تاریخ انتشار :پنجشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱۱:۰۷
۰
plusresetminus
رئیس اداره نظارت بر امور حیات‌وحش حفاظت محیط‌زیست استان کرمان مطرح کرد:

سرشماری حیات‌ وحش استان در ۳ میلیون هکتار

رئیس اداره نظارت بر امور حیات‌ وحش حفاظت محیط‌ زیست استان کرمان گفت: بیش‌ از ۳ میلیون هکتار را باید به‌صورت مستقیم سرشماری کنیم.
سرشماری حیات‌ وحش استان در ۳ میلیون هکتار
منصور پورسینا در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری «راه آرمان»؛ درخصوص شرایط کنونی جمعیت حیات‌ وحش استان کرمان گفت: طبق برنامه سازمان محیط‌ زیست باید هر سال جمعیت حیات‌ وحش را سرشماری کنیم که البته مقرر شده بود که دو نوبت در سال تابستان و زمستان سرشماری علف‌خواران شاخص را انجام دهیم.

رئیس اداره نظارت بر امور حیات‌ وحش حفاظت محیط‌ زیست استان کرمان ادامه داد: متأسفانه باتوجه‌به شرایط نیرو و تجهیزاتی که در اختیار داریم، امکان اینکه سرشماری دو نوبت در سال انجام شود، وجود ندارد و سرشماری طی یک نوبت و در زمستان انجام می‌شود.

وی ابراز کرد: باتوجه‌به وسعت استان که بزرگ‌ترین استان کشور هستیم و بیش‌ترین مناطق سطح حفاظت شده را داریم، کار ما در این عرصه سخت‌تر است، بنابراین سعی می‌کنیم از مهرماه برنامه‌ریزی‌های لازم را برای مناطق تحت مدیریت انجام دهیم.

پورسینا با بیان اینکه بیش‌ از ۳ میلیون هکتار را باید به‌صورت مستقیم سرشماری کنیم، عنوان کرد: کار به‌این صورت انجام می‌شود که منطقه‌ای را به ۱۰ یا ۲۰ قسمت تقسیم می‌کنیم و دو نفر از نیروهای همیاران اداره محیط‌ زیست، گروه‌های سازمان و دانشگاهی در طول مسیر می‌روند و با دیدن حیات‌ وحش، آن‌ها را می‌شمارند.

رئیس اداره نظارت بر امور حیات‌ وحش حفاظت محیط‌ زیست استان کرمان اظهار کرد: حیات‌ وحشی که در سرشماری زمستان دیده می‌شود کله بز، قوچ، میش، آهو و غیره است که با مشاهده هر یک، تعداد آن‌ها را در فرم‌های مربوطه یادداشت‌برداری می‌کنیم و البته اگر پرنده‌ای نیز مشاهده شود نیز باید یادداشت کنیم.

وی با بیان اینکه معمولاً شغال و روباه در انجام سرشماری دیده می‌شود؛ اما ما آن‌ها را به‌عنوان جمعیت نمی‌توانیم سرشماری کنیم، چراکه جمعیت گوشت‌خواران را در آمار قرار نمی‌دهیم، گفت: ممکن است انجام این کار یک روز انجام شود، چراکه باید برخی اوقات در ارتفاعات قرار گیرند و در برخی موارد کار بسیار سخت است.

پورسینا تصریح کرد: پس از جمع‌آوری اطلاعات، نگاه می‌کنیم اگر دو گروه به‌هم نزدیک بودند و در ساعت مشابه حیات‌ وحش رویت شده بود، درست است؛ اما ممکن است گروهی حیات‌ وحش را صبح دیده باشند و گروهی دیگر چند ساعت بعد حیات‌ وحش را دیده باشند، برای ما تردید ایجاد می‌شود که آیا این حیات‌ وحش همان باشد و آمار مشابه وجود داشته باشد و آن آمار را حذف می‌کنیم تا درصد خطا پایین بیاید.

رئیس اداره نظارت بر امور حیات‌ وحش حفاظت محیط‌ زیست استان کرمان خاطرنشان کرد: در فصل بهار که فصل زایمان حیات‌ وحش نزدیک می‌شود، حیات‌ وحش از هم دور می‌شوند و ماده‌ها برای زایمان می‌روند و در این شرایط، جمعیت پراکنده خواهد شد که در این وضعیت امکان سرشماری وجود ندارد اما در فصل پاییز و زمستان جمعیت متراکم هستند چراکه فصل جفت‌گیری حیات‌وحش است و شمارش آن‌ها راحت‌تر انجام می‌شود.

انتهای خبر/م https://armanekerman.ir/vdcexz8zfjh8ezi.b9bj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین