تاریخ انتشار :پنجشنبه ۲۳ دی ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۲۰
۰
plusresetminus
آنا حسنی در رابطه با مشکلات در عرصه فعالیتی خود گفت: نبودن عرضه مستقیم مواد اولیه (ورق مس یا بشقاب مس) است و ارائه آموزش رایگان در زمینه قلمزنی از سوی ارگان ها و ارائه آموزش افراد برای گروهی کار کردن از جمله اقداماتی است که می توان برای ارتقا و معرفی ناب صنایع دستی استان کرمان جهت افزایش اشتغال صورت گیرد.
وقتی عدم عرضه مستقیم مواد اولیه؛ هنر منحصر به فرد کرمان را به حاشیه می برد/ افزایش اشتغال در عرصه صنایع دستی با برگزاری دوره های آموزشی رایگان
به گزارش راه آرمان؛ حرفه مسگری قدمت بسیار زیادی در ایران دارد و با توجه به وجود معادن متعدد در استان کرمان بر اساس گفته کارشناسان نزدیک به پنج هزار سال است که شهر کرمان به دلیل ساخت ظروف مسی مشهور است. یکی از آثار صنایع دستی که با استفاده از مس تولید می شود قلمزنی است که هنرمند با استفاده از ابزاری خاص، طرح ویژه ای را بر مس حکاکی می کند.

گفته می شود هنر قلمزنی در ابتدا منحصر به کرمان بوده و هنرمندان کرمانی با استفاده از ابزار خطوط ساده و مواجی را در اطراف ظروف حک می کردند. اما این هنر در حال حاضر در نقاط مختلف ایران در حال استفاده است.

آنا حسنی یکی از هنرمندان عرصه قلمزنی کرمانی در گفتگو با راه آرمان؛ در خصوص جایگاه صنایع دستی استان گفت: صنایع در استان کرمان در زمان قدیم بسیار متنوع بوده و امروزه به علت حمایت نشدن به شهرهای مجاور انتقال یافته است از جمله این رشته های صنایع دستی می توان به قلم زنی بر مس اشاره داشت که در حال حاضر این هنر در استان اصفهان رونق بیشتری دارد.

این قلمزن کرمانی با بیان اینکه حدود ده سال است که در رشته قلمزنی مس قعالیت دارم، در رابطه با مشکلات در عرصه فعالیتی خود ابراز کرد: نبودن عرضه مستقیم مواد اولیه(ورق مس یا بشقاب مس)، نبود تبلیغ برای شناخته شدن هنر قلمزنی، حمایت نشدن از طرف ارگان صنایع دستی و فنی حرفه ای و مشکل در عرضه فروش در کل کشور را از جمله مشکلات عنوان کرد.

وی خاطر نشان کرد: انجام تبلیغات، ارائه آموزش رایگان در زمینه قلمزنی از سوی سازمان های فنی حرفه ای و صنایع دستی و ارائه آموزش افراد برای گروهی کار کردن از جمله اقداماتی است که می توان برای ارتقا و معرفی ناب صنایع دستی استان کرمان جهت افزایش اشتغال صورت گیرد.

انتهای پیام/م https://armanekerman.ir/vdcgut9qnak9xz4.rpra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین