یادداشت؛

آیا توسعه صنعتی شهرکرمان شتاب می گیرد

ارسال شده در ۱۷/فروردین/۱۴۰۰ - ۱۲:۴۸ دقیقه

پور ابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: شهر کرمان از شاخص ها و استانداردهای بهتری برخوردار باشد اما متاسفانه در برخی شاخص ها از جمله توسعه صنعتی و احداث صنایع مادر عقب ماندگی هایی را شاهد هستیم که امیدواریم با همت مدیران اقتصادی و اجرایی با توجه به اتفاق خوبِ انتقال آب خلیج فارس به شهر کرمان و حومه هر چه سریعتر شاهد رشد صنعتی و اشتغال جوانان کرمانی باشیم .

به گزارش راه آرمان، امروزه مهم ترین تمایز کشورهای ثروتمند از کشورهای کمتر برخوردار، توانمندی بیشتر آنها در تولیدات صنعتی است.از سوی دیگر اقتصادی که با سرعت در حال رشد است ، عملا به صنعتی شدن روی آورده اند . بنابراین داشتن برنامه توسعه صنعتی از ضروریات است .

در ایران《 برنامه توسعه صنعتی کشور》 در سال ۱۳۸۲ تدوین شده و کارهای اساسی و موثری نیز در این راستا در کشور صورت گرفته است .

در استان کرمان هم به دلیل دارا بودن معادن غنی و نیروی انسانی متخصص و کارآمد و فنی توسعه صنعتی در برخی شهرستانها به ویژه سیرجان و رفسنجان رخ داده است اما در مرکز استان کرمان و شهرستانهای شمالی آن یعنی راور ، زرند و کوهبنان کمتر به این مهم پرداخته شده است.

تا جایی که  محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان و راور و رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکل توسعه صنعتی در شهر کرمان که مغفول مانده ابراز امیدواری کرد با انتقال آب خلیج فارس به شهر کرمان در آینده ای نزدیک مشکل احداث و ارتقاء واحدهای صنعتی بزرگ در کرمان برطرف شود.

در همین رابطه باید بگوئیم که استان کرمان و به ویژه شهر کرمان به تمامی  استان و کشور خدمات ارائه داده و مردم در این شهر ذینفع هستند و امور زندگی خود را انجام‌ میدهند که جای دارد شهر کرمان از شاخص ها و استانداردهای بهتری برخوردار باشد اما متاسفانه در برخی شاخص ها از جمله توسعه صنعتی و احداث صنایع مادر عقب ماندگی هایی را شاهد هستیم که امیدواریم با همت مدیران اقتصادی و اجرایی با توجه به اتفاق خوبِ انتقال آب خلیج فارس به شهر کرمان و حومه هر چه سریعتر شاهد رشد صنعتی و اشتغال جوانان کرمانی باشیم .

اقداماتی خوبی هم از طرف  پور ابراهیمی نماینده مردم کرمان و راور و رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اعلام شد که از جمله این طرحهای مهم و در حال انجام که نماینده مردم پیگیری نموده میتوان به موارد ذیل اشاره کرد :

✅انتقال ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب به کرمان با سرمایه گذاری ۳۷هزار میلیارد تومان

✅توسعه فعالیت های گردشگری شهداد با مشارکت هواپیمایی ماهان

✅شناسایی ظرفیتهای معدنی در گلباف

✅نهایی شدن طرح کارخانه فروآلیاژ راین با پیوستهای محیط زیستی جدید

✅احداث بزرگترین مجموعه پالایشگاه خون کشور در ماهان

✅احداث کارخانه ساخت و تولید صفحه های خورشیدی مورد نیاز برای نیروگاههای خورشیدی در جوپار و ماهان

✅احداث کارخانه تولید لاستیکهای فوق سنگین ماشین آلات معدنی در باغین

✅احداث بندر خشک و مرکز لجستیک به عنوان بزرگترین طرح سرمایه گذاری مرکز استان کرمان در ۳۰۰ هکتار زمین بین باغین و زنگی آباد.

امید است این اقدامات به رشد و توسعه صنعتی شهر و بخش های کرمان کمک بزرگی کند و پیشرفت کرمان را سرعت بخشد.

البته جای دارد به این‌ نکته هم اشاره کرد که به جهت ایجاد اشتغال بیشتر جوانان  توانمندِ کرمانی میتوان به ایجاد واحدها و کارخانه های جدید در شرکت مس شهید باهنر ، فولاد بوتیا ، سیمان کرمان ، سیمان ممتازان و لاستیک بارز نیز اشاره  و به آن فکر کرد .

انتهای پیام/نامجو


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند