خط قرمزی که کشیده نشد / آب یا همت کدامیک کمربند سبز را نبستند

ارسال شده در ۱۰/بهمن/۱۳۹۹ - ۰۶:۵۰ دقیقه

کمربند سبز قرار بود ضمن  جلوگیری از توسعه غیر اصولی شهر کرمان هوای تازه ای به نفس های شهروندان بدمد اما پس از اجرای دو فاز آن متوقف شد.

به گزارش راه آرمان، در روزهای اخیر دو اتفاق به فاصله کمی به تیتر رسانه ها تبدیل شد. اولین آن گرد و غبار شدید در استان بود و دومی آن هم تخریب سکونت های غیرمجاز در اطراف شهر کرمان بود. این دو رویداد با همه تفاوت ها دو وجه مشترک دارند. اولین آن این است که به دلیل خشکسالی و گرد و غبار در سال های اخیر میزان مهاجرت از روستا به شهر افزایش یافته است.

اما وجه مشترک دیگر این دو رویداد به کمربند سبز بر می گردد. کمربند سبز طرحی بود که روبان آن در اوایل دولت یازدهم چیده شد. براساس این طرح محدوده قانونی شهر کرمان با کاشت درخت مشخص خواهد شد. همچنین این درختان سدی در برابر ورود گرد و غبار به شهر خواهند بود.

نیاز به کمربند سبز

با وجود آنکه حریم شهر توسط شورای عالی شهرسازی و طبق طرح جامع و تفصیلی مشخص است اما مرزهای این حریم به طور واضحی مشخص نشده است. لذا در سالیان گذشته افرادی با زمین خواری اقدام به فروش اراضی ملی به مردم مهاجر کردند. اتفاقی که هم اکنون به یک معضل برای شهر کرمان تبدیل شده است.

بر همین اساس طرح کمربند سبز به طول ۷۰ کیلومتر طراحی شد. این طرح قرار بود در ۱۲ مرحله به دور کرمان اجرا شود. مساحت اين طرح ۱۵۰ هكتار است و ۱۷ هزار انواع درخت و درختچه در قالب سه طرح متنوع ۲۰۰ متري در آن كاشته شده است.

ابوالقاسم سيف اللهي شهردار سابق كرمان درخصوص این طرح گغت: قرار بود قطعات درختكاري و هر يك از بوستان هاي اين كمربند سبز به نام شهرستان هاي استان به همراه نام قديم آن شهرها در اين طرح انجام شود.
وي بيان كرد: همچنين قرار شده بود بوستاني را با عنوان صلح و دوستي در نظر بگيريم تا افرادي كه از كشورهاي خارجي بويژه سفرا به كرمان مي آيند در اين بوستان درخت بكارند.
شهردار وقت کرمان اظهار كرد: براي توقف حاشيه نشيني سياست كلي كمربند سبز مطرح شد كه بعد از تخريب حاشيه ها براي جلوگيري از تداوم آن، اين طرح را اجرا كنيم.
وي ادامه داد: با افزايش ۱۵۰ هكتار اين كمربند سبز به فضاي سبز شهر كرمان براي هر نفر سه مترمربع به سرانه فضاي سبز اضافه مي شود.
سيف اللهي گفت: در زمين هاي آزاد شده از تصرف در حاشيه شهر، شرايط را براي كاشت درخت فراهم شد و دفتر بوستان شهرداري در اين مكان مستقر است.

وی تصریح کرد: در طول سال نهال هاي گلداني آماده داريم تا مردم ميهمانان، فرزندان و همسر خود را به اينجا بياورند و اين نهال با نام فرد كاشته و ثبت مي شود و به عنوان يادگاري براي سال هاي سال باقي مي ماند.

فقط کمی پیشرفت

سید مصطفی آیت اللهی موسوی معاون عمرانی استاندار کرمان درخصوص این طرح عنوان کرد: طرح کمربند سبز به عنوان محدوده محصور کننده ساخت و ساز مجاز شهر در سال ۹۰ کلید خورد و به عنوان یکی از روش‌های مقابله با توسعه حاشیه شهر شناخته شد.

وی ادامه داد: این طرح دارای سه فاز است که فاز اول آن انجام شد همچنین بخشی از فاز دو نیز اجرا شده اما به دلیل تملک زمین با رکود مواجه و متوقف شد البته استاندار جدید بر این موضوع تاکید دارد که بتوانیم محدوده ساخت و ساز شهر مشخص و اجرایی شود.

آیت اللهی موسوی با بیان این مطلب که با کمک شهرداری و گروه‌های جهادی به دنبال این هستیم که محدوده کمربند سبز را محدود کنیم، اظهار کرد: این طرح حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد اجرایی شده است.

وی تصریح کرد: این طرح به دلیل این‌که با اراضی مستثنیات و تملک زمین مواجه شد، فعلا متوقف است، البته در بحث مستثنیات باید با همکاری دستگاه قضایی کار را پیش ببریم.

آب هست یا نیست

در سال های گذشته مدیران مختلف شهرداری کرمان یکی از علل توقف این طرح را کمبود آب عنوان کرده بودند. البته قرار بود با اصلاح سیستم آبیاری و تبدیل آن به آبیاری قطره ای این مشکل بر طرف شود. همچنین از پساب برای آبیاری استفاده گردد.

البته در سال های اخیر تحقیقات دانشگاهی گسترده ای برای کاهش مصرف آب انجام شده است. تغییر شیوه کاشت و پرورش نهال، عدم دستکاری و تخریب ساختار مویرگی خاک، استفاده از کمپوستهای آلی و قارچ مایکوریزا، استفاده از ظرفی به نام واتر‌باکس، و استفاده از درخت هایی مانند بنه و بادام کوهی از جمله مواردی است که برای کاهش مصرف آب در کشاورزی تجربه شده است.

کمربند سبز تیری بود که توسط مسئولان رها شد تا با آن دو هدف حاشیه نشینی و گرد و غبار حل شود اما انگار این تیر در کمان مانده است و به هماهنگی و همت مسئولان نیازمند است.

گزارش از محمد نعیم رستمی

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند