وقتی مسئولین استان کرمان اهمال کاری می کنند؛

جوپارستان در تب و تاب بی آبی و بی توجهی مسئولان

04:27۱

شهرک جوپارستان شهر جوپار با قدمت ۲۰ ساله و با ۲۸۰۰ شهروند همچنان در بی آبی بسر می برد.

به گزارش راه آرمان، شهرک جوپارستان شهر جوپار به گفته اهالی در سال ۱۳۷۰ با بخشنامه استانداری به ادارات برای انتقال سرریز جمعیت کرمان به شهرک های اقماری منجمله این شهرک تعداد ۲۸۰۰ قطعه زمین مسکونی به کارمندان و کارگران شرکت ها و بومی ها از طریق شهرداری جوپار به صورت نقد و اقساط واگذار گردید.

مالکین متوجه شدند که در بند ۵ قرارداد واگذاری،  قید شده که هزینه تامین آب و خطوط شبکه به عهده خریدار با تعرفه ادارات ذیربط می باشد.

بدین جهت محسن بهره مند نماینده مالکین به  استاندار وقت مراجعه  که در جلسه مورخه ۷۲/۲/۲۱ ضمن هماهنگی با مشاور حقوقی و با مواقت کتبی اعلام شد که فقط مالکین مبلغ ۵۰ هزار تومان بابت تسطیح و آماده سازی شهرک  پرداخت کنند.

وی گفت: استاندار وقت در جلسه اعلام کرد که تامین آب و برق و آسفالت با دولت است ولی هزینه آماده سازی را باید مردم شهرک پرداخت کنند.

بهره مند ادامه داد: طی نامه شماره ۱/۳/۳۷۹ مورخه ۷۲/۹/۲۴ در بند ۶ آن موافقت نامه به شهرداری اعلام  شد و  مالکین هزینه آماده سازی را پرداخت کردند و همچنین با دستور  استاندار از بودجه عمرانی استان ساخت مخزن آب بتونی ۵۰۰۰ مترمکعبی و ساختمان نگهبانی  و اداری و همچنین احداث خطوط شبکه آبرسانی داخل شهرک صورت گرفت.

این شهروند جوپاری تصریح کرد: بالاخره اینکه شرکت آب و فاضلاب با مجوز شرکت آب منطقه ای و با پروانه بهره برداری نسبت به حفاری چاه اقدام و ساخت اتاقک و نصب موتور پمپ برقی با همکاری  اداره برق و احداث شبکه برق فشارقوی برای موتور پمپ و مخزن را انجام دهد.

وی افزود: نهایتا  همه این اقدامات انجام شد اما با شکایت مالکین قنوات همجوار روبرو و با دستور مراجع قضایی چاه فوق که با هزینه بسیار بالا حفر شده بود، پلمپ گردید.

بهره مند خاطرنشان کرد: از سال ۱۳۷۵ با مراجعات متعدد به اداره آب و فاضلاب استان جهت رفع مشکل تامین آب شرب،  درخواست مجوز جابجایی چاه  به شرکت آب منطقه ای داده شد  اما در این رابطه هیچگونه کاری صورت نگرفت، اما مردم همچنان به ساخت و ساز ادامه دادند.

نماینده مالکان شهرک جوپارستان جوپار بیان کرد: این مراجعات همچنان ادامه داشت تا اینکه در سال ۱۳۷۸ مدیرعامل آب و فاضلاب استان کرمان ساخت و ساز کم را بهانه کرد و گفت در صورتی انشعاب آب واگذار می شود که همگی پروانه پایان کار داشته باشند.

وی ادامه داد: بر همین اساس  ۶۰ نفر که پروانه پایان ساخت داشتند به اداره آب  و فاضلاب مراجعه و بر مبنای محاسبه متراژ زمین، مبلغ هر قطعه مشخص و واریز گردید و این در حالی است که تنها به  یک مالک امتیاز آب داده شد.

بهره مند اذعان کرد: اینبار  مالکین شهرک جوپارستان برای رفع مشکل به سراغ محمدرضا پورابراهیمی نماینده مجلس می روند و از وی درخواست می کنند  تا در این امر آنها را یاری کند.

وی گفت: بدین جهت مدیرعامل آب و فاضلاب استان  طی نامه شماره ۹۱/۴۱۸۴/ص مورخه ۱۳۹۱/۵/۲۴ اعلام کردند که با اجرای خط انتقال ارتباط مخزن آب جوپار و جوپارستان برقرار شود و متقاضیان واگذاری انشعاب  آب به صورت دسته جمعی مراجعه کنند که اینبار هم متاسفانه انتقالی صورت نگرفت.

به گزارش راه آرمان، خیلی جالب است بدانید که ۲۰ سال از ایجاد شهرک جوپارستان می گذرد اما همچنان مردم این منطقه در بی آبی بسر می برند.

در حالی که آمار ساخت و سازها در شهرک جوپارستان هر روز رو به افزایش است، مردم این منطقه از آب شرب و بهداشتی به عنوان نخستین نیازهای زندگی محروم هستند و مسئولان مربوطه علت فقدان آب این منطقه را ناحیه تفرجگاهی و باغ‌ویلایی با مصرف آب فراوان ذکر می‌کنند.

حدود ۸ سال پیش توسط شهرداری شهرک جدید  دیگری در همان جوپار به نام «شهرک جمهوری» با ۴۰۰  قطعه زمین ایجاد و خیلی زود هم آبرسانی انجام شد.

دو سال پیش نیز «شهرک ولایت» با واگذاری  ۴۰۰ قطعه زمین از طرف شهرداری دارای انشعاب آب شد.

اما همچنان شهرک جوپارستان در تب بی آبی مانده است، هر چه مراجعات مالکین بیشتر می شود پاسخ ها کمتر و تا جایی که مدیرعامل آب و فاضلاب، بحران و نبود آب و خشکسالی را مهر تایید نامه های مردم میزند.

لازم به یادآوری است که تعداد ۸۰۰ نفر در شهرک جوپارستان پروانه ساختمانی دریافت کرده و بیش از ۶۰۰ نفر نیز ساخت و ساز انجام داده اند که ۴۵۰ نفر نیز ساختمان آنها تکمیل  و پایان کار گرفته اند.

متاسفانه گفته می شود عده ای از مالکین به دلیل نداشتن آب شرب مجبور به ترک این شهرک شده و در حاشیه شهر کرمان سکنی گزیده اند که این می تواند هزینه های گزافی را برای دولت ایجاد کند.

انتهای پیام/نامجو

 


1 دیدگاه

  1. حسن پورابراهیم

    واقعا که جای بسی تعجب است که دولت تاکنون به شهرک جوپارستان آب نداده است که این مهم با سیاست های خود دولت هم که با حاشیه نشینی همواره مبارزه میکند در منافات است چون با آبدار شدن این شهرک بالغ بر ۲۸۰۰ واحد مسکونی بطور قانونی آسمان می یابند و جمعیت قابل توجهی به سمت حاشیه نشینی نمی روند مسئولین محترم کرمان چکار می کنید

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند