۰۱ / ۱۱ / ۱۳۹۹

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:

وزارت صمت برای اجرای طرح پتروشیمی کرمان کوتاهی می کند/ عدم تامین روغن خوراکی عامل بیکاری کارگران شرکت گلناز کرمان

02:46۰

محمدرضا پورابراهیمی گفت: کمک به اجرای پروژه پتروشیمی کرمان این امکان وجود دارد که مشکلات گواهی لایسنس خارجی و همچنین تامین منابع آب حل شود، تحقق این امر مهم عزم جدی می خواهد که نه شرکت سرمایه گذار دارد نه وزارت صمت پای کار می آید.

به گزارش راه آرمان، محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شامگاه گذشته در نشست استاندار و تعدادی از اعضای مجمع نمایندگان استان کرمان با حضور وزیر صمت، ضمن انتقاد شدید از وزارت صمت به دلیل عدم پیگیری مصوبات دولت در اجرایی شدن پروژه پتروشیمی در کرمان، اظهار کرد: مشکلات مربوط به ۲ میلیارد دلار سرمایه گذاری برای این طرح، موضوع تامین آب و همچنین لایسنس قابل دریافت از طرفین خارجی موضوع جدیدی نبوده که بخواهد امروز مانع اجرای این طرح شود.

وی افزود: عملکرد وزارت صمت طی سال های گذشته به دلیل عدم اجرای این پروژه مهم استانی قابل قبول نبوده و پاسخ های مربوط به مشکلات ناشی از این سه قسمت، این طرح را عقب انداخته و پاسخ قانع کننده ای برای مردم استان کرمان به ویژه شهرستان کرمان نخواهد بود.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس عنوان کرد: کمک به اجرای این پروژه در زمینه تامین مالی همان گونه که در زمینه تامین آب در سال ۹۷ حدود ۲ هزار میلیارد تومان تامین شد، برای این پروژه نیز این امکان وجود دارد و مشکلات گواهی لایسنس خارجی و همچنین تامین منابع آب نیز قابل حل است و این امر مهم عزم جدی می خواهد که نه شرکت سرمایه گذار دارد نه وزارت صمت پای کار می آید.

پورابراهیمی تصریح کرد: با توجه به اینکه مقرر شد فاز نخست این پروژه در قالب یک شرکت با تولید محصولات پلی استال شروع شود این پروژه با ظرفیت حدود ۴۰ هزار تن مورد توافق قرار گرفت که بتواند از طریق خوراک گاز طبیعی و تبدیل آن به متانول که رویکرد تولید پلیمر دارد عملیاتی شود.

وی با انتقاد به سرمایه گذاری و دلیل عدم عزم جدی و محدودیت های ناشی از بانک مرکزی تاکید کرد: مقرر شد تا یک ماه آینده گزارش تغییرات در شرکت سرمایه گذاری انجام شود.

در ادامه این نشست مقرر شد تا یک ماه آینده سهم سرمایه گذار موجود به ۳۵ درصد و بقیه سرمایه گذارها از طریق کمیسیون اقتصادی و نمایندگان پیگیری و جایگزین سرمایه گذار فعلی شود تا فاز اول اجرایی شود.

همچنین رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس پذیرفت که فاینانس پروژه را پس از تغییر در ترکیب سرمایه گذاری در دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس قرار دهد تا این طرح به زودی عملیاتی شود.

براساس این گزارش پورابراهیمی ضمن اشاره به بازدید معاون وزیر صمت از شرکت روغن نباتی گلناز کرمان، از عملیاتی نشدن تامین روغن این شرکت گلایه و خاطرنشان کرد: انتظار می رود هر چه سریعتر موضوع افزایش ظرفیت خوراک شرکت روغن نباتی گلناز کرمان و افزایش تولید و بازگشت کارگران بیکار شده در فاز نخست تا ظرفیت ۴۰۰ نفر به اشتغال عملیاتی شود.

انتهای پیام/ س


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند