۰۹ / ۰۹ / ۱۳۹۹

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان:

برنامه بومی پیشگیری از قاچاق کالا و ارز تدوین می شود

03:00۰

سیدمهدی قویدل گفت: در زمینه حمل كالاي قاچاق میزان ۶۷ درصد کاهش، قاچاق چوب دو درصد، كالا بين ۱۰ميليون تا ۱۰۰ميليون ريال و قاچاق توسط مأمورين كشف قاچاق يا مأمورين تعقيب به میزان دو درصد در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۸ کاهش داشته است.

به گزارش راه آرمان؛ سیدمهدی قویدل در جلسه کارگروه پیشگیری از قاچاق کالا و ارز استان کرمان، اظهار داشت: یکی از اقدامات این کارگروه پیشگیری از وقوع جرم در خصوص قاچاق کالا و ارز است که مسئولیت آن به عهده معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان گذاشته شده است.

وی افزود: هدف ما این است که در قالب کارگروه پیشگیری از وقوع جرم در خصوص قاچاق کالا و ارز، به گونه ای عمل کنیم تا سال آتی برنامه مُدون پیشگیرانه و کاهش وقوع جرم در این زمینه را پیاده سازی کرده و شاهد کاهش چشمگیر جرائم مرتبط باشیم.

این مقام قضایی یادآور شد: برابر مواد ۵، ۶، ۷ و ۱۳ و ۷۳ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز باید پیرو سامانه های راه اندازی شده فعالیت کنیم که قطعا این امر در کاهش جرایم و شفاف سازی نقش بسیار موثری خواهند داشت.

وی ادامه داد: به منظور صیانت از سرمایه ‌های انسانی کلیه دستگاه‌هایی که به موجب قانون متکفل مبارزه با قاچاق کالا و ارز می باشند، متناسب با حجم فعالیت‌ ها بایستی اقدام کنند و در صورت قصور، کوتاهی مسئولین به عنوان ترک فعل اعلام خواهد شد.

قویدل به سامانه های پیشگیرانه در حوزه قاچاق کالا و ارز اشاره و بیان کرد: سامانه نرم‌ افزاری جامع یکپارچه‌ سازی و نظارت بر فرآیند تجارت و سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه ‌بندی اعتباری برای تجارت داخلی و خارجی از جمله محیط های الکرونیکی محسوب می شوند که در این زمینه تعریف شده اند.

وی ادامه داد: همچنین سامانه نرم ‌افزاری به شناسه‌ دار کردن کلیه انبارها( سامانه ثبت انبار) و ساماندهی و تجهیز و تکمیل اسکله‌ها و خودروها و انضباط بخشی به تردد و توقف شناورها نیز از دیگر سامانه های پیشگیرانه زمینه قاچاق کالا و ارز به شمار می روند.

قویدل در بخش دیگری از صحبت های خود به ارائه گزارشی از میزان پرونده های قاچاق کالا در شش ماهه نخست سال ۹۹ اشاره و بیان کرد: در زمینه حمل كالاي قاچاق میزان ۶۷ درصد کاهش، قاچاق چوب دو درصد، كالا بين ۱۰ميليون تا ۱۰۰ميليون ريال و قاچاق توسط مأمورين كشف قاچاق يا مأمورين تعقيب به میزان دو درصد در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۸ کاهش داشته است.

وی در پایان گفت: تمامی ادارات و ارگان های عضو کارگروه پیشگیری از قاچاق کالا و ارز استان کرمان گزارش عملکرد خود در این خصوص را به معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان ارسال کنند.

انتهای پیام/م


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند