۰۱ / ۱۱ / ۱۳۹۹

کارشناس مسائل سیاسی:

دیپلماسی وقفه؛ دستاوردی جز سرخوردگی نخبگان و گستاخی غربی ها ندارد

02:00۰

منصور الهی گفت: دیپلماسی وقفه و انتظار از تغییرات در کاخ سفید همراه با بی‌توجهی به ظرفیت‌های مهم و بزرگ کشورهای شرقی، دستاوردی جز سرخوردگی نخبگان همراه با گستاخی و زیاده‌خواهی هر چه بیشتر غربی‌ها و آمریکایی‌ها را در پیش ندارد.

 

 

منصور الهی در گفتگو با راه آرمان؛ با بیان اینکه همزمان که در داخل کشور جریانی در حال تکرار راه پرخطا و پرهزینه قبلی، بر مبنای تصویر‌سازی امکان اعتماد به جان کری و جو بایدن و تبیین تفاوت میان دونالد و جو در افکار عمومی هستند، گفت: رسانه‌های همسوی آنان هر روز در صفحه نخست‌شان با افتخار عکس‌های سران آمریکایی را به چاپ می‌رسانند و یک‌سویه با تفاسیر عجیب و غریب این‌گونه برای افکار عمومی شرح می‌دهند که به یک‌باره با باز شدن در کاخ سفید روی جو، درهای امتیازات برجامی هم بدون هر نوع امتیاز جدیدی بازگشایی می‌شود.

این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: آنان افکار عمومی را مشغول سراب‌های آمریکایی کرده‌اند که متاسفانه مجددا از قافله بهره‌گیری از فرصت بزرگ تحولات مهم اقتصادی، امنیتی و اجتماعی که در کشورهای شرقی که همراه با توسعه مناسبات و تفاهمات بزرگ تجاری میان آنان است، عقب مانده‌ایم.

وی ابراز کرد: ساده‌لوحی است گمان شود آمریکایی‌هایی که برخلاف تمام مفاد منشور ملل‌متحد، در سال ۹۸ به ترور سردار سلیمانی فرمانده سپاه قدس که حین انجام ماموریتی رسمی و دیپلماتیک در کشور عراق بود؛ به صورت کاملا علنی و با دستور رئیس کاخ سفید پرداختند و به نظام بین‌الملل نشان دادند؛ آمریکا خود اولین مبدع نظریه تروریسم دولتی است؛ تغییری در ماهیت و نقشه راه راهبردی‌شان علیه ایران ایجاد کرده باشند.

الهی بیان کرد:دیپلماسی وقفه و انتظار از تغییرات در کاخ سفید همراه با بی‌توجهی به ظرفیت‌های مهم و بزرگ کشورهای شرقی، دستاوردی جز سرخوردگی نخبگان همراه با گستاخی و زیاده‌خواهی هر چه بیشتر غربی‌ها و آمریکایی‌ها را در پیش ندارد.

این کارشناس مسائل سیاسی با تأکید بر اینکه اولین درس دیپلماسی در ترم یک مقطع کارشناسی در دور افتاده‌ترین دانشکده‌ها در این کره خاکی توجه به «اصل عزت» است، خاطر نشان کرد: ارسال پیام‌های رسمی و غیر رسمی برای آمادگی مذاکره با طرف آمریکایی همان‌طور که اشاره کردیم، خروجی‌هایی را همچون بیانیه توهین‌آمیز و ضدامنیت ملی تروئیکای اروپایی در پی خواهد داشت.

انتهای پیام/م


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند