۱۷ / ۱۲ / ۱۳۹۹07 / 03 / 2021

زکات از موارد ابتلا و امتحان انسان ها است

ارسال شده در ۲۹/دی/۱۳۹۹ - ۱۴:۳۵ دقیقه

حجت الاسلام ابراهیم پور گفت: یکی از مواردی که انسان به واسطه آن مورد ابتلا و امتحان قرار میگیرد پرداخت زکات است.

حجت الاسلام محمد ابراهیم پور، مسئول زکات شهرستان بافت در گفتگو با خبرنگار راه آرمان با بیان اینکه مالی که در دنیا در اختیار انسان قرار می گیرد حقوقی در آن قرار داده شده است و یکی از آن حقوق زکات است اظهار کرد: دنیا دوستی باعث میشود که انسان همیشه به فکر جمع کردن اموال باشد و از پرداخت زکات اموالش اجتناب بورزد.

مسئول زکات بافت با اشاره به حدیثی از امام کاظم (ع) که «خداوند به چیزی سخت تر از زکات انسان را امتحان نکرده است»‌ افزود: زکات به معنی دست در جیب کردن است و این برای خیلی از مردم سخت است که بخواهند بخشی از مالی را که به دست آورده اند پرداخت کنند.

وی خاطرنشان کرد: انسان همواره به واسطه هر آنچه در اختیار دارد و در هر موقعیتی که قرار می گیرد در حال ابتلا و امتحان است و در دنیا در کوره حوادث و ابتلائات قرار می گیرد، همانگونه که طلا در کوره قرار می گیرد؛ و این در سختی قرار گرفتن باعث ذوب شدن و خالص شدن هر دو(انسان و طلا) می شود.

حجت الاسلام ابراهیم پور با اشاره به آیه « اَ انتم تزرعونه ام نحن الزارعون، آیا شما گیاه و دانه را پرورش می دهید یا ما » تصریح کرد: انسان فقط دانه را در زیر خاک قرار می دهد ولی آیا اگر آب و باد و آفتاب نبود می توانست گیاه را پرورش دهد.

وی ادامه داد: از دلایل سر سخت بودن انسان در پرداخت زکات اول دنیا دوستی و دومین دلیلی که انسان در پرداخت زکات سرسختی انجام می دهد این است که هر آنچه را که بدست آورده است حاصل رنج و زحمت خود می داند و به همین دلیل برایش سخت است که بخشی از آن را به عنوان زکات پرداخت کند.

مسئول زکات بافت در پایان به برکات زکات اشاره کرد و گفت: زکات برکات زیادی دارد، خدا ربا را محو می کند و صدقات رشد پیدا می کند، زکات پل اسلام و همپای نماز است.

انتهای پیام/علیپور


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند