۰۹ / ۰۹ / ۱۳۹۹

وقتی مرغ شرکت آب و فاضلاب یک پا دارد؛

تعهد کاری، واژه ای کمیاب در قاموس برخی دستگاه های اجرایی/ آیا آب به جوپارستان کرمان خواهد رسید؟

04:008۰

به گفته مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان؛ شهروندان شهرک جوپارستان کرمان باید برای دریافت انشعاب آب خود هزینه انتقال را پرداخت کنند و این در حالی است که مدیر عامل شرکت آب منطقه ای می گوید این هزینه به عهده دولت است.

به گزارش راه آرمان، در تاریخ ۵ آبان ماه گزارشی با عنوان «جوپارستان در تب و تاب بی آبی و بی توجهی مسئولان» منتشر شد.

مضمون این گزارش به این شکل بود که؛ شهرک جوپارستان شهر جوپار به گفته اهالی در سال ۱۳۷۰ با بخشنامه استانداری به ادارات برای انتقال سرریز جمعیت کرمان به شهرک های اقماری منجمله این شهرک تعداد ۲۸۰۰ قطعه زمین مسکونی به کارمندان و کارگران شرکت ها و بومی ها از طریق شهرداری جوپار به صورت نقد و اقساط واگذار گردید.

در ابتدا قرار بود که هزینه آب و برق را خود مالکان پرداخت کنند اما با مراجعات زیاد به شرکت آب منطقه ای و علی الخصوص استانداری در مورخه ۷۲/۲/۲۱ ضمن هماهنگی با مشاور حقوقی و با موافقت کتبی اعلام شد که فقط مالکین مبلغ ۵۰ هزار تومان بابت تسطیح و آماده سازی شهرک  پرداخت کنند.

که حتی استاندار وقت نیز در آن جلسه اعلام کرده بود که تامین آب و برق و آسفالت با دولت است ولی هزینه آماده سازی را باید مردم شهرک پرداخت کنند.

مالکین هم هزینه آماده سازی را پرداخت کردند و همچنین با دستور  استاندار از بودجه عمرانی استان ساخت مخزن آب بتونی ۵۰۰۰ مترمکعبی و ساختمان نگهبانی  و اداری و همچنین احداث خطوط شبکه آبرسانی داخل شهرک صورت گرفت.

اما همچنان این معضل وجود داشت و دارد تا اینکه با پی گیری های اهالی شهرک این مسئله به خبر سراسری نیز کشیده شد و در این رابطه مصاحبه تلفنی با محمد طاهری مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان ترتیب داده شد.

محمد طاهری روز چهارشنبه در گفت و گوی زنده تلفنی با بخش خبری  شبکه سراسری خبر درخصوص علت عدم آبرسانی به شهرک جوپارستان، با بیان اینکه این شهرک ییلاقی بیش از دو دهه است که در کنار شهر جوپار شکل گرفته اظهار کرد: در قالب شهرک جوپارستان بیش از سه هزار قطعه زمین با متراژ ۵۰۰ تا هزار متر به خریداران واگذار شد که با توجه به قرار گرفتن این شهرک در نقطه مرتفع و در دامنه کوه جوپار، امکان تأمین آب در این منطقه وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه طی سال های گذشته جلسات مختلفی با استانداران وقت و نمایندگان مجلس شورای اسلامی به منظور اتخاذ راهکار و گره گشایی از این مشکل برگزار شده ادامه داد: متأسفانه شهرهای کرمان، جوپار و شهرهای پیرامونی آنها نیز با مشکل کمبود آب و در تابستان ها و پیک مصرف با بحران روبرو بوده و در خط قرمز قرار دارند.

طاهری با تأکید بر اینکه کرمان و جوپار از جمله شهرهای دچار تنش آبی به شمار می روند تصریح کرد: تأمین آب شهرک جوپارستان به عهده شرکت سهامی آب منطقه ای است و شرکت آب و فاضلاب استان متولی توزیع آب به شمار می رود.

مدیرعامل شرکت آبفای استان کرمان در پاسخ به این سوال که چرا شهرداری به این زمین ها سند داده است گفت: در قراردادهای شهرداری با مالکان به صراحت ذکر شده که تأمین آب و برق به عهده خریداران زمین هاست.

طاهری تأکید کرد: نه تنها با دستگاه های خدمات رسان مانند آب و برق در این باره هماهنگی نشده بلکه در قرارداد واگذاری به صراحت ذکر شده که هزینه تأمین آب و برق به عهده خریداران است.

وی در عین حال یادآور شد: علیرغم تمامی مشکلات موجود، جلسات متعددی در این زمینه برگزار و تا جای ممکن به شرکت آب منطقه ای و نمایندگان ساکنان منطقه برای تملک چاه های کشاورزی کمک شده چرا که در کرمان منبع آبی وجود ندارد و برای تأمین آب شهر کرمان نیز از طریق خرید چاه های کشاورزی عمل می شود.

مدیرعامل شرکت آبفای استان کرمان افزود: با توجه به قرارداد واگذاری و توصیه مدیریت استان، برای تأمین آب این شهرک باید چاه های کشاورزی توسط مالکان خریداری شود و با کمک فرمانداری آب به شهرک و محل اسکان منتقل شود.

به گزارش راه آرمان؛ این در حالی است که مدیرعامل شرکت آب منطقه ای در روز سه شنبه قبل از این مصاحبه به طور مکتوب اعلام کرده که تامین آب شرب منطقه جوپارستان به عهده شرکت آب و فاضلاب است.

اما متاسفانه باز هم اهمال کاری دستگاه های دولتی در حل و فصل معضلات شهری همچنان ادامه دارد و این تراژدی چه وقت به نتیجه خواهد رسید خدا می داند.

انتهای پیام/نامجو


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند