۱۶ / ۱۲ / ۱۳۹۹06 / 03 / 2021

کرمان برنامه ریزی تولید تئاتر حرفه ای ندارد/ فعالیت سه تماشاخانه تئاتر در استان

ارسال شده در ۰۵/بهمن/۱۳۹۹ - ۱۱:۵۶ دقیقه

عبدالرضا قراری گفت: در استان کرمان برنامه ریزی تولید تئاتر حرفه ای و نیمه حرفه ای نیست و گروه ها به صورت خودجوش فعالیت می کنند به این معنی که بنا به تشخیص کارگردان و سرپرست گروه هدف گذاری موقت انجام می شود و کاری را روی صحنه می برند.

 

 

 

عبدالرضا قراری در گفتگو با راه آرمان؛ در خصوص وضعیت تئاتر استان کرمان با بیان اینکه گروه های رسمی با طی کردن فرآیند ثبت فعالیت خود را آغاز می کنند، گفت: در اداره کل هنرهای نمایشی استان پنج گروه فعالیت می کنند و گروه های غیر رسمی به تناسب و در موقعیت های مختلف تشکیل می شوند که برخی اوقات تا ۹۴ گروه در سال به این سبک در استان تشکیل می شود.

مدیرعامل خانه هنرمندان کرمان ادامه داد: از دهه هشتاد جامعه تئاتر استان به دنبال راه حلی بود که بتواند مشکلات را پشت سر بگذارد و در این راستا با مسئولان هم اندیشی و گفتگوهایی انجام و درخصوص زیر ساخت های تئاتر و ایجاد تماشاخانه های کوچک برنامه هایی به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی پیشنهاد شد.

وی افزود: تماشاخانه ها با حداکثر ظرفیت ۱۵۰ نفر پیش بینی شد و مقرر گردید که با همکاری شهرداری ها در شش شهر استان ساخته شوند و در این راستا تفاهم نامه ای بین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی وقت جنتی و استانداری رزم حسینی امضا و ساخت تماشاخانه ها آغاز شد که هم اکنون شهرستان های سیرجان، بم و زرند دارای تماشاخانه هستند.

قراری با اشاره به اینکه در شهرستان های بافت، راور و رفسنجان پروژه تماشاخانه ها به اتمام نرسیده است، عنوان کرد: در شهرستان سیرجان نیز سالن قدیمی وجود داشت که با همت و برنامه ریزی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به تئاتر شهر سیرجان تبدیل شد.

مدیرعامل خانه هنرمندان کرمان بیان کرد: در شهر کرمان نیز مجتمع فرهنگی و هنری ارشاد واقع در چهار راه طهماسب آباد که به دلیل وجود قنات در زیر ساختمان نشست کرده بود در مرحله بازسازی کاربری آن به عنوان تئاتر شهر تعریف شد و سالن اصلی این مجموعه با کاربری یک سالن بلک باکس مدرن پیش بینی شده است.

وی با بیان اینکه حمایت مالی بودجه های دولتی در عرصه تئاتر بسیار کم است، تصریح کرد: جامعه تئاتری پیشنهاد کرد که این رقم کم به شکلی دیگر مدیریت شود و در این راستا صندوقی، به نام صندوق توسعه تئاتر تشکیل شد که وظیفه این صندوق تأمین نقدینگی گروه های تئاتر است که تمایل دارند کار تولیدی انجام دهند.

قراری تأکید کرد: در استان کرمان برنامه ریزی تولید تئاتر حرفه ای و نیمه حرفه ای نیست و گروه ها به صورت خودجوش فعالیت می کنند به این معنی که بنا به تشخیص کارگردان و سرپرست گروه هدف گذاری موقت انجام می شود و کاری را روی صحنه می برند.

مدیرعامل خانه هنرمندان کرمان گفت: تعداد گروه های محدود تئاتری در استان وجود دارد که راهبرد مشخص برای خود تعریف کرده اند و در این زمینه موفق بوده اند و می توان گفت که به جریان سازی تئاتر کرمان کمک کرده اند.

وی با تأکید بر اینکه تئاتر هنری زنده، بومی و منطقه ای است، اظهار کرد: این هنر هویت عام سینما و فراگیر موسیقی را ندارد و یک هنر با دامنه و کار کرد ویژه است از آن جهت که با انسان زنده و مخاطب حاضر رو به رو است.

قراری ادامه داد: تئاتر استان کرمان از نظر شاخص های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و به تناسب جمعیت، گروه ها و تعداد اجراها در میانه جدول کشوری قرار دارد و هیچ گاه نمی توان امکانات و منابع شهری، استان هایی همچون مشهد، تبریز، شیراز را با استان مانند کرمان سنجید؛ بنابراین باید در زمینه توسعه تئاتر، ظرفیت استان و منطقه بومی را در نظر گرفت.

مدیرعامل خانه هنرمندان کرمان با تأکید بر اینکه تئاتر استان کرمان، تئاتری پویا است که با توجه به منابع و نیروهای انسانی و شناختی که از فرآیند کاری خود دارند با برنامه ریزی پیش می روند، عنوان کرد: ضعف ما ساختاری است که گروه هایمان در قالب غیر حرفه ای کار می کنند و اصول تولید تئاتر شناخته شده را رعایت نمی کنند.

وی افزود: نهادهای دولتی و سازمان هایی که در حوزه فرهنگ مشارکت دارند می توانند با در اختیار دادن منابع و امکانات به گروه های تئاتر هویت حرفه ای و نیمه حرفه ای دهند و در این صورت است که تئاتر استان آمادگی رشد و توسعه خواهد داشت.

قراری در پاسخ به این سوال که قرار بود متولیان تئاتر استان برنامه ریزی کنند که ادارات، ارگان ها و تمامی نهادهای دولتی و غیر دولتی استان را درگیر فرآیند تئاتر شوند ولی این کار انجام نشد،  تصریح کرد: مدیران و مسئولان می توانند ضامن موفقیت یک سیاست باشند؛ مطلب بیان شده شما، پیشنهاد مطرح شده از سوی گروهی بود که در سال ۱۳۹۵ با استاندار وقت رزم حسینی دیدار داشتند در آن زمان، استاندار وقت اقدامات و مکاتباتی را نیز انجام داد.

مدیرعامل خانه هنرمندان کرمان ادامه داد: برای آنکه یک جریان مخاطب سنجی را در حوزه تئاتر مدیریت کنیم باید تولیداتمان در این زمینه را ساماندهی کنیم و این طرح در عمل چند نقص داشت؛ یکی آنکه این طرح به دیدگاه فرد وابسته بود و با رفتن استاندار وقت این طرح، حمایت های اساسی خود را از دست داد.

وی خاطر نشان کرد: در راستای اجرای این طرح باید تولیدات منظم به تناسب فرهنگ و سلیقه جامعه داشته باشیم تا در سبد مصرف جامعه قرار گیرد که ما این بخش را به سامان نرسانده بودیم تا بتوانیم آثاری را برای اجرا به مصرف کننده تئاتر پیشنهاد دهیم؛ بنابراین ما باید ابتدا محصولی را بر اساس اصول مخاطب سنجی حرفه ای تولید کنیم.

انتهای پیام/م

 


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند