۰۱ / ۱۱ / ۱۳۹۹

یادداشت،

ترامپ در بازی دو سر مرگ

04:00۰

مقامات آمریکایی بر خلاف انگلیسی ها (که سال ها پوندهای زیادی برای ادامه زندگی سلمان رشدی صرف کردند) متوجه شده اند که خرج کردن دلارهای مالیات دهندگان برای حفظ جان ترامپ به صرفه نیست.

 

به گزارش راه آرمان، دونالد ترامپ چهل و پنجمین رئیس جمهور آمریکا است اما دوره ریاست جمهوری او به خصوص بخش پایانی آن تبدیل به یک ماجرای عجیب شده است.

این تاجر و برج ساز وقتی در سال ۲۰۱۶ بر مسند ریاست جمهوری آمریکا فکر نمی کرد روزهای پایانی کار در سال ۲۰۲۱ تبدیل روزهای پایانی زندگی سیاسی او تبدیل شود و حتی ممکن است ادامه زندگی او را به خطر بیاندازد.

مهمترین رویداد زندگی دونالد ترامپ دستور او برای ترور شهید سلیمانی بود. او با این عمل به دنبال آن بود تا با جلب لابی های صهیونیستی حضور خود در دور دوم ریاست جمهوری آمریکا را تضمین کند. اما ترس مردم آمریکا از جنگ با ایران، ناکارآمدی سیاست فشار حداکثری در قبال ایران و… موجب شد تا نظام آمریکا به این نتیجه برسد که دیگر ادامه کار با دونالد ترامپ امکان ندارد. حالا او به دومین رئیس جمهوری تبدیل شده است که فقط یک دوره بر صندلی کاخ سفید تکیه زده است. پیش از او هم در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۹۸۰ آمریکا جیمز ایگل کارتر، رئیس‌جمهور دموکرات از نامزد جمهوری‌خواهان، هنرپیشه سابق فیلم‌های وسترن رونالد ریگان شکست خورد.

کارتر که در قالب یک شخصیت آمریکایی ساده و با ظاهری مردمی رای آورده بود پس از تسخیر لانه‌جاسوسی دیگر نتوانست به زندگی سیاسی خود ادامه دهد.

دونالد ترامپ که برخلاف دیگر رییس جمهوری های آمریکا هیچ پیشینه سیاسی مانند نمایندگی، فرمانداری یا سناتوری را ندارد. شاید به همین دلیل برخی اتفاقات یک ماه اخیر را ناشی از این بی تجربگی سیاسی بدانند.

اما شاید بتوان یک تحلیل دیگر هم ارائه داد. مقام معظم رهبری در دیدار اخیر با خانواده شهید سلیمانی اعلام کردند: قاتل سلیمانی و آمر به قتل سلیمانی باید انتقامشان را پس بدهند؛ آن به جای خودش محفوظ است. اگر چه به گفته‌ی یک عزیزی، کفش پای سلیمانی هم بر سرِ قاتل او شرف دارد و سرِ قاتل او هم برود، فدیه‌ی کفش سلیمانی هم نمیشود؛ این هست امّا بالاخره غلطی کردند، بایستی انتقام پس بدهند؛ هم آمر، هم قاتل بدانند که در هر زمان ممکن، هر وقت ممکن شد -ما دنبال وقت ممکن هستیم- باید انتقامشان را پس بدهند.

سردار اسماعیل قاآنی، فرمانده سپاه قدس هم بارها اعلام کرد: عوامل امریکایی دخیل در ترور شهید سلیمانی باید سبک زندگی مخفی سلمان رشدی را یاد بگیرند.

به نظر می رسد ترامپ و دیگر افرادی که در ترور شهید سلیمانی نقش داشته اند این موضوع را کاملا جدی دانسته اند. آنها به فکر دوران پس از کنار رفت از قدرت هستند و از این می ترسند که جمهوری اسلامی به مانند زم آنها را دستگیر و محاکمه کند.

ترامپ در روزهای اخیر تلاش کرد با اجرای مدل انقلاب رنگی از نظام آمریکا اخاذی کند و تضمین های لازم را برای زندگی خود کسب کند. اما در مقابل جمهوری خواهان همپای دموکرات ها به انتقاد علیه ترامپ پرداختند. حالا هم مجلس نمایندگان آمریکا به طرح استیضاح ترامپ رای مثبت داد.

استیضاح، ترامپ او را از تصدی مقامات دولتی در آینده به خصوص از حضور مجدد وی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ جلوگیری می کند. اما مهمتر آن است که در صورت موفق بودن استیضاح ترامپ در آخرین روزهای ریاست جمهوریش، او از مزایای قانون “رئیس جمهور سابق” نیز محروم می‌گردد. این به آن معناست که دیگر تحت حفاظت دولت آمریکا نخواهد بود.

طبق قوانین آمریکا حفاظت امنیتی از جان رئیس‌جمهور و خانواده او و رئیس‌جمهورهای سابق آمریکا و خانواده‌شان بر عهده سرویس مخفی ایالات متحده است. حالا با این اتفاق ترامپ و خانواده او دیگر تحت حفاظت نخواهند بود و این قمارباز مجبور است هزینه های هنگفتی برای ادامه زندگی خود در جهان بپردازد.

البته شاید هم مقامات آمریکایی بر خلاف انگلیسی ها (که سال ها پوندهای زیادی برای ادامه زندگی سلمان رشدی صرف کردند) متوجه شده اند که خرج کردن دلارهای مالیات دهندگان آمریکایی برای حفظ جان ترامپ به صرفه نیست.

نظام آمریکا که همیشه به استفاده از سیاستمداران در دیگر کشورها و سپس آنها را به دور می انداخت حالا این کار را بر سر همپیمانان داخلی خود هم می آورد.

حقیقت امروز آمریکا را روزنامه آلمانی اشپیگل در سال ۱۹۸۰ نوشت: «زمانی ایالات‌متحده می‌توانست تصمیم بگیرد که چه کسی در ایران بر مسند قدرت بنشیند، اما امروز در ۱۹۸۰، آیت‌اللهی در تهران می‌تواند سرنوشت انتخابات ریاست­‌جمهوری ایالات‌متحده را تعیین کند.» و حتی جان آنها نیز در دست ایرانیان است.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند