رسانه هایی که شاه را فراری دادند

ارسال شده در ۲۷/دی/۱۳۹۹ - ۱۳:۳۲ دقیقه

از سال های آغازین قیام مردم در سال ۱۳۴۲ تا زمانی که انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) به پیروزی رسید؛ رسانه های نه چندان گسترده ای که در ایران رواج داشتند نقش به سزایی را در روند پیروزی جبهه حق علیه باطل ایفا می کردند.

 

 

به گزارش راه آرمان، در برخی تعاریف، رسانه را وسیله انتقال پیام می دانند؛ مطمئنا این رسانه ها بودند که پیام امام خمینی (ره) را از سالهای آغازین قیام در سال ۴۲ تا زمان پیروزی انقلاب اسلامی در ساله ۵۷ به سراسر ایران می رساندند.

کاست
در آن زمان اهمیت نوار کاست به قدری بود که یک طنزنویس پیشنهاد داده بود روی قبر شاه بنویسند ” که او را نوار کاست کشت”. کاست ها رسانه ای بودند که صحبت های سخنرانان را به مستند ترین حالت به مردم منتقل می کرد. در عین حال کاست یک فناوری محبوب بود. نوارهای کاست قابل حمل بودند و به سراسر کشور منتقل می شدند.
برای بسیاری از مردم که سواد نداشتن استفاده از کاست قابل استفاده بود. تکثیر و پخش آن به وسیله دستگاه ها نیز راحت بود. حتی تاثیر آن به قدری بود که ازهاری در سخنرانی معروف خود گفت این مردم نیستند که شعار می دهند بلکه نوار است که پخش می شود! شاید این ژنرال ارتش در اصل موضوع اشتباه می کرد اما واقعیت این است که هر فریادی که سر داده می شد تحت تاثیر این رسانه بود.

سخنرانان
سخنرانی یکی از قدیمی ترین رسانه های دنیاست. در انقلاب اسلامی نیز این رسانه توانست مردم را نسبت به اهداف انقلاب روشن کند. ساواک نیز بیش از همه از این رسانه می ترسید. شاید بیشتر زندانیان ساواک سخنرانان و کسانی بودند که فن بیان و قدرت تحلیل مسائل روز را داشتند.
البته رژیم با سیاست تبعید سخنرانان موجب شد تا این افراد به نقاط دور افتاده کشور منتقل شوند اما این حربه رژیم هم مانع انتشار پیام امام خمینی(ره) نمی شد. همچنین کسانی که پای این سخنرانی ها می نشستند سینه به سینه سخنان را برای خویشاوندان و اهالی محله ها نقل می کردند. سخنرانی این فرصت را نیز می داد که افراد درخصوص آنچه شنیده بودند تفکر کنند.

اعلامیه
اعلامیه های امام خمینی (ره) نیز جز رسانه هایی بوده است که در پیشبرد اهداف انقلاب موثر بوده است. با توجه به سانسور رژیم شاهنشاهی اعلامیه ها سخنان امام را به سراسر کشور می رساند. البته اعتبار اعلامیه به این بود که افراد با سواد آن را می خواندند و گاه تفسیر می کردند.

کتاب
با وجود تعداد اندک افراد با سواد جامعه ایران کتاب ها نقش به سزایی در گسترش انقلاب بین جامعه دانشگاهی و روشنفکران داشت. حتی کتاب های شریعتی و مطهری پس از انقلاب نیز موثر بودند. همچنین در خاطرات بسیاری از افراد آمده است که به دلیل داشتن کتاب به زندان افتاده بودند. کتاب های جلد سفید (کتاب هایی که جلد نداشتند) نیز در آن روزگار معروف بودند. اما مهمترین کتابی که در روزهای انقلاب اسلامی بین مردم پخش می شد کتاب ولایت فقیه امام خمینی(ره) بود.

مطبوعات
بسیاری از ما انقلاب اسلامی را به تیتر های “شاه رفت” و “امام آمد” می شناسیم. به نظر می رسد مطبوعات به دلیل سانسور رژیم نقش چندانی در گسترش انقلاب نداشتند اما شاید نقش مقاله روزنامه اطلاعات در توهین به امام در پیشبرد انقلاب اسلامی غیرقابل انکار باشد.

تلویزیون
این رسانه به دلیل گرانی چندان بین مردم حضور نداشت اما شاید مهمترین تاثیر آن به پخش سخنرانی معروف شاه و جمله صدای انقلاب شما را شنیدم برگردد. البته پخش مستقیم لحظه ورود امام به میهن هم جز اتفاقات مهم تلویزیون بود که با اشغال آن توسط ارتش نیمه تمام ماند.

رادیو
رادیو یکی از گسترده ترین رسانه ها در زمان شاه بود. با وجود آنکه رژیم سلطنتی عملا پس از فرار شاه از هم پاشیده بود ولی رادیو هنوز در دست طرفداران این رژیم بود و به وسیله آن به حیات خود ادامه می داد؛ البته مهمترین تاثیر این رسانه به شب ۲۲ بهمن و اعلام پیروزی انقلاب اسلامی بر می گردد.

 

شاید یکی از نقاط برجسته مردم آن زمان همین بود که به رسانه ها به راحتی اعتماد نمی کردند و اهل تفکر بودند. هر سخنی را که می شنیدند درباره اش تحقیق می کردند و سریع شایعات را باور نمی کردند؛ اتفاقی که هم اکنون نام سواد رسانه ای و تفکر انتقادی به خود گرفته است.

انتهای پیام/ رسول


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند