کلنگ ساخت نخستین بوستان «کودک» شهر کرمان به زمین زده شد/ افزایش ۴۲ هزار مترمربع به سرانه فضای سبز منطقه یک

ارسال شده در ۰۶/اسفند/۱۳۹۹ - ۱۳:۳۲ دقیقه

ظهر امروز آیین کلنگ‌زنی نخستین بوستان «کودک» شهر کرمان به‌همراه چهار پروژۀ عمرانی دیگر منطقه یک شهر کرمان برگزار شد.

به گزارش راه آرمان؛ شهردار کرمان در این آیین که با حضور رییس و برخی از اعضای شورای اسلامی شهر کرمان در محل پارک «کودک» واقع در خیابان «حکیم» (حکیم ۲) در منطقه یک شهر کرمان برگزار شد، ضمن تبریک ولادت با سعادت حضرت علی (ع) و روز پدر گفت: یکی از مواد مهم و مورد توجه این دوره از مدیریت شهری کرمان، اجرای پروژه‌های عمرانی، افزایش سرانۀ فضای سبز و توزیع امکانات و برنامه‌های فرهنگی، اجتماعی و شهروندی، در مناطق پنج‌گانه شهری، به‌صورت متوازن، متناسب و عادلانه بود.

سیدمهران عالم‌زاده با بیان اینکه ایجاد تحرک، شادابی و نشاط شهروندان و افزایش و حفظ فضای سبز شهر کرمان، یکی از دغدغه‌های ما در این دوره است، افزود: سعی می‌کنیم علاوه بر حفظ درختان و فضای سبز موجود، به سرانۀ فضای سبز مناطق افزوده شود.

وی ادامه داد: همچنین با توجه به انتخاب شهر کرمان به‌عنوان پایلوت شهر دوستدار کودک، اقدامات متعددی در این زمینه در دست اجرا داریم که یکی از آن‌ها، ساخت پارک کودکان در مناطق پنج‌گانۀ شهرکرمان است.

شهردار کرمان با اشاره به اینکه افزایش خلاقیت، شادی و مهارت‌های کودکان از اهداف ساخت پارک‌های کودک است، گفت: ساختِ این پارک‌ها سرانۀ فضای بازی و تفریحی کودکان شهر کرمان را در مناطق شهری افزایش می‌دهد.

عالم‌زاده افزود: چشم‌انداز شهر دوستدار کودک، این است که همۀ کودکان و نوجوانان بتوانند از کودکی و نوجوانی خود لذت ببرند و از طریق احقاق برابر حقوق خود در شهر و اجتماع محلی خودشان، توانایی بالقوه خود را به‌طور کامل به فعل درآورند.

وی ادامه داد: شهر دوستدار کودک، به کودکان اجازه می‌دهد آزادانه به بیان عقاید خود بپردازند؛ بنابراین، شهرداری کرمان به‌عنوان شهر دوستدار کودک، بر آن شده تا در پنج منطقه شهری کرمان، پارک‌های موضوعی با مخاطب کودک ایجاد کند تا والدین بتوانند با خیالی آسوده و امنیت خاطر، در فضاهای ایجاد شده، علاوه بر نشاط و شادی کودکان، جهت تعلیم و تربیت و گذراندن اوقات فراغت کودکان خود بهره بگیرند.

شهردار منطقه یک شهر کرمان نیز در این آیین با اشاره به کلنگ‌زنی همزمان پنج پروژۀ عمرانیِ شهرداری منطقه یک گفت: نخستین پروژه‌ای که امروز کلنگ ساخت آن به زمین زده می‌شود، بوستان «کودک» به مساحت ۸۰۰۰ مترمربع است که طرح آن طی چندین نشست کارشناسی مورد بررسی و تجدید نظر قرار گرفته است.

محمدرضا نخعی افزود: این مجموعه مختص کودکان است و برای سه گروه سنی تا چهار سال، چهار تا هشت و هشت تا ۱۲ سال با فضاهای خاص طراحی شده است.

وی با بیان اینکه این مجموعه یک ورودی و یک خروجی دارد تا والدین و بزرگترهایی که کودکان را همراهی می‌کنند، دغدغه‌ا‌ی نداشته باشند، گفت: همچنین فضاهایی برای استراحتِ همراهان کودکان در نظر گرفته‌ایم تا بازی کودکان خود را مدیریت کنند.

شهردار منطقه یک شهر کرمان افزود: یک استیجِ ویژه برای اجرای نمایش، مسیر پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری، غرفه‌هایی برای ارائه اقلام مورد نیاز کودکان، اتاق مادر و کودک، کاشت گیاهان بی‌خطر و غیرآلرژی‌زا و تعدادی کلبه چوبی زیبا، از امکانات و موارد مهم در نظر گرفته شده در این بوستان است.

نخعی با بیان اینکه دغدغۀ اصلی ما حفظ فضای سبز و درختان موجود است، گفت: در پارک «راجی» هم در قسمت ست بازی استاندارد برای کودکان درختی وجود دارد که چون ایجاد مزاحمت و خطری برای افراد نداشت، آن را حفظ کردیم.

وی افزود: در این مجموعه هم سعی ما بر این است که حداقل جابه‌جایی درختان را داشته باشیم و اگر نیاز به جابه‌جای درختی بود، در جایی دیگر از بوستان کاشته شود.

شهردار منطقه یک همچنین بیان کرد: در کنار این بوستان، در ضلع شمالی بزرگراه «امام رضا» (ع)، باغ‌راه این بزرگراه به مساحت ۴۰ هزار مترمربع اجرا خواهد شد که فاز اول این باغ‌راه به مساحت ۱۰ هزار مترمربع، حدفاصل دریاچه «بلدالامین» تا مدسه «اسماعیلیان» امروز کلنگ‌زنی می‌شود.

نخعی ادامه داد: ساختِ بوستان «رُز» واقع در بزرگراه «آیت‌الله خامنه‌ای» در ورودی شهرک «صفاییه»، از دیگر پروژه‌هاست که امروز آغاز شد.

وی افزود: این بوستان که ساخت آن مورد تقاضای اهالی شهرک بود، در زمینی به مساحت ۳۰۰۰ مترمربع و در دو فاز اجرا می‌شود.

شهردار منطقه یک بیان کرد: فاز اول در ۲۰۰۰ مترمربع شامل فضای سبز، مبلمان پارکی و ست بازی استاندارد برای کودکان است و در فاز دوم در ۱۰۰۰ مترمربع، زمین ورزشی چندمنظوره ساخته خواهد شد.

نخعی افزود: همچنین اجرای پارک «بانوان» به مساحت ۱۷ هزار مترمربع در خیابان «مدیریت» و پارک «بازیافت» به مساحت ۴۰۰۰ مترمربع را در دستور کار داریم.

وی ادامه داد: اقدامات نهایی هر دو پروژۀ مذکور در حال انجام است و به‌زودی مناقصه اجرای پارک بانوان برگزار می‌شود که تا پایان نیمه اول سال آینده به بهره‌برداری برسد.

شهردار منطقه یک شهر کرمان بیان کرد: پارک «بازیافت» هم تا پایان نیمه اول سال آینده ساخته خواهد شد.

نخعی افزود: با احداث این پنج پروژه، ۴۲ هزار مترمربع به سرانۀ فضای سبز منطقه یک شهر کرمان افزوده می‌شود.

 

انتهای پیام/طالبی پور


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند