تاریخ انتشار :سه شنبه ۱۴ فروردين ۱۴۰۳ ساعت ۱۲:۲۶
۰
plusresetminus
آخرین وضعیت نرخ بیکاری در کشور؛

۳۹ درصد از بیکاران تحصیلات دانشگاهی دارند

در زمستان ۱۴۰۲ سهم جمعیت بیکار فارغ‌التحصیل آموزش عالی از کل بیکاران ۳۹ درصد بوده که نسبت‌به فصل مشابه سال قبل ۱/۸ درصد افزایش داشته است.
۳۹ درصد از بیکاران تحصیلات دانشگاهی دارند
به گزارش گروه اقتصادی پایگاه خبری تحلیلی راه آرمان؛ مطابق آمار ارائه شده از چکیده نتایج طرح آمارگیری نیروی کار در زمستان ۱۴۰۲، بررسی نرخ بیکاری جمعیت ۱۵ساله و بیشتر فارغ‌التحصیلان آموزش عالی، نشان می‌دهد ۱۱/۶درصد از جمعیت فعال فارغ‌التحصیل آموزش عالی بیکار بوده‌اند.

این نرخ در بین زنان نسبت‌به مردان و در نقاط روستایی نسبت‌به نقاط شهری بیش‌تر بوده است، بررسی روند تغییرات این نرخ حاکی از کاهش ۱/۲ درصدی در زمستان ۱۴۰۲ نسبت‌به فصل مشابه سال قبل است.

در زمستان ۱۴۰۲ سهم جمعیت بیکار فارغ‌التحصیل آموزش عالی از کل بیکاران ۳۹/۰ درصد بوده است، این سهم در بین زنان نسبت‌به مردان و در نقاط شهری نسبت‌به نقاط روستایی بالاتر است، بررسی تغییرات این شاخص نشان می‌دهد که نسبت‌به فصل مشابه سال قبل ۱/۸درصد افزایش داشته است.

در زمستان ۱۴۰۲ سهم جمعیت شاغل فارغ‌التحصیل آموزش عالی از کل شاغلان ۲۷/۸درصد بوده است، این سهم در بین زنان نسبت‌به مردان و در نقاط شهری نسبت‌به نقاط روستایی بالاتر است، بررسی تغییرات این شاخص نشان می‌دهد که نسبت‌به فصل مشابه سال قبل ۰/۴درصد افزایش یافته است.

 از آنجایی که بحث بازار کار فارغ‌التحصیلان حائز اهمیت است، بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی سه قفله شده و نبود شغل حتی به مقطع دکترا هم رسیده تا جایی که برخی برای نجات خود از بیکاری مجبور شده‌اند به مشاغلی روی بیاورند که هیچ نسبتی با تحصیلات آنها ندارد.

محمود کریمی بیرانوند، معاون اشتغال وزارت کار گفته است: نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان با وجود روند کاهشی در چند فصل اخیر همچنان مطلوب نیست، امیدواریم که فاصله این نرخ از نرخ بیکاری کل را در سال ۱۴۰۳به کمتر از دو درصد برسانیم.

منبع: تسنیم

انتهای خبر/ طهماسبی https://armanekerman.ir/vdchmvnzw23nkzd.tft2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین