آمریکای روزمره و بی سیاست

ارسال شده در ۰۳/اسفند/۱۳۹۹ - ۱۷:۵۶ دقیقه

آمریکا که در عرصه پرونده هسته ای سردرگم عمل می کند حالا با بازی های رسانه ای به دنبال خروج از بن بست سیاست خارجی است.

به گزارش راه آرمان، جو بایدن چند صباحی است که در کاخ سفید مستقر شده است. اما در عرصه سیاست خارجی به ویژه درخصوص پرونده هسته ای ایران دارای سردرگمی هستند.

دموکرات ها در حالی در انتخابات ریاست جمهوری به پیروزی رسیدند که سیاست فشار حداکثری آنها علیه جمهوری اسلامی به وضوح شکست خورده بود. اما آمریکایی ها که چه در زمان اوباما و چه در زمان ترامپ نشان دادند که به تحریم اعتیاد پیدا کرده اند حالا نمی توانند از این عادت خود دست بکشند و کوچکترین قدمی در راه کاهش تحریم ها بردارند.

از طرف دیگر سیاستمداران لیبرال ایران نگران هستند که ناتوانی آنها در کاهش تحریم ها موجب عقب گرد مردم از آنها شود. آنها می ترسند به مانند سال ۸۰ که نتوانستند در حل مساله هسته ای توفیقی یابند و مردم به آنها اعتماد نکردند حالا هم در انتخابات قدرت را واگذار نمایند.

تاریخ سیاست ورزی آمریکایی ها نشان داده است که آنها به راحتی پشت متحدان خود را خالی کرده اند. چه رسد به اینکه به دنبال براندازی و حذف نام ایران از نقشه جهان هستند. پس برایشان فرقی بین اصولگرا و اصلاح طلب نیست. ولی از طرفی نمی خواهند از تحریم ها دست بر دارند.

به همین دلیل آنها که به دلیل سیاست نرمش قهرمانانه آچمز شده اند حالا با بازی های رسانه ای به دنیال خروج از بن بست سیاست خارجی هستند. آنها در اولین حرکت روغن ریخته را نذر کردند. ابتدا با ارسال نامه ای به شورای ادعای دولت قبلی درباره بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را پس گرفتند. سپس دعوت طرف اروپایی برای مذاکرات مجدد و بیشتر با ایران را پذیرفتند. در تبلیغاتی ترین حرکت خود نیز محدودیت غیرقانونی تردد دیپلمات‌های جمهوری اسلامی در نیویورک را لغو کردند.

این حرکت ها با استقبال جریان لیبرال روبرو شد. آنها که با وود ادعاهای بسیار درباره دانستن زبان دنیا عملا در سیاست خارجی کاری پیش نبرده بودند از این فرصت برای تبلیغ خود بهره بردند. اما در میان خردمندان این اقدامات آمریکایی ها مورد استقبال قرار نگرفت.

آنها تاکید کردند که نه تنها اقدامات بایدن تنها پروپاگاندای سیاسی است بلکه تا زمانی که تحریم های غیرقانونی برداشته نشود دست از کاهش تعهدات برجامی خود بر نخواهند داشت.

هر گونه استقبال از اقدامات آمریکایی ها هر چند در کوتاه مدت ممکن است تغییراتی در نرخ ارز و طلا بگذارد ولی در بلند مدت اقتصاد کشور را دچار بحران خواهد کرد.

نویسنده: محمدنعیم رستمی

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند