۱۷ / ۱۲ / ۱۳۹۹07 / 03 / 2021

کارنامه ناموفق تئاتر استان کرمان در هشت سال گذشته/ خط کشی ها بین هنرمندان و مدیران فاصله انداخته است

ارسال شده در ۳۰/دی/۱۳۹۹ - ۱۲:۴۰ دقیقه

سجاد منصوری گفت: مشکل ما در پائین دست است؛ افرادی که باید حلقه اتصال بین هنرمندان و مدیران ارشد باشند، حلقه محدودی را دور خود کشیده اند که این مسئله اشتباه است؛ چرا که این اقدام به جامعه تئاتر و هنر شهر و استان کرمان ضربه می زند.

 

 

به گزارش راه آرمان؛ سجاد منصوری نمایشنامه‌ نویس و کارگردان کرمانی است که کارهای ارزنده ای را در این عرصه انجام داده است و اخیرا در جشنواره بین المللی تئاتر مقاومت و جشنواره تئاتر سردار آسمانی شرکت کرده و توانسته مقام دوم جشنواره تئاتر آسمانی را از آن خود کند.

منصوری در گفتگو با راه آرمان؛ گفت: در جشنواره بین المللی تئاتر مقاومت که به صورت غیر حضوری بود با حضور ۲۵ اثر از کل کشور با نمایش نامه موج از شهرستان زرند شرکت کردیم، این گروه نمایشی تنها نماینده از استان کرمان بود که کاندیدای بازیگر زن و مرد و همچنین به عنوان بهترین اثر از نگاه تماشاگران انتخاب شد.

کسب مقام دوم نمایش نامه نویسی در جشنواره تئاتر ملی سردار آسمانی

این نمایش نامه نویس و کارگردان کرمانی ادامه داد: در جشنواره تئاتر ملی سردار آسمانی در بخش صحنه ای که در شهرستان سیرجان برگزار شد، نیز شرکت کردیم که البته این بخش از جشنواره به صورت غیر رقابتی بود و ما در بخش نمایش نامه نویسی که به صورت رقابتی بود، شرکت کردیم و مقام دوم این جشنواره را به دست آوردیم.

وی با بیان اینکه موضوع نمایش «موج» برگرفته از چند موضوع واقعی بود که به شخصیت والای سردار سلیمانی ربط داشت، عنوان کرد: من در سال ۱۳۸۸ نمایش نامه ای را به نام «حاج قاسم» نوشتم و با این نمایش نامه در جشنواره منطقه ای فجر شرکت کردم که در استان نیز برگزیده شد؛ منظورم این است که ما در سال ۸۸ شخصیت شهید سلیمانی را شناختیم و این کار را انجام دادیم.

منصوری افزود: در سال ۹۶ درگیر اتفاقی شدم و نتوانستم تئاتر را به صورت حرفه ای کار کنم و بیشتر درگیر مطالعه شدم؛ در مقطع سال ۹۶ تا ۹۸ زیاد به گلزار شهدای شهرمان می رفتم و در آنجا چهارچوب یک متن جدید را طراحی می کردم که این مسئله با شهادت شهید سلیمانی یکی شد و در این شرایط، داستان را عوض کردم و رسید به نمایش نامه ای که در دو جشنواره گذشته شرکت کردم.

موج؛ نمایشی از واقعیت های جامعه بود

این نمایش نامه نویس و کارگردان کرمانی ابراز کرد: نمایش«موج» خوشبختانه مورد استقبال مردم سیرجان، کارشناسان و همه افرادی که توانستند این تئاتر را ببینند قرار گرفت؛ چرا که به این باور رسیدند، اتفاقی که در این تئاتر افتاده، واقعیتی است که در جامعه وجود دارد.

وی در خصوص محتوای تئاتر «موج» اظهار کرد: در این تئاتر شخصیتی به نام غلام قصد دارد در انتخابات شورای شهر شرکت کند؛ این فرد یک برادر خانم دارد که جانباز اعصاب و روان دوران دفاع مقدس و یکی از شیفتگان سردار سلیمانی است؛ حال غلام می خواهد به هر صورتی که شده یک تصویر یادگاری را با حاج قاسم، بردار خانمش داشته باشد تا در نهایت بتواند از این تصویر برای انتخابات شورای شهر سو استفاده کند.

منصوری با اشاره به وضعیت تئاتر استان تصریح کرد: متأسفانه در این زمینه به تئوری شناسی رسیده ایم؛ به این معنی که مدام تئوری و نسخه می پیچیم برای روند برگزاری جشنواره ها و نحوه حمایت از گروه ها و در این زمینه به تدوین اساسنامه ها و فرآیندهای متعدد می رسیم که هیچ کدام از این موارد در استان کرمان جنبه اجرایی مثبتی نداشته است.

 

این نمایش نامه نویس و کارگردان کرمانی ادامه داد: در مقطعی جشنواره ها را حذف کردیم و این جریان را به کشور نیز تعمیم دادیم؛ اما قرار بر این بود که متولیان تئاتر استان برنامه ریزی کنند که ادارات، ارگان ها و تمامی نهادهای دولتی و غیر دولتی استان را درگیر فرآیند تئاتر شوند؛ به این معنی که هر اداره ای برای کارمندان خود در سبد خانوار به صورت هفتگی و یا ماهانه بلیط تئاتر بگذارند که این اتفاق رخ نداد.

وی با اشاره به مطلب فوق و بیان اینکه چنانچه حرکتی در جهت اجرای عموم صورت گرفت، این اقدام خودجوش هنرمندان بوده است و در این راستا شاهد سیاست گذاری انجمن نمایش نبوده ایم، ابراز کرد: به تئاتر به عنوان یک مقوله فرهنگساز و اندیشه ساز دقت نشده است تا بتوانیم تمامی هنرمندان را درگیر کنیم و به صورت واقعی صنفی شویم.

منصوری اظهار کرد: همواره در خانواده تئاتر گروهی هستند که دور خود را یک خط کشیده اند و برخی اقداماتی همچون جشن یا رویداد را برگزار می کنند؛ اما آنچه که به عنوان اصل تئاتر است، بسیار کم در استان کرمان اتفاق افتاده و چنانچه اقدامی انجام شده به صورت خودجوش بوده است.

کارنامه ناموفق تئاتر استان کرمان در هشت سال گذشته

این نمایش نامه نویس و کارگردان کرمانی ضمن ابراز خرسندی از برگزاری بسیار مناسب جشنواره تئاتر آسمانی بیان کرد: شاید یکی از دلایل برگزاری خوب این جشنواره این بود که انجمن تئاتر انقلاب در کنار اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی حضور داشت و این جشنواره را مدیریت کرد و چنانچه این جشنواره توسط انجمن نمایش استان قرار بود مدیریت شود، شاید این جشنواره دارای نظمی که در دوران برگزاری شاهد بودیم، نداشت.

وی عنوان کرد: من نمی خواهم نگاه بدبینانه ای نسبت به خودمان داشته باشم؛ اما نظرم این است که ما کارنامه موفقی در طول هشت سال گذشته در حوزه تئاتر نداشته ایم و به قول و وعده هایی که داده شده، عمل نشده است.

منصوری گفت: در سال ۹۶ که شیوع کرونا نبود، اختتامیه جشنواره ای در زرند برگزار شد و قرار بر این شد که گروه ها مورد حمایت قرار گیرند و به صورت ادواری به استان ها برای اجرا بروند؛ اما هرگز این اتفاق رخ نداد.

این نمایش نامه نویس و کارگردان کرمانی با اشاره به برگزاری جشنواره تئاتر پس از هشت سال در کرمان اظهار کرد: جشنواره ویترینی است برای سال که در همه استان ها برگزار می شود؛ اما در استان کرمان ما مردم را از این مسئله محروم کردیم.

وی در پایان ضمن قدردانی از مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان به دلیل برگزاری جشنواره ها خاطر نشان کرد: مشکل ما در پائین دست است؛ افرادی که باید حلقه اتصال بین هنرمندان و مدیران ارشد باشند، حلقه محدودی را دور خود کشیده اند که این مسئله اشتباه است؛ چرا که این اقدام به جامعه تئاتر و هنر شهر و استان کرمان ضربه می زند.

انتهای پیام/م


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند