یادداشت؛

آچمز آمریکا از یازده سپتامبر تا کرونا

03:002۰

حالا هم به مانند قضیه یازده سپتامبر در حالی که جهان بی اعتماد به آمریکا فکر می کرد که چاره ای جز پناه بردن به شیطان از شر دیو کرونا ندارد، مقام معظم رهبری رسما اعلام کردند که به واکسن آمریکایی اعتماد ندارند.

به گزارش راه آرمان، سال ۱۳۸۰ سالی پر التهاب برای جهان بود. سالی که در آن برج های دوقلو در نیویورک هدف حمله قرار گرفت. در حالی که جهان در بهت این رویداد به سر می برد جرج دبلیو بوش رئیس جمهور وقت آمریکا در سخنانی اعلام کرد که هر كس با ما نيست، عليه ماست. بوش در آن سخنرانی آمریکا را معیار مبارزه با تروریست خواند و اعلام کرد که هرکس با آمریکا همراهی نکند با تروریست هاست.

در فضای روانی پس از حملات یازده سپتامبر تمامی دولت های جهان از نحوه تعامل با آمریکا در ماندند. کشورهایی مانند چین، روسیه، کوبا و… حملات تروریستی را محکوم کردند اما حاضر هم نبودند با آمریکا در کشتار بیگناهان همدست شوند.

در این میان وضع ایران ویژه تر بود. چرا که آمریکایی ها از یک سو تروریست ها را مسلمان می خواندند و از سوی دیگر بوش ایران را محور شرارت می نامید. این درحالی بود که ایران نه تنها حملات یازده سپتامبر را محکوم کرد بلکه از سالیان گذشته علیه افراط گرایی مبارزه می کرد. ایران حتی چندین نفر از دیپلمات ها و شهروندان خود را در افغانستان در راه مبارزه با تروریست از دست داده بود.

ایران می دانست که آمریکایی ها تروریست را نه به معنای واقعی آن نمی خواهد. بلکه آن دست آویزی برای سرکوب ملت های آزادی خواه قرار می دهد.
لذا در حالی که تمام سیاست مداران دنیا درخصوص سخنان بوش آچمز شده بودند، مقام معظم رهبری در سخنانی اعلام کرد که ایران نه با تروریست هاست و نه با آمریکایی ها. ایشان با برشمردن اقدامات تروریستی آمریکا و سابقه سیاه سازمان هایی مانند سیا گفتند که تنها زیر پرچم سازمان ملل حاضر به مبارزه با تروریست هستند.

این اقدام موجب شد تا دیگر کشورهای جهان هم اعلام کنند تنها زیر نظر سازمان ملل به جنگ به تروریست می روند. اقدام هوشمندانه مقام معظم رهبری درخصوص جنگ زیر نظر سازمانی رسمی و جهانی موجب شد تا آمریکا حتی در تصویب قطعنامه های جنگ طلبانه بعدی به بن بست برسد.
از سوی دیگر بسیاری از تحلیلگران معتقد بودند خود آمریکایی ها و یا هم پیمانان مرتجع آن در حملات یازده سپتامبر نقش دارند. موضوعی که رهبری هم به آن اشاره کردند.

در آن زمان خیلی ها ایران را به توهم توطئه متهم می کردند اما اتفاقات سال های بعد نشان داد که نه تنها سازمان های اطلاعاتی آمریکایی از این حمله خبر داشتند بلکه آل سعود به عنوان مهمترین همپیمان آمریکا واسرائیل در این حملات نقش مستقیمی داشته است.

حالا هم درخصوص کرونا در حالی که جهان بی اعتماد به آمریکا فکر می کرد که چاره ای جز پناه بردن به شیطان از شر دیو کرونا ندارد، مقام معظم رهبری رسما اعلام کردند که به واکسن آمریکایی اعتماد ندارند.

در نتیجه این اقدام شجاعانه بسیاری از کشورها به پیروی از ایران روی آوردند وشرکت های داروسازی آمریکایی که به سود کلان کسب و کار از کرونا چشم داشتند با چالش اساسی روبرو شدند.

نکته قابل توجه اینکه رسانه های غربی دست به هر اقدامی می زنند تا سود بر باد رفته را به جیب ثروتمندان وال استریت برگردانند. اما واقعیت های جهانی به زودی دوراندیشی مقام معظم رهبری را به اثبات خواهد رساند و رو سیاهی بار دیگر بر غرب پرستان باقی خواهد ماند.

نویسنده: محمد نعیم رستمی

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند