تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۲۱:۴۵
۰
plusresetminus
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه جیرفت:

ناآشنایی مردم با انواع وقف چالش اوقاف است

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان جیرفت گفت: یکی از چالش جدی حوزه وقف، نا‌آشنایی مردم و برخی دستگاه‌ها با قوانین وقف است.
ناآشنایی مردم با انواع وقف چالش اوقاف است
به گزارش گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری «راه آرمان»؛ جهان اسلامی گفت: اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان جیرفت همواره در تلاش بوده که خدمات خود را به نحو احسن به مردم ارائه کند، بخشی از خدمات‌رسانی این اداره شامل مواردی همچون؛ اجاره املاک اوقافی، اجرای نیات موقوفات، ارائه خدمات به زائرین بقاع متبرکه، پاسخ به استعلامات ادارات و بانک‌ها و مشاوره درخصوص وقف‌های جدید از جمله خدمات‌رسانی‌های این اداره به مردم است.
 
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان جیرفت در خصوص برنامه‌های تبلیغاتی و مناسبتی اظهار کرد: برگزاری برنامه‌های تبلیغی و ترویجی، مناسبتی، انقلابی و مذهبی را هر ساله در دستور کار خود داریم و سعی بر این بوده که تمامی این مراسم‌ها به‌صورت ویژه برگزار شوند و همچین شامل ویژه برنامه‌های ایام محرم، ایام نوروز، ماه مبارک رمضان، ایام فاطمیه و سایر مناسبت‌های مذهبی و ملی در امامزادگان و بقاع متبرکه نیز می‌شوند.
 
اسلامی در مورد اقدامات این اداره بیان کرد: در سال گذشته اداره اوقاف اقدامات بسیار خوب و مؤثری را انجام داده که شامل؛ برگزاری مسابقات قرآن کریم در رشته‌های مختلف واعزام برندگان به مسابقات استانی، استفاده از ظرفیت مبلغان اعزامی آموزش‌دیده سازمان اوقاف در ویژه برنامه‌ها و مناسبت‌های مختلف، پیگیری و اخذ اسناد مالکیت موقوفات و بقاع متبرکه و کمک به نیازمندان از محل موقوفات مرتبط و استفاده از ظرفیت خیران می‌شود.
 
وی عنوان کرد: یکی از چالش جدی حوزه وقف، نا آشنایی مردم و برخی دستگاه‌ها با قواعد و قوانین وقف و حوزه اختیارات و عملکرد اداره اوقاف است و همچنین اظهار نظرهای غیرکارشناسی و غیرمسئولانه درخصوص موقوفات، بقاع متبرکه و عدم همکاری برخی از بانک‌ها درخصوص پذیرش ترهین املاک وقفی نیز از جمله چالش‌ها و مشکلات حوزه وقف است.
 
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان جیرفت مطرح کرد: درخصوص ثبت موقوفات با تعامل بسیار خوبی که با ادارات ثبت اسناد جیرفت و عنبرآباد برقرار است تعداد زیادی سند مالکیت تک برگی مربوط به موقوفات و بقاع متبرکه و مساجد أخذ شده که اکثریت آن‌ها با همکاری مرحوم جواد فاریابی ریاست فقید اداره ثبت شهرستان جیرفت انجام شده است.
 
وی درباره موضوع روز وقف اظهار کرد: با پیگیری‌های جدی که طی بیش‌تر از دو سال از سوی سازمان اوقاف و امور خیریه انجام شد، ۱۶ ربیع‌الاول به‌جای ۲۷ صفر که قبلاً به‌نام روز وقف تعیین شده بود در سال ۱۴۰۲ از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان روز وقف نام‌گذاری شد و از آن روز به مدت یک هفته تحت عنوان هفته وقف قرار‌داده شده است که فرصت بهتری برای ترویج و تبلیغ فرهنگ وقف و تجلیل از واقفان، خیران و دست‌اندرکاران و بیان دستاوردهای وقف و پرداختن به وقف‌های جدید در یک‌ سال است.
 
اسلامی در خصوص املاک وقفی اذعان کرد: منظور از املاک وقفی املاکی است که ابتدا به شخص حقیقی تعلق داشته و آن شخص ملک یا املاک خود را وقف کرده است.
 
وی در ادامه تصریح کرد: املاک وقفی از لحاظ نوع مدیریت به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ دسته اول املاک وقفی که براساس مفاد وقف‌نامه یا شعبه حقوقی اداره تحقیق اوقاف یا دادگاه دارای متولی هستند که مدیریت این نوع موقوفات با شخص متولی است و باید براساس مفاد وقفنامه ومقرات اوقافی نسبت‌به مدیریت و انجام امور اجرایی موقوفه اقدام نماید، مانند موقوفه سلطان سید احمد ساردوئیه که تولیت آن برعهده سید جلیل‌‌الدین فاطمی بوده و مسئولیت امور اجرایی موقوفه به طور کامل برعهده ایشان است، در این‌گونه موقوفات درصورتی که توسط واقف ناظر خاصی مشخص نشده باشد نظارت بر عملکرد متولی برعهده اداره اوقاف است.
 
اسلامی ادامه داد: دسته دوم املاک وقفی که در وقف‌نامه جهت آن‌ها متولی مشخص نشده یا فاقد متولی هستند، مدیریت آن‌ها برابر قانون مستقیماً برعهده سازمان اوقاف و امور خیریه قرار دارد و ادارات اوقاف براساس مفاد وقف‌نامه و مقرات مربوطه نسبت‌به مدیریت موقوفه و اجرای نیات واقفان خیراندیش اقدام می‌کنند.
 
وی افزود: واگذاری به اجاره املاک وقفی نیز بستگی به نوع کاربری، وقفیت عرصه و اعیان ملک وقفی دارد و دارای شرایط خاصی است که پس از برآورد توسط کارشناس رسمی یا خبره محلی برابر قوانین و مقررات مربوطه با تشریفات قانونی مانند برگزاری مزایده صورت می‌گیرد.
 
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان جیرفت در خصوص مطالبات مردمی اظهار کرد: حسب مورد چه مواردی که توسط اشخاص خاص یا مواردی که توسط مردم به سایر دستگاه‌های بالادستی ارسال می‌شود پس از بررسی و تحقیقات لازم پاسخ مقتضی به شخص یا دستگاه مورد نظر اعلام می‌شود.
 
جهان اسلامی در پایان گفت: ضمن تشکر ازحمایت‌ها و همکاری و راهنمایی‌ها و تذکرات دلسوزانه مدیرکل محترم اوقاف استان حجت‌الاسلام والمسلمین جلالی و نمایندگان محترم ولی فقیه و ائمه جمعه محترم جیرفت و عنبرآباد حجت‌الاسلام والمسلمین تارم و بامری، همچنین فرمانداران انقلابی شهرستان‌های جیرفت و عنبرآباد، بلند‌نظر و افشاری‌پور و رؤسای دستگاه‌های مرتبط لازم است یاد و تقدیری از تلاش‌های بی‌شائبه و بی‌دریغ مرحوم جواد فاریابی ریاست فقید اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان جیرفت داشته باشم که نهایت همکاری را جهت ثبت موقوفات و صدور اسناد مالکیت آن‌ها داشته‌اند.
 
منبع: دقیانوس
 
انتهای خبر/ فلاح 
https://armanekerman.ir/vdcgqq9qxak9tz4.rpra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما