تازگی شایعاتی به گوش می رسد مبنی بر اینکه تعدادی در بیمارستان افضلی پور مشکوک به بیماری کرونا بستری شده اند، اظهار کرد: مردم به شایعات اصلا توجه نکنند و تنها اخبار صحیح را از رسانه ملی و از مسئولان بهداشت دانشگاه علوم پزشکی پی گیری کنند.

وی گفت : متاسفانه برخی از این فرصت ها استفاده کرده و با روان و سلامت جامعه بازی می کنند.

سخنگوی بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کرمان افزود: همان طور که در خبرهای گذشته نیز متذکر شدم در روزها و هفته‌های گذشته مواردی از بستری بیماران تنفسی داشته ایم که عمدتا بیماران آنفلوآنزایی و برخی نیز بیماران ویروسی هستند که در این فصل شایعه است اما چون این روزها حساسیت بالا رفته و  پزشکان بیشتر حساس شده اند اما در مجموع موردی مبتلا به کرونا ویروس در استان کرمان نداشته‌ایم.

شفیعی با بیان اینکه تاکنون ۱۰ الی ۱۲ مورد مشکوک در بیمارستان ها پذیرش شده است، اذعان کرد: ما هر روز موارد مشکوک را رصد کرده و نمونه های آزمایشگاهی آنها را برای تهران می فرستیم تا جواب مثبت ومنفی آنها دریافت شود و تاکنون جواب مثبتی دریافت نکرده ایم.

وی در پاسخ به اینکه برای این نوع بیماری توصیه تغذیه ای هم وجود دارد، بیان کرد: توصیه تغذیه خاصی دراین فصل برای این نوع بیماری وجود ندارد و تنها مردم برای اینکه سیستم دفاعی بدن خود را تقویت کنند می توانند از سبزیجات و میوه های تازه استفاده کنند، همچنین خواب مناسب، و شستشوی مکرر دست ها با آب و صابون و خوردن مایعات نیز از دیگر مواردی است که باید مراعات شود.

مدیرگروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های واگیر دانشگاه علوم پزشکی کرمان در پاسخ به اینکه گفته می شود برای اینکه به این نوع بیماری دچار نشویم از غذاهایی که طبع گرم دارد باید استفاده کرد، تصریح کرد: در این رابطه باید به طب سنتی مراجعه کرد ولی هنوز این مسئله جنبه علمی ندارد.

شفیعی همچنین به مصرف ویتامین C اشاره کرد و گفت: برخی بر این عقیده هستند که برای تکمیل سیستم دفاعی بدن باید از ویتامین c استفاده کرد که سازمان جهانی بهداشت عقیده اش بر این است که مصرف این نوع ویتامین تاثیرگذار نیست و حتی ممکن است مصرف زیاد آن نیز آسیب زا باشد.

وی افزود: متاسفانه تاکنون دارو و یا واکسنی در این رابطه وجود نداشته ولی ما سعی می کنیم آنچه مقالات علمی به روز در خصوص این بیماری منتشر می شود به اطلاع مردم برسانیم.

مدیرگروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های واگیر دانشگاه علوم پزشکی کرمان در رابطه با اینکه آیا مواد غذایی و خشکباری که در بازار به صورت روباز فروخته می شود می تواند ناقل بیماری باشد، ابراز کرد: تاکنون در این رابطه موضوع خاصی اعلام نشده است ولی توصیه پزشکی این است که مردم تا می توانند از مواد غذایی بسته بندی شده و دارای لیول بهداشتی استفاده کنند.

شفیعی به عرضه نان نیز اشاره کرد و بیان کرد: متاسفانه عرضه نان سنتی که با دست در تماس است در شهر کرمان زیاد وجود دارد و برای جمع آوری آن وقت زیادی می برد، پس به مردم توصیه می کنیم از نان های بسته بندی شده و دارای سیب سلامت و یا از نانوایی هایی که با دست در تماس نیست استفاده کنند، در رابطه با نان های حجیم مثل باگت نیز به همین صورت عمل کنند.

وی همچنین به سلامت روان جامعه تاکید کرد و گفت: متاسفانه از زمانی که کرونا ویروس در چین شایع شد برخی برای اینکه جو نامناسبی ایجاد کنند شروع به تبلیغ و انتشار اخبار و مطالبی در این رابطه کردند که هنوز نیز ادامه دارد این عمل باعث شده تا جوی متشنج همراه با ترس ایجاد کند.

مدیرگروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های واگیر دانشگاه علوم پزشکی کرمان، با تاکید بر اینکه اضطراب و ترس می تواند خود منشا بیماری باشد. عنوان کرد: توصیه می کنیم که مردم مطالب و اخبار را از منابع اصلی و معتبر پی گیری کنند، بیماری کرونا ویروس یک نوع بیماری شبیه به آنفولانزا است که اگر به بهداشت فردی توجه شود خیلی زود از این بحران عبور خواهیم کرد.

شفیعی خاطرنشان کرد:  از شهروندان می خواهیم با وجود اپیدمی، کمتر در مکان های شلوغ حاضر شده و مرتب دستان خود را با آب و صابون شستشو دهند و اگر با بیمار سرماخورده مواجه شدند از او فاصله گرفته  و هرگز دست ندهند و روبوسی نکنند، اگر همه به این توصیه ها عمل کنند این بیماری را شکست خواهیم داد.

مدیرگروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های واگیر دانشگاه علوم پزشکی کرمان افزود: نیاز به ماسک نیست و تنها بیماران، کسانی که عطسه و سرفه می زنند، پزشکان و پرستاران که زیاد با بیمار در تماس هستند می توانند از ماسک استفاده کنند، زیرا خود ماسک می تواند ناقل بیماری باشد برای اینکه هر ماسک باید ۲ الی ۴ ساعت تعویض شود.

انتهای پیام/ن

 

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false