در نشست نخبگان و مسئولان عرصه ستایشگری استان کرمان عنوان شد؛

لزوم توجه به وضعیت معیشت مداحان/ خادمی ۱۲۰ مداح کرمانی در حرم امام رضا(ع)

ارسال شده در ۰۵/اسفند/۱۳۹۹ - ۰۸:۴۰ دقیقه

محمد رضا گلچین گفت: برخی از دوستان در سطح کشور و استان هستند که مداحی را به عنوان شغل انتخاب کرده اند و از نظر مالی این کار حرفه شان بوده است؛ اما این منبع درآمد حدود یک سال و نیم است که از بین رفته؛ بنابراین این درخواست را دارم که بخشی از اعتبارات در اختیار افرادی که گرفتار هستند، قرار گیرد.

 

 

به گزارش راه آرمان؛ مهدی صدفی در نشست نخبگان و مسئولان عرصه ستایشگری استان کرمان با رئیس سازمان بسیج مداحان کشور ضمن گرامیداشت ایام ماه رجب گفت: جامعه، مجمع، بسیج و کانون مداحان فعالیت می کنند؛ اما هیچ گاه میزان خروجی و تأثیر گذاری آن را مورد ارزیابی قرار نداده ایم و این کار نیاز به رصد دارد.

رئیس مجمع مداحان استان کرمان با بیان اینکه مکتب حاج قاسم، مکتب عاشورا، اسلام و امام حسین السلام است که این مکتب باید به عنوان اسوه تعریف شود، عنوان کرد: تقویت وحدت بین مداحان یک ضرورت است و در این راستا نباید هر کس به دنیال تابلو خودب اشد چرا که این امر با اعتقادات دینی مغایرت دارد.

وی ادامه داد: وحدت و تعامل در همه زمینه ها باید وجود داشته باشد و این وحدت باید تقویت شود و اجرای برنامه های عمومی توسط مداحان خود بیانگر وحدت است و این مسئله به عنوان یک فرهنگ باید تزریق شود.

صدفی تصریح کرد: بسیج مداحان می تواند در سطح کشور اقدام به برگزاری جشنواره ها، یادواره ها، نشست های تخصصی کند تا به جریان سازی فرهنگی، تعامل، هم افزایی، آموزش و تقویت جایگاه مداحی کمک کند.

مداحان استان کمترین حاشیه را دارند

سید حجت الله موسوی قوام با بیان اینکه در استان کرمان، مداحان ولایی کمترین حاشیه را دارند، گفت: مداحانی در استان و شهرستان ها داریم که چیزی کمتر از مداحان کشوری ندارند که به این مقوله باید توجه شود.

رئیس کانون مداحان شهر کرمان ادامه داد: در سال جاری به یاری سپاه، بسیج و اقشار مختلف در زمینه آزاد سازی زندانیان اقدام کرده ایم و همزمان با میلاد امام علی علیه السلام تعداد ۲۰ نفر از محکومین جرائم مالی غیر عمد در محل بیت الزهرا سلام الله علیها حاج قاسم آزاد می شوند.

لزوم توجه به وضعیت معیشت مداحان

محمد رضا گلچین بیان کرد: برخی از دوستان در سطح کشور و استان هستند که مداحی را به عنوان شغل انتخاب کرده اند و از نظر مالی این کار حرفه شان بوده است؛ اما این منبع درآمد حدود یک سال و نیم است که از بین رفته است؛ بنابراین  این درخواست را دارم که بخشی از اعتبارات در اختیار افرادی که گرفتار هستند، قرار گیرد.

مدیر بنیاد دُعبل خزائی استان کرمان در گذشته در استان کرمان تعداد کمی مداح داشتیم و امروز در سامانه طوبی حدود ۴ هزار نفر مداح کرمانی داریم و این در حالی‌ است که در گذشته یک نفر ۱۵ سال می‌خواند و بعد مداح می‌شد؛ اما امروز ۱۵ دقیقه یک سی‌دی گوش می‌دهد و بلافاصله مداح می‌شود و این نشان می دهد که ما باید نظارت داشته باشیم.

خادمی ۱۲۰ مداح کرمانی در حرم امام رضا علیه السلام

رضا زاده با بیان اینکه ۱۲۰ مداح کرمانی را متصل به حرم امام رضا (ع) شده‌اند و لباس خادمی را بر تن می کنند، اظهار کرد: یک مداح تنها کارش مداحی نیست و دارای وجوه متفاوت است و مداح می تواند از نفس و نفوذ خود برای اخذ رضایت از خانواده مقتولین استفاده کند و همچنین اجرای برنامه در بیمارستان در مقاطع زمانی مختلف برای پرسنل،
سرکشی از خانواده شهدا از جمله اقدامات دیگری است که انجام شده است.

مسئول کانون مداحان رضوی استان کرمان با تأکید بر اینکه برای ایجاد وحدت و پیشبرد کار، اخلاص و خودسازی ضروری است، ابراز کرد: مداحان به به‌روز بودن در بحث مقتل‌شناسی، نغمات و قرآن نیاز دارند؛ چرا که عقیده‌ام این است که مداح باید قاری قرآن هم باشد.

انتهای پیام/م


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند