۰۹ / ۰۹ / ۱۳۹۹

یادداشت؛

جنگ داخلی آمریکا: از الیگارشی دیجیتال تا مهاجرین جدید

02:47۰

این دسته به مانند ترامپ و طیفی دیگر که بیشتر در صنعت بساز و بفروشی هتلها و فروشگاه های بزرگ و مراکز تفریحی فعالیت می کنند، توسعه سیستم هایی مانند آمازون را خطر می دانند.

به گزارش راه آرمان، بسیاری از تحلیلگران منتظر نتایج انتخابات آمریکا هستند و سناریوهایی احتمالی برای آن پیش بینی می کنند که یکی از این موارد جنگ داخلی و یا آشوب های خیابانی است.

جنگ داخلی گذشته آمریکا بین الیگارشی صنعتگرا که در شمال آمریکا حضور داشتند با الیگارشی فئودال گرا که در زمین های حاصلخیز جنوب بودند، در گرفت.
شرایط فعلی آمریکا نیز شباهت زیادی به دوقطبی ایجاد شده در گذشته دارد. چه اینکه درگیری اصلی در این شرایط بین الیگارشی دیجیتال و الیگارشی آنالوگ است.
دسته اول بر تجارت الکترونیک و سایبری و گلوبالیسم تاکید دارند که جوانانی تازه به ثروت رسیده اند مثل مارک زاکربرگ مالک فیسبوک یا ایلان ماسک مالک تسلا و یا جف بزوس مالک آمازون

دسته دوم اما بر تجارت به سبک گذشته تاکید دارند و با توسعه سیستم های دیجیتالی کسب و کارشان را بر باد رفته می بینند.

این دسته به مانند ترامپ و طیفی دیگر که بیشتر در صنعت بساز و بفروشی هتلها و فروشگاه های بزرگ و مراکز تفریحی فعالیت می کنند، توسعه سیستم هایی مانند آمازون را خطر می دانند.
چون که بسیاری از مسافرتها برای خرید کنسل شده است و افراد از طریق اینترنت خریدهایشان را انجام می دهند.
لذا احتمال نزاع و جنگ و درگیری شدید بین این دو گروه احتمالی دور از ذهن نیست.

البته باید عنایت داشته باشند که آمریکا از همان ابتدا یک کشور «مهاجرپذیر» بوده است. موجهای مهاجرتی به آمریکا قبل از استقلال این کشور شروع شد و بعد از استقلال نیز ادامه یافت
طبیعی است، این حجم از مهاجرین که هر کدام هویت خاص نژادی، عقیدتی، مذهبی و فکری را دارند، نمی توانند به یک هویت واحد تبدیل شده و «ملت سازی» در بین آنها کار سختی است.

از اینرو آمریکا در طول تاریخش بارها درگیر تنش های زیادی بین مهاجرین بوده است.
البته مهاجرین موج اول آمریکا را از آن خود می دانند و مهاجرین جدید الورود را عامل بیکاری و مشکلات اقتصادی شان قلمداد می کنند!
این پدیده در سالهای اخیر شکننده تر شده است. چه اینکه عامل ایجاد هویت بین اینها شعارهای زیبای لیبرالیسم همچون برابری، عدالت، آزادی، رفاه و آسایش بود.
اما وقتی هرم نابرابر طبقات اجتماعی در آمریکا عیان شد، لیبرالیسم به پایان خودش رسیده و ایدئولوژی دیگری هم ندارند تا جایگزین آن نخ تسبیح هویتی کنند.
لذا جامعه ای بسیار شکننده، با ایدئولوژی و هویتی از هم گسسته، حتما آبستن حوادث زیادی خواهد بود.

نتیجه اینکه، وقتی از فروپاشی آمریکا حرف میزنیم منظورمان این مسائل است و ممکن است چند صباحی شورشها سرکوب شود اما این آتش آماده اشتعال دیگری می ماند و تداوم این بی ثباتی ها، تصویر و ایمیج آمریکا را در نزد سرمایه گذاران فرو می پاشد!

نویسنده: محمد علی رنجبر

انتهای پیام/ رسول


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند