۱۱ / ۰۹ / ۱۳۹۹

مرحوم آیت جعفری؛ از مبارزه دوشادوش حاج قاسم تا مقابله با فتنه

05:00۰

آیت الله جعفری در سن ۸۹ سالگی ندای حق را لبیک گفت اما مردم کرمان سخنرانی های ایشان را از یاد نخواهند برد.

به گزارش راه آرمان، آیت الله سید یحیی جعفری پس از سال ها تلاش و مجاهدت در شامگاه اولین روز از آخرین ماه آذر قرن در سن ۸۹ سالگی دعوت حق را لبیک گفت. ایشان اسوه اخلاق و ولایت مداری برای مردم دیار کریمان بودند.

آیت الله جعفری در روستای جور از توابع کوهبنان چشم به جهان گشود. ایشان تحصیلاتش را با رفتن به مکتبخانه شروع کرد و در مدرسه «دوشاب‌خانه»ی کوهبنان ادامه داد. او که در خانواده ای مذهبی زندگی می کرد به تحصیل علوم دینی علاقه مند شد و با تشویق حجت‌الاسلام قاسم شریعتی برای ادامه تحصیل به حوزه علمیه کرمان رفت.

ایشان مقدمات را در حوزه‌ی علمیه کرمان و نزد علمایی آیت‌الله محمدعلی موحدی کرمانی، شیخ علی‌اصغر شیخ‌الرئیس، میرزا علی مهرابی کرمانی و آیت‌الله علی‌اصغر صالحی کرمانی فرا گرفت. سپس برای تکمیل تحصیلات دینی خود به حوزه‌ی علمیه قم مهاجرت کرد. ایشان در قم از آیات عظام علی مشکینی، ناصرمکارم شیرازی، حسینعلی منتظری، میرزامحمد مجاهدی و علامه سیدمحمدحسین طباطبایی بهره برد.

آیت‌الله جعفری در سال ۱۳۳۹ به کرمان بازگشت و به تبلیغ معارف اسلامی در مساجد و مدارس پرداخت. جعفری جوان مورد عنایت آیت‌الله صالحی کرمانی قرار داشت و به جای ایشان در مسجد جامع کرمان اقامه نماز می نمود.

آغاز مبارزات با طاغوت

آیت الله جعفری در زمان حضور در قم با امام خمینی (ره) آشنا شد. براساس اسناد ساواک آیت الله جعفری از سال ۱۳۴۲ و پس از قیام ۱۵ خرداد فعالیت خود علیه رژیم پهلوی را آغاز کرد.

در یکی از این اسناد آمده است: “طبق اطلاع واصله از کرمان. روز ۲ ماه جاری مجالس روضه‌خوانی با ذکر مسائل مذهبی برگزار شده. ضمناً در مسجد جامع سیدیحیی جعفری در باره فضائل و اهمیت مقام و موقعیت مذهبی آقای خمینی و این که سرپیچی از دستورات نامبرده کفر است بیاناتی ایراد نموده است.”

و در سندی دیگر آمده است: “در مسجد جامع سیدیحیی جعفری مطالبی در باره امر به معروف و نهی از منکر ایراد و مردم را به شهامت و پایداری و اتحاد و دفاع از حقوق اجتماعی و مبارزه و ایستادگی در مقابل ظلم و ستم تا ظهور امام زمان تبلیغ و اظهار داشته اموری که نباید آزاد باشد آزاد و مواردی که باید آزاد باشد تحت قید و بند قرار داده‌اند. ”

به دنبال فعالیت های سید یحیی جعفری، وی از سال ۱۳۵۳ تا سال ۱۳۵۷ تحت نظارت شدید ساواک قرار گرفت و حتی از سال ۵۴ ممنوع الخروج شد.

در دهه ۵۰ و با افزایش تعداد انقلابیون تبعیدی به استان کرمان، آیت‌الله جعفری ارتباط مستمری با افراد تبعیدی گرفت. از دیگر اقدامات آیت الله جعفری برگزاری سخنرانی در تجمعات و سازماندهی اعتصابات بود.

پیروزی انقلاب اسلامی و برپایی نمازجمعه

پس از پیروزی انقلاب اسلامی آیت‌الله جعفری که سال‌ها در کنار سایر علما و مردم استان تلاش های خود برای حفظ این نهال نوپا را شروع کرد.
از جمله مسئولیت‌های ایشان در این زمان می توان به ریاست عقیدتی، سیاسی شهربانی کرمان، ریاست جمعیت هلال‌احمر کرمان اشاره کرد. اما در سال ۵۹ آیت الله جعفری با حکم امام خمینی (ره) به امامت جمعه کرمان منصوب شد. در بخشی از حکم ایشان آمده است: “پیرو درخواستی که از طرف علماء اعلام شهر کرمان و به خصوص حجت‌الاسلام حاج شیخ محمدجواد حجتی دامت‌ توفیقاته به دفتر رسیده … این موضوع به اطلاع حضرت امام خمینی مدظله‌العالی رسید و معظم‌له جنابعالی را به سمت امام جمعه در آن شهرمنصوب فرمودند.”

با آغاز جنگ تحمیلی آیت الله جعفری مسئولیت اعزام روحانیون و مبلغین کرمانی به جبهه‌های حق علیه باطل را بر عهده گرفت. ایشان همکاری نزدیکی با سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در لشکر ۴۱ ثارلله در زمان دفاع مقدس داشت و بارها در جمع رزمندگان حاضر شد.

پس از پایان جنگ تحمیلی

پس از جنگ آیت الله جعفری تلاش های گسترده ای را در بهبود مسایل فرهنگی و مذهبی کرمان آغاز کرد. تقویت مدارس علمیه شهر کرمان، جذب و بکارگیری اساتید مجرب و توسعه چشمگیر پذیرش طلاب و تأمین اغلب هزینه های مربوطه و احداث مصلی بزرگ امام علی (ع) در شهر کرمان از جمله اقدامات ایشان در سمت امام جمعه کرمان بود.

همچنین در سال ۱۳۸۸ آیت الله جعفری به عنوان سخنران تجمع ۹ دی مواضع صریحی علیه فتنه گران گرفت.

ایشان درخصوص فتنه ۸۸ گفتند: همه ما در مقاطع مختلف و امتحاناتی كه براي همه پيش مي آيد بايد تلاش كنيم كه دينمان سالم بماند كه در اين صورت به سعادت دست مي يابيم.

آیت الله جعفری با تجلیل از تدابیر مقام معظم رهبری در امور کشور بیان داشت: افرادي كه فتنه سال ۱۳۸۸ را ايجاد كرده بودند حتي فكر نمي كردند كه ملت با بصيرت ايران به صورت گسترده به صحنه بيايند و برنامه هاي آنها را خنثي كنند.

در سال ۱۳۹۶ ایشان از سمت امامت جمعه کرمان استعفا دادند. در همان سال با حکم آیت الله اعرافی رییس حوزه های علمیه کشور، آیت الله سید یحیی جعفری به عنوان رییس شورای حوزه های علمیه کرمان معرفی شد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند