ماجرای فیش های حقوقی کارگران قراردادی معدن هجدک چه بود؟

ارسال شده در ۱۲/اسفند/۱۳۹۹ - ۱۳:۰۰ دقیقه

امید غفاری به بیان جزئیات ماجرای تفاوت بین فیش های حقوقی و مبلغ پرداختی به حساب کارگران معدن هجدک راور پرداخت.

به گزارش “راه آرمان”؛ به دنبال تماس تلفنی کارگران معدن هجدک با خبرنگار راه آرمان در خصوص نحوه پرداخت حقوق آنها، تفاوت بین فیش حقوقی و مبلغ پرداختی به حساب آن ها خبرنگار ما برای روشن شدن موضوع سراغ غفاری رئیس اداره کار و رفاه اجتماعی راور رفته و موضوع را از ایشان پرس و جو کرده است.

امید غفاری رئیس اداره کار و رفاه اجتماعی راور در مصاحبه با خبرنگار ما گفت: هنگام شنیدن این موضوع به همراه کارشناس و رئیس اداره تامین اجتماعی، و همچنین بازرس اداره کار به معدن هجدک مراجعه و از پیمانکار و ناظرین معدن خواستیم تا علت این کار را توضیح دهند.

طبق صحبت های غفاری حسینی پیمانکار معدن هجدک گفته است: تمام حق الزحمه کارگران براساس کارکرد روزانه و آپشن های موجود در فیش حقوقی نظیر؛ حق مسکن،حق اولاد و … پرداخت می شود و عیدی آن ها نیز در طول ماه های اخیر به حقوق آن ها اضافه شده است.

به گفته غفاری وی لیست حقوقی دو ماه گذشته این کارگران را در اختیار بازرسان قرار داده و بیان کرده است: میتوانید از کارگران حقوق دریافتی شان را پرس و جو کنید تا از پرداختی ها مطمئن شوید.

حسینی در جواب غفاری که گفته است ما فیش هایی را داریم که مبلغ آن ها از پرداختی به کارگران بیشتر است اینگونه پاسخ داده است: تعدادی از کارگران به دلیل به پایین بودن جمع حقوقشان در دریافت تهسیلات بانکی با مشکل مواجه می شوند و به ما مراجعه می کنند که پیمانکار مجبور است فیش حقوقی با مبلغ بالاتری صادر کند تا برای دریافت وام و استفاده از تسهیلات بانکی مشکلی نداشته باشند و مابه التفاوت این فیش های ساختگی سوتفاهمی ست که بین کارگران پیش آمده است.

غفاری در ادامه گفت ما برای اطمینان از چند نفر از کارگران آنجا در مورد حقوق دریافتیشان سوال کردیم و متوجه شدیم مبلغ آن با فیش صادر شده دقیقا هم خوانی دارد و هیچ گونه کم و کسری به حساب فردی واریز نشده و تمام حقوق پرداختی به حساب کارگران طبق کارکرد روزانه آنها و مطابق قانون کار واریز شده است.

اما سوال اینجاست چرا کارگران زحمتکش جامعه کسانیکه در خط مقدم جبهه اقتصادی قرار دارند مجبورند برای دریافت وام از بانک ها از فیش های حقوقی ساختگی استفاده کنند؟خلا قانونی در کجا قرار دارد؟؟چرا باید حقوق و مزایای یک کارگر که مصوب قانون کار هم هست اینقدر پایین باشد که در اعتبار سنجی بانک عددی محسوب نشود ؟؟
جا دارد نمایندگان محترم مجلس در بودجه سال ۱۴۰۰ فکری بحال حقوق و مزایای این قشر زحمت کش جامعه بردارند تا کمی از مشکلات آنها رفع شود.

انتهای پیام/ک


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند